بازدید: 3

تدوین برنامه ملی شناسایی کودکان اوتیسمی/ غربالگری کودکان به‌صورت پایلوت از آبان ماه انجام می‌شود

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2094613
تدوین برنامه ملی شناسایی کودکان اوتیسمی/ غربالگری کودکان به‌صورت پایلوت از آبان ماه انجام می‌شود

جغتایی گفت: غربالگری کودکان اوتیسمی از آبان ماه با هدف شناسایی و تشخیص کودکان آغاز می‌شود.

تدوین برنامه ملی شناسایی کودکان اوتیسمی/ غربالگری کودکان به صورت پایلوت از آبان ماه انجام می شودبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدتقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی صبح امروز در مراسم دومین سمپوزیوم مبانی عصبی شناختی در اختلالات رشدی که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، اظهار کرد: غربالگری کودکان از طریق امکانات، ایجاد مراکز تکاملی کودکان در دانشگاه ها و غربالگری کودکان برای شناسایی و مداخله کودکان طیف اوتیسم از جمله سیاست های وزارت بهداشت در حوزه اختلا لا ت تکاملی کودکان است.
 
او افزود: بیشتر کودکان باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنند تا تست و غربالگری برای آن ها انجام شود. وزارت بهداشت مراکز تکاملی کودکان را در دانشگاه ها ایجاد کرده است.
 
جغتایی ادامه داد: وزارت بهداشت با همکاری آموزش و پرورش و بهزیستی کار غربالگری کودکان برای شناسایی کودکان اوتیسمی برنامه ملی تدوین شناسایی کودکان اوتیسم از یک سال پیش آغاز شده است که بر اساس این برنامه تشخیص و مداخلات مختلف انجام می شود. سپس یک شورای راهبردی تشکیل می شود که کار پیگیری را بر عهده دارد.بیشتر بخوانید: شیوع بالای اختلالات عصبی-تکاملی/ ۲۰ درصد دانش آموزان ابتدایی ، گرفتار اختلالات یادگیریاو افزود: کار غربالگری کودکان اوتیسمی در آبان ماه و در شهر نجف آباد ویژه کوکان بالای ۱۸ ماه انجام می شود؛ و تمام مطالعات در یک نظام شبکه جمع آوری و به وسیله تیم مربوطه تشخیص نهایی انجام می گیرد. این غربالگری به صورت پایلوت انجام می شود، این طرح ویژه کودکان اوتیسمی به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

برنامه ملی اختلالات اوتیسم کودکان از آبان ماه به صورت پایلوت انجام می شود