بازدید: 7

وقتی برخی از موتورسیکلت سوار‌ها به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند..؟!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2115425
وقتی برخی از موتورسیکلت سوار‌ها به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند..؟!

وجود موتورسیکلت‌های فاقد اوراق مالکیت شرایطی را بوجود می‌آورد که مجرمان به راحتی از آن‌ها به عنوان وسیله‌ای مناسب برای ارتکاب جرم و گریختن از صحنه جرم بهره ببرند.

وقتی برخی از موتورسیکلت سوار ها به هیچ صراطی مستقیم نمی شوند..؟!به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،موتور سیکلت در دنیای امروز وسیله ای است چابک و کم هزینه و اقتصادی برای جابه جایی سریع و بدون ترافیک که قطعا استفاده درست و منطقی از آن در حل مشکلات حمل و نقل شهری اثر گذار است، ولی اقدامات نادرست برخی موتورسواران شرایطی را در تهران بوجود آورده که هر گاه صحبت از موتور سیکلت به میان می آید در ذهن هر شنونده ای انبوهی از آسیب ها و مشکلات و معضلات نقش می بندد. وسائط نقلیه ای که مدت هاست راکبان برخی از آن ها به یکی از معضلات و مشکلات مهم کلان شهری مانند تهران تبدیل شده اند و بار بخشی از مشکلات ترافیکی، انتظامی و امنیتی و جانی را بر دوش پایتخت نشینان نهاده اند و با گذر زمان نیز هر روز بر پیچیدگی این کلاف سردرگم می افزایند. البته در این میان نباید از یاد برد هستند موتورسوارانی که با رعایت قوانین و مقررات استفاده بهینه از این وسیله نقلیه نموده و به کسب روزی حلال مشغول هستند.

این روز ها اگر از هر کدام از ساکنان پایتخت بخواهید تا تعریفی از کاربرد های خیابان یک طرفه یا چراغ قرمز و از همه مهم تر پیاده رو به شما ارائه بدهند بی شک قادر به این کار نخواهند بود. زیرا عملکرد و نحوه رفت و آمد موتورسیکلت ها مرز های شناختی ما از پیاده رو ها به عنوان محل گذر عابران پیاده، چراغ قرمز به عنوان علامت توقف صد در صدی خودرو ها و امنیت برای عبور عابران و خیابان یک طرفه به عنوان اطمینان از عبور وسائط نقلیه تنها از یک سوی خیابان را جابه جا کرده اند.

از این موارد که بگذریم نوبت به عبور موتور سیکلت ها از مسیر های خط ویژه اتوبوس های شهری می رسد مجوزی که ظاهرا خود این موتورسواران در اقدامی نابجا دست به چنین تخلفی می زنند و تا کنون نیز برخورد صورت گرفته پاسخگو نبوده و همین امر موجب استمرار این عمل خطا شده به گونه ای که بسیاری از این افراد تذکر و برخورد پلیس با حضورشان در خطوط ویژه را نوعی تضییع حق برای خود برشمرده و دست به مقاومت نیز می زنند، این در حالی است که حتی خودرو های پلیس و امدادی نیز با شرایط خاص مجاز به ورود به خطوط ویژه اتوبوس ها می باشند.

یکی دیگر از موارد تعجب برانگیز در خصوص موتورسیکلت ها همدردی برخی شهروندان با راکبان متخلف این موتور ها در زمان اقدام قانونی پلیس در جمع آوری موتور های فاقد مدارک و یا دارای پلاک مخدوش است.

موتور هایی که با برخورداری از این شرایط یعنی پلاک مخدوش و مدارک هویتی ناقص در بسیاری از موارد خبر از احتمال ارتکاب بسیاری از جرایم از جمله کیف قاپی، موبایل قاپی، گردن بند قاپی و زورگیری توسط راکبان خود می دهند. اثر سوء و تلخ عدم برخورد با اینگونه موتور سواران زمانی برای شهروندان قابل لمس و درک می شود که توسط یکی از این افراد مورد حمله قرار گرفته و مال باخته و یا مصدوم می شوند و هیچ سرنخی برای شناسایی سارقان به دلیل مخدوش بودن پلاک و یا اوراق مالکیت و هویتی صاحبان موتور ها وجود ندارد.

یکی دیگر از آسیب هایی که موتورسیکلت ها متوجه ساکنان پایتخت می سازند آمار بالای تصادفات است که فضای ناامنی را برای عبور و مرور عابران و حتی خود راکبان این موتور ها ایجاد می کنند. عدم تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی، ورود به کلیه فضا های شهری تعریف شده برای عابران پیاده و عدم استفاده از کلاه ایمنی؛ حرکات نمایشی آسیب زا و آلودگی صوتی برای شهروندان، از جمله مواردی هستند که صدمات روحی، جسمی و حتی جانی جبران ناپذیری را برای پایتخت نشینان به ارمغان می آورند.

