بازدید: 95

استقرار بیش از 45 هزار پایگاه ثابت جمع آوری زکات فطریه در استان ها/صندوق های فاقد آرم شورای زکات برای جمع آوری فطریه غیرقانونی است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 286154
استقرار بیش از 45 هزار پایگاه ثابت جمع آوری زکات فطریه در استان ها/صندوق های فاقد آرم شورای زکات برای جمع آوری فطریه غیرقانونی است

مدیر کل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت:تعداد 45 هزار و 42 پایگاه ثابت و 8 هزار و 379 پایگاه سیار به منظور جمع‌آوری زکات فطریه در سراسر استان‌ها در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نجف علی انتظاری مدیر کل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) در نشست خبری امروز(شنبه) با بیان اینکه شورای عالی زکات در 11 نهاد ایجاد شده که در رأس این شورا نماینده ولی فقیه قرار دارد، اظهار داشت: مطابق با وظایف این شورا، اقدامات اساسی از جمله فرهنگ سازی گسترش زکات را بر عهده دارد.

وی افزود: در سال 90، قانون زکات به تصویب و تأیید شورای نگهبان رسید که دبیرخانه آن در کمیته امداد مستقر و مسئولیت آن نیز به کمیته واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف زکات برای رسیدگی به امور نیازمندان است، ادامه داد: برای پرداخت زکات بدن که همان فطریه است، از حدود یک ماه قبل کارگروهی برای آسیب شناسی و برنامه ریزی های لازم تشکیل شده است.

 انتظاری تصریح کرد: به دلیل اهمیت موضوع پرداخت فطریه و کفاره به نیازمندان، کارگروه تخصصی تشکیل شد تا نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود ، در این راستا دبیرخانه و شورای عالی زکات در استان ها همچنین برخی از دستگاه ها و سازمان ها به طور خودکار نسبت به جمع آوری زکات اقدام می کنند.

مدیر کل امور اجرایی زکات یادآور شد: امسال تمام سازمان ها، دستگاه ها، نهادها و خیریه ها زیرنظر نماینده ولی فقیه در استان ها جلسه تشکیل می دهند که این مؤسسات پالایش شوند و به آن دسته که دارای عملکرد بهتری بوده اند، مجوز جمع آوری فطریه با نصب آرم دبیرخانه شورای زکات داده شود.

وی با اشاره به اینکه صندوق هایی که فاقد مجوز شورای زکات هستند و به صورت خودجوش به جمع آوری زکات می پردازند توسط پلیس امنیت در سطح استان ها به عنوان سد معبر جمع آوری خواهند شد، افزود: مردم به صندوق هایی وجوه زکات خود را بپردازند که دارای آرم شورای زکات است.

وی افزود:در روستاها نیز نیازمندان شناسایی و زکات فطریه میان آنان توزیع می شود.

انتظاری بیان کرد: تا این لحظه تعداد 45 هزار و 42 پایگاه ثابت و 8 هزار و 379 پایگاه سیار به منظور جمع آوری زکات فطریه در سراسر استان ها در نظر گرفته شده همچنین 3 میلیون و 586 هزار پاکت جمع آوری زکات نیز توزیع شده است.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد خاطر نشان کرد: تمام زکات فطریه به دلیل شرایط خاص شرعی، جداسازی فطریه عام و سادات، کفاره عمد و غیرعمد انجام می شود و سعی شده تا در ظهر روز عید فطر به حساب نیازمندان واریز شود.

انتظاری با اشاره به اینکه پیش بینی می شود که امسال حدود 100 میلیارد تومان زکات فطریه جمع آوری شود، عنوان کرد: ناظران شرعی بر کار این صندوق ها نظارت دارند ولی متأسفانه برخی نهادها جمع آوری فطریه را صرف توسعه اماکن عام المنفعه می کنند در حالی که زکات فطریه باید برای فقرا و رفع نیاز آن ها صرف شود و در کمیته امداد تاکنون تمام وجوهات زکات فطریه برای فقرا خرج شده است.

انتهای پیام/