بازدید: 29

معاملات نوسانی تا گزارش‌های ۶ماهه

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 2089659
معاملات نوسانی تا گزارش‌های ۶ماهه

در گروه‌های بانکی و خودرویی انتظار رشد محسوس تقاضا به خصوص در قیمت‌ها منفی وجود خواهد داشت و انتظار رشد تدریجی شاخص کل را تا پایان معاملات داریم.

آنچه در معاملات دیروزگذشت
به گزارش بورس نیوز، علیرغم پیش بینی ها در خصوص رشد بازار در معاملات دیروز، شاهد رشد مجدد عرضه ها پس از تشکیل صف فروش در نماد بانک ملت بودیم. در واقع تشکیل صف فروش درنماد بانک ملت منجر به سقوط شاخص کل در بازار شد. شاخص کل که در یک ساعت ابتدایی بازار بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد افزایش را ثبت کرده بود، در پایان معاملات تنها ۷۰۱ واحد افزایش را به کمک رشد قیمت ها در نماد های پالایشگاهی تجربه کرد. نماد های «وبملت» و «وپاسار» و سایر بانک های بزرگ بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند و از سوی دیگر نماد های «شتران»، «شبندر»، «شپنا» و «تاپیکو» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شاخص فرابورس نیز با ۲۳ واحد رشد و معادل ۰.۵ درصد به ۴.۲۱۱ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز مجموعا به ۳۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسید تا به این ترتیب شاهد افت ارزش معاملات در بازار سرمایه باشیم.

ترکیب معاملات بازار نیز نشان دهنده جابجایی بخشی از نقدینگی بازار سرمایه به سمت اوراق