بد نیست بدانید انجام تخلفات ذیل توسط مالکان موتور سیکلت موجب توقیف موتور سیکلت آن ها از سوی پلیس­ می شود.

۱- حرکت در پیاده رو یا در جهت مخالف مسیر مجاز

۲ - ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف

۳- حرکات نمایشی

۴- عدم استفاده از کلاه ایمنی

۵- تردد در خطوط ویژه اتوبوسرانی با موتورسیکلت

متاسفانه با وجود اینکه پلیس بار ها با طرح های متعدد نسبت به توقیف موتورسیکلت های متخلف اقدام کرده به دلیل عدم وجود فرهنگ استفاده صحیح از این وسیله و قضاوت احساسی شهروندان در برخورد پلیس با این قانون شکنان تا کنون تغییر محسوسی در عملکرد مالکان و راکبان موتورسیکلت ها ایجاد نشده است. این در حالی است که در صورت بروز هرگونه حادثه ای راکبان این موتور ها اولین قربانیان آن خواهند بود.

با توجه به اینکه رانندگی بدون گواهینامه بیشترین جرم ارتکابی از سوی نوجوانان است. از سوی دیگر بخشی از افرادی که مرتکب کیف قاپی و موبایل قاپی می شوند نیز در همین دامنه سنی قرار دارند به والدین توصیه می شود نسبت به خواسته های نامعقول فرزندانشان در تهیه موتور سیکلت کوتاه نیامده و با رفتار های آسیب زا و خطر آفرین فرزندانشان پس از خرید آن با احساس مسئولیت و تعهد مقابله کنند تا از وارد آمدن هرگونه آسیبی به فرزند خود و سایر افراد جامعه جلوگیری به عمل آورند.

شاید زمان آن رسیده که نحوه استفاده از موتورسیکلت ها نیز به اندازه خودرو ها جدی گرفته شود و در قانون مند سازی و ضابطه مند نمودن عبور و مرور آن ها در خیابان های پایتخت گام های محکم و پایداری برداشته شود. گام هایی که دامنه وسیعی از اصلاحات از جمله اوراق مالکیت موتورها، برخورد قاطع با موتور های دارای پلاک مخدوش یا فاقد پلاک و یا الزام صاحبان آن ها به نصب پلاک در عقب و جلوی موتور، اخذ جریمه از زیر پا گذارندگان قوانین مربوط به چراغ قرمز، خیابان های یک طرفه و متجاوزان به حریم پیاده رو ها و گواهی نامه راکبان موتور ها و الزام به معاینه فنی را در بر بگیرد.

نگاهی به آمار تصادفات در سال های اخیر نشان می دهد در بخشی مهمی از این حوادث موتورسیکلت ها نقش داشته و بی احتیاطی آن ها منجر به آسیب و یا فوت راکب یا یکی از شهروندان شده است.

در بسیاری از پرونده های تصادفات منجر به فوت متشکله در کلانتری ها یا ارجاع شده به پلیس آگاهی به دلیل فرار موتورسوار و عدم وجود اطلاعات قابل استناد و بهره برداری در خصوص مالکان موتور سیکلت پروسه شناسایی و دستگیری ضارب یا قاتل با دشواری همراه می شود.

وجود موتورسیکلت های فاقد اوراق مالکیت شرایطی را بوجود می آورد که مجرمان به راحتی از موتورسیکلت به عنوان وسیله ای مناسب برای ارتکاب جرم و گریختن از صحنه وقوع جرم بهره برده و در صورت روبه رو شدن با شهروندان یا پلیس با به جا گذاشتن موتور سیکلت متواری می شوند و با توجه به نواقص موجود، امکان شناسایی مالک موتور نیز برای پلیس میسر نیست.

در نهایت متضرر اصلی عدم توجه به تخلفات موتورسیکلت ها، شهروندان و سپس خود راکبان و مالکان آن ها می باشد و انتظار می رود با توجه به حوادث و اتفاقات رخ داده ناشی از این قانون شکنی ها، شهروندان ساماندهی شرایط فعلی را از کلیه نهاد های مرتبط از جمله شهرداری، کارخانجات تولید موتور سیکلت و ... مطالبه کرده و یاریگر، حامی و مشوق پلیس در اصلاح شرایط فعلی باشند. بی شک با ساماندهی موتورسیکلت ها و استمرار اعمال قانون به سرعت شاهد کاهش آمار تصادفات، فوت و معلولیت های ناشی از تصادفات خواهیم بود و وقوع جرایمی، چون زورگیری، کیف قاپی و موبایل قاپی و سایر جرایمی که به وسیله موتور سیکلت صورت می گیرند به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

پیشگیری وظیفه یکایک شهروندان است. به عنوان یک شهروند مسئول با مطالعه و بازنشر این مطالب یاریگر پلیس آگاهی در برخورد با جرایم و آسیب ها باشید.

سردار علیرضا لطفی – رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ

انتهای پیام/