بازدید: 5

جاذبه های گردشگری که در مناطق محروم خاک می خورند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2095169
جاذبه های گردشگری که در مناطق محروم خاک می خورند

عرصه گردشگری می‌تواند با شناسایی و شناساندن جاذبه‌های گردشگری مناطق محروم و کمتر برخوردار اهالی این مناطق را توانمند کند.

رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران به  خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:مسئولان گردشگری در تمام نقاط دنیا از جمله کشور ما ده ها سال است که متوجه شده اند گردشگری می تواند روی عرصه اقتصاد تاثیر بگذارد.

وی افزود:برخی از مناطق و استان های کشور ما جزو نواحی کمتر برخوردار و نواحی محروم محسوب می شوند مثلا بخش های عظیمی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خیلی از استان های دیگر جزو این نواحی هستند. در چنین مواقعی کارخانه ها و صنایع کوچک و متوسط را گسترش می دهند البته به دلیل آنکه میزان محرومیت اهالی مناطق محروم بالا است و ایجاد زیرساخت های لازم برای راه اندازی کارخانه ممکن است سال ها طول بکشد، تدابیر دیگری اندیشیده می شود مثلا در برخی مواقع دولت، یارانه و کمک ها و حمایت هایی را به شکل مالی، وام و سرمایه گذاری های دولتی انجام می دهد، اما در دنیا اثبات شده است یکی از مهم ترین و موثرترین مسیر هایی که برای توسعه درآمد مردم نواحی کمتر برخوردار یا محروم می توان انجام داد در بخش گردشگری است، زیرا خیلی از نواحی محروم جاذبه هایی را دارند که این جاذبه ها می توانند درآمدزا باشند و علاوه بر آن طبیعتا می توانند میزان اشتغال را افزایش بدهند.

رئیس مرکز گردشگری علمی_فرهنگی دانشجویان ایران تصریح کرد:صنعت گردشگری از چنین ویژگی برخوردار است و خیلی از نواحی محروم طبیعت زیبا و کویر دارند مثلا اهالی استان کرمان «شهداد» را دارند و بخش هایی از استان سمنان که جزو نواحی محروم به حساب می آیند حیات وحش خوب و مناطقی را دارند که می تواند برای خیلی از گردشگران داخلی و خارجی انگیزه سفر به این نواحی و هزینه کردن در آنجا را ایجاد کرد.

جاذبه های گردشگری که در مناطق محروم خاک می خورند

او افزود:در این زمینه قاعدتا باید در وهله اول رویکرد تغییر کند یعنی رویکرد باید به شکل جدی تری به توسعه گردشگری و بهره وری از جاذبه های مناطق کمتر برخوردار و محروم معطوف بشود و ما شاهد این تغییر باشیم. این باعث می شود که اتفاقا دولت هم کمتر هزینه کند، زیرا مثلا ما در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و بخش هایی از اصفهان، یزد، خراسان جنوبی که محرومیت بیشتری دارند کافی است جاذبه های این مناطق را بشناسانیم و اقامتگاه های بوم گردی را در آن مناطق توسعه بدهیم که البته نیازمند حمایت های اولیه دولت است، اما این باعث می شود که اهالی مناطق کمتربرخوردار و محروم متوجه بشوند که محرومیتشان می تواند جاذبه ایجاد کند. مثلا خانه های کپری و کاهگلی این افراد، غذا ها و آداب و رسومشان می تواند برای برخی از گردشگران جاذبه باشد.

یعقوب زاده اظهار کرد:پس در ذیل مجموعه فعالیت های گردشگری راه های زیادی برای ایجاد محرومیت های مناطق محروم به فرصت وجود دارد و این امر در مدت کوتاه یا میان مدت منجر به کاهش محرومیت های اهالی این مناطق می شود البته برای این کار در ابتدا باید جاذبه های گردشگری نواحی محروم شناسایی شوند و سپس شناسانده شوند. ما از این فرصت ها آنچنان که باید و شاید استفاده نکردیم البته در برخی از مواقع نهادهای فعال در این زمینه می گفتند برنامه هایی چون کمک های بلاعوض را در دستور کارشان قرار داده اند، اما در عمل اتفاق قابل توجهی نیفتاد در صورتی که اگر نقش گردشگری را جدی بگیریم با کمترین هزینه و مشارکت مردم، نواحی کمتربرخوردار و محروم می توانیم همه آنچه که برای یک اجتماع، منطقه، روستا و شهر کوچکی که باید شاهد حداقل توسعه باشد برسیم، اما باید رویکرد ما جدی و عملیاتی شود.

جاذبه های گردشگری که در مناطق محروم خاک می خورند

رئیس مرکز گردشگری علمی_فرهنگی دانشجویان ایران نحوه کمک رسانی هر چه بهتر مراکز خیریه به توسعه اقتصادی مناطق محروم را چنین تشریح کرد:واقعیت این است که ما می توانیم از مراکز خیریه چند انتظار داشته باشیم. یکی از این انتظار ها این است که منابع مالی را در قالب کمک های بلاعوض برای توسعه اقتصادی مناطق محروم جذب کنند و کمک هایی که جذب می شوند به شکل کاملا برنامه ریزی شده و هدفمند هزینه شوند. بحث دیگر این است که این موسسات و مراکز می تواند نحوه یا دلایل جذب کمک هایشان را تنوع بدهند مثلا اعلام کنند که می خواهیم چند بنای تاریخی که در منطقه وجود دارد را مرمت کرده و آن ها را برای جذب گردشگر آماده کنیم. چه بسا در این زمینه بتوانند در جذب منابع بین المللی هم موفق شوند، زیرا خیلی از انجمن ها، موسسات و .. که در سطح جهان فعالیت می کنند به هزینه کردن برای آثار تاریخی مناطق مختلف علاقمند هستند و در برخی مواقع اعلام هدف های عملیاتی منتج به جذب منابع بیشتری می شود.

یعقوب زاده بیان کرد:ما نیز می توانیم در مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می توانیم برخی از نشست های سالانه خودمان را به شناساندن و شناسایی ظرفیت های مناطق محروم برای توسعه صنعت گردشگری اختصاص بدهیم. بحث دیگری هم که داشتیم و بیشتر می توانیم داشته باشیم این است که بخش قابل توجهی از اردوهایمان را به شرط مشارکت دستگاه ها و جا های دیگر به بازدید از مناطق محروم به منظور شناساندن آن ها اختصاص دهیم. همچنین می توانیم با کمک دوستان و مطالبی که در اختیارمان می گذارند، جاذبه های گردشگری مناطق کم تربرخوردار و محروم را در سایت هفت زبانه مان به زبان های مختلف درج کنیم تا تعدادی از افرادی که در کشور های دیگر هستند آن ها را ببینند.
انتهای پیام/

چرا از جاذبه های گردشگری مناطق محروم غفلت می کنیم؟