بازدید: 90

کشف جدید محققان روسی پیرامون زنده ماندن میکروب ها در سیاره سرخ

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 800327
کشف جدید محققان روسی پیرامون زنده ماندن میکروب ها در سیاره سرخ

محققان دانشگاه "لومونوسف" روسیه به همراه تیمی از محققان مراکز علمی جهان به این نتیجه رسیده‌اند که میکرو ارگانیسم‌ها می‌توانند در سطح مریخ برای میلیون‌ها سال به حیات خود ادامه دهند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، محققان دانشگاه "لومونوسف" روسیه به همراه تیمی از محققان مراکز علمی جهان به این نتیجه رسیده اند که میکرو ارگانیسم ها می توانند در سطح مریخ برای میلیون ها سال به حیات خود ادامه دهند.

 وضعیت جوی مریخ به طور کلی برای میزبانی از حیات مناسب ارزیابی نمی شود. بیشترین دما در مریخ در فصل تابستان و در مدار استوای آن تنها 35 درجه است و به طور کلی میانگین دما در سطح مریخ منفی 63 درجه سانتی گراد است.

این دما در قطب های مریخ در زمستان به منفی 143 درجه است.

فشار جو مریخ نسبت به زمین کمتر از یک درصد است و به همین دلیل سطح آن به میزان قابل توجهی در معرض تابش اشعه های کیهانی قرار دارد.

کشف جدید محققان روسی پیرامون زنده ماندن میکروب ها در سیاره سرخ

تا به حال کسی مطمئن نبود که آیا میکروارگانیسم ها می توانند در چنین شرایطی زنده بمانند یا خیر، اما محققان دانشگاه "لومونوسف"(Lomonosov) با همکاری جمعی از محققان مراکز علمی سراسر جهان موفق شده اند با یک شبیه سازی کامل اثبات کنند که میکروارگانیسم ها می توانند در شرایطی مشابه مریخ دوام بیاورند.

این یافته ها نشان می دهد که تلاش برای یافتن حیات در سیارات منظومه شمسی و به خصوص مریخ می تواند به نتایج ارزشمندی ختم شود.

همانطور که مشخص است مهمترین فاکتوری که در برابر زنده ماندن موجودات در مریخ تاثیر منفی زیادی دارد، تشعشعات فضایی است و این عامل تاثیر بسیار زیادتری نسبت به عامل دما و فشار جو دارد.

"ولادمیر چپتسوف"(Vladimir Cheptsov) محقق ارشد این پروژه در مصاحبه خود گفت: ما فاکتورهای فیزیکی متعددی که در مریخ وجود دارند را مورد بررسی قرار داده و بر میکروارگانیسم ها اعمال کردیم.

وی افزود: بررسی های ما نشان می دهد که این میکروارگانیسم ها می توانند تحت چنین شرایطی تا دو میلیون سال نیز باقی بمانند.

میکروارگانیسم ها که در بین عوام به آنها میکروب نیز می گویند، جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند. میکروارگانیسم ها شامل باکتری ها، ویروس ها، آغازیان، و برخی قارچ ها هستند.

میکروارگانیسم ها در همه جا، از آب و هوا گرفته تا خاک، روی پوست بدن و مخاط بدن انسان و جانوران به میزان فراوان وجود دارند. به گونه ای که زندگی برای جانوران و گیاهان، بدون وجود میکروب امکان پذیر نیست. یعنی این میکروب ها عضو همیشگی بدن جانوران و موجودات زنده هستند.

کشف جدید محققان روسی پیرامون زنده ماندن میکروب ها در سیاره سرخ

میکروارگانیسم ها به دو گروه یعنی مفید و مضر تشکیل می شود. دانش میکروب شناسی به بررسی میکروارگانیسم ها می پردازد.

بطور کلی در طبیعت سه نمونه میکروارگانیسم ها(میکروارگانیسم) وجود دارد:

تجزیه(فاسد) کننده های تدریجی(Degenerative Microorganisms)

خنثی ها، سازشکارها، فرصت طلب ها(Neutral Microorganisms)

سازنده ها با احیا کننده ها(Regenerative Microorganisms)

میکروارگانیسم های سازنده همانطور که از نامشان پیداست کار سازندگی و احیا را بر عهده دارند.

میکروارگانیسم های فاسد کننده بر خلاف راه و روش میکروارگانیسم های سازنده رفتار می کنند. میکروارگانیسم های خنثی، بزرگترین گروه را تشکیل می دهند.

آنها در محیط به گروهی که حاکم و چیره است می پیوندند. بنابراین هنگامی که در محیطی میکروارگانیسم های سازنده و احیا کننده بیشتر می شوند خنثی ها به روند سازندگی می پیوندند.

میکروارگانیسم ها برای سوخت و ساز و انجام فرایندهای زیستی خود از منابع آلی و معدنی موجود در محیط تغذیه می کنند. این ارگانیسم ها طی فرایندهای متفاوت، هنگامی که در معرض یون های فلزی قرار می گیرند، آن ها را در درون یا بر روی دیواره سلولی خود انباشته می کنند. این انباشتگی اغلب منجر به تولید ذراتی است که در اندازه های نانوذره ها دسته بندی می شوند.

برای شبیه سازی شرایط مریخ، تیم تحقیقاتی از یک محفظه با فشار، دما و تشعشعات مشابه مریخ استفاده کردند و میکروارگانیسم ها را در درون آن قرار دادند.

آنچه آنها متوجه شدند این بود که جوامع میکروبی در شرایط محیطی شبیه سازی شده مریخ مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت و فشار داشتند. اما در برابر تشعشعات برخی از میکروب ها کاهش جمعیت داشته و برخی دیگر نیز به خوبی در برابر آنها مقاومت می کردند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که میکروارگانیسم ها قابلیت زنده ماندن بیشتری نسبت به تخمین های قبل داشته اند و در صورتی که دو متر به زیر سطح مریخ برویم عمر میکروارگانیسم ها به 3.3 میلیون سال و در عمق پنج متری عمر آنها به حداقل 20 میلیون سال می رسد.

نتیج این تحقیق در ژورنال علمی Extremophilesمنتشر شده است.

 

منبع: ایسنا 

انتهای پیام