بازدید: 34

درمان کولیک در نوزادان، گریه‌های بی انتها

منبع : نی نی بان کد خبر: 758109
درمان کولیک در نوزادان، گریه‌های بی انتها

کولیک در نوزادان همراه با دردهای شکمی در نوزادان تازه متولد شده همراه می باشد.

گاه با وجود اینکه نوزاد شما تازه تغذیه کرده است و سیر شده است و پوشک او نیز عوض شده است کودک بطور مداوم و برای مدت طولانی گریه می کند که این امر ممکن است یکی از نشانه های کولیک در نوزادان باشد.
اگر نوزاد شما بدون دلیل خاصی اما با نیروی زیاد برای بیش از سه ساعت در روز و سه روز در هفته گریه کند احتمال این وجود دارد که به کولیک مبتلا شده باشد. تخمین زده شده است که کولیک در نوزادان از هر ۳ نوزاد ۱ نوزاد را درگیر می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و نوزادانی که شر خشک مصرف می کنند به یک میزان در معرض خطر ابتلا به کولیک قرار دارند. تا پایان مطلب با بررسی علایم و روش های درمان کولیک در نوزادان همراه ما باشید.
جالب است بدانید کولیک دلیل خاصی ندارد اما برخی از عوامل مثل روده نابالغ و حساسیت های غذایی می توانند باعث ایجاد این بیماری در نوزادان شوند. این اختلال ممکن است یکی از شرایط استرس زا برای نوزاد سالم باشد. کودک ممکن است به شدت گریه کند، دست خود را مشت کند و یا پاهای خود را به سمت شکم نزدیک کند. همچنین ممکن است شکم نوزاد ورم کرده باشد. کولیک به طور خود به خود تا سن ۴ ماهگی رفع می شود.

بررسی علایم، نشانه ها و روش های درمان کولیک در نوزادان
کولیک در نوزادان همراه با دردهای شکمی در نوزادان تازه متولد شده همراه می باشد. کولیک یک بیماری رایج است و تخمین زده می شود که حدود ۲۰% از نوزادان را در طول ماه های اول زندگی خود درگیر کند. تمام نوزادان به دلایل مختلف گرسنگی، سرماخوردگی، خستگی، گرما یا نیاز به تعویض پوشک گریه می کنند. برخی از نوزادان ممکن است پس از اینکه سیر شدند و تمیز شدند باز هم گریه کنند. اگر نوزاد بطور مداوم گریه کند اما در ظاهر سالم باشد مشکوک به ابتلا به بیماری کولیک می باشد.

دلایل ابتلا به کولیک
دلایل اصلی کولیک در نوزادان ناشناخته می باشند و به همین دلیل است که روش قطعی برای درمان آن وجود ندارد. برخی از دلایل اصلی ابتلا به کولیک در نوزاد شامل موارد زیر می باشند:
-رشد دستگاه گوارشی همراه با ماهیچه ها که اغلب باعث ایجاد اسپاسم می شود.
-گاز معده
-هورمونی که سبب ایجاد شکم درد یا بد اخلاقی نوزاد می شود.
-حساسیت به نور، صدا و غیره
-سیستم عصبی در حال رشد

علایم رایج کولیک
کولیک در نوزادان یک نوع بیماری نمی باشد بلکه یک الگوی گریه مداوم و طولانی مدت نوزاد می باشد. اگر یک نوزاد سالم تا سن چهارماهگی رفتارهای زیر را داشته باشد مبتلا به کولیک می باشد.
-گریه بلند و طولانی نوزاد که اغلب سه ساعت در روز و سه روز در هفته طول می کشد و این دوره بیش از سه هفته ادامه داشته باشد.
-گریه طولانی مدت از ۶ بعدظهر تا نیمه شب در نوزادی که تغذیه کاملی داشته است.
-گریه نوزاد بطوری که پاهای خود را به سمت شکم می کشد و دستان خود را مشت می کند و انگشتان خود را خم می کند. رنگ صورت نوزاد در اثر گریه زیاد می پرد.
-نوزاد ممکن است گاز معده خود را خارج کند.
کولیک معمولا در سه ماهگی نوزاد بطور خود به خود بهبود می یابد. دارویی برای درمان کولیک در نوزادان بصورت قطعی وجود ندارد و اما برخی از داروهایی که برای این اختلال مورد استفاده قرار می گیرند شامل: داروهای ضد نفخ و پروبیوتیک ها می باشند. قبل از استفاده از هر یک از این داروها حتما با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

روش های عالی برای تسکین گریه نوزاد
-استفاده از پستونک باعث می شود کودک آرام شود.
-بغل کردن کودک.
-نگاه داشتن نوزاد در حرکت. استفاده از تاب
-آواز خواندن برای نوزاد، تن صدا می تواند نوزاد را آرام کند.
-نوزاد را بغل کرده او را تکان دهید و بصورت ممتد کلمه (( هیش)) را برای او تکرار کنید.
-نوزاد را به حمام برده و به آرامی شکم او را ماساژ دهید.
-اگر هیچ یک از این موارد برای تسکین نوزاد موثر نبود او را برای ده دقیقه در گهواره قرار دهید.
بیماری کولیک یکی از اختلالات نوزاد است که برای والدین که برای اولین بار و به تازگی صاحب فرزند شده اند نگران کننده می باشد. بهتر است در صورت مشاهده علایم کولیک در نوزادتان به پزشک اطفال مراجعه نمایید.