بازدید: 26

ترامپ به تلاش دیپلماتیک برای حل بحران کره شمالی ضربه می‌زند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 748493
ترامپ به تلاش دیپلماتیک برای حل بحران کره شمالی ضربه می‌زند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، باب کورکر سناتور جمهوریخواه آمریکا روز یکشنبه بار دیگر با انتقاد از دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور گفت: ترامپ درحال ضربه زدن به تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران هسته ای با کره شمالی است.
به گزارش خبرگزاری یونهاپ از واشنگتن، کورکر که اخیرا درگیر خصومتی شخصی با ترامپ شده است این اظهارات را در مصاحبه با شبکه سی بی اس و در حالی بیان کرد که رئیس جمهور آمریکا درحال آماده شدن برای آغاز نخستین سفر رسمی خود به آسیا است.
کورکر افزود زمانی که وزیر امور خارجه آمریکا با طرفی سر یک میز می نشیند که مهم ترین نقش را در حل بحران کره شمالی ایفا می کند (چین) و سعی دارد از درگیری نظامی با کره شمالی جلوگیری کند، ترامپ با اقدامات و حرف های خود به چنین تلاش هایی ضربه می زند.
­وی با اشاره به اظهارات ترامپ علیه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که او را «مرد موشکی» نامیده بود تصریح کرد چنین اظهاراتی ما را به سمت درگیری سوق می دهد و این در حالی است که اکثر ما مایلیم این بحران به گونه ای دیگر (دیپلماتیک) حل و فصل شود. توییت هایی که در آن ها رهبر یک کشور دیگر تمسخر می شود، تنش ها را در منطقه تشدید می کند.
رئیس جمهور آمریکا همچنین ماه گذشته گفته بود تلاش های تیلرسون برای مذاکره با کیم جونگ اون درباره برنامه های موشکی بالستیک و تسلیحات هسته ای کره شمالی، وقت تلف کردن است.
ترامپ این اظهارات را در پیامی توییتری و یک روز پس از آن بیان کرد که تیلرسون در مصاحبه با خبرنگاران در پکن گفت: آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا کره شمالی علاقه ای به مذاکرات دارد یا خیر.
کورکر تاکید کرد: «ترامپ با اقدامات و اظهارات خود شرایطی را بوجود می آورد که بیشتر به سمت درگیری حرکت می کنیم. این در حالی است که ما باید از تلاش های تیلرسون و جیمز ماتیس (وزیر دفاع آمریکا) حمایت کنیم که سعی دارند با استفاده از دیپلماسی، بحران کره شمالی را حل و فصل کنند.»
ماتیس در سفر به کره جنوبی که روز شنبه پایان یافت تاکید کرد آمریکا همچنان بر استفاده از دیپلماسی برای عاری سازی هسته ای کره شمالی متمرکز است.
ترامپ قرار است سوم نوامبر سفری را به ژاپن، کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین انجام دهد. این نخستین سفر دوره ای وی به آسیا از زمان به قدرت رسیدن در ماه ژانویه به شمار می رود.
پیش بینی می شود رئیس جمهور آمریکا در این سفر از شی جینپینگ همتای چینی خود بخواهد به تعهداتش درخصوص تحت فشار قرار دادن کره شمالی عمل کند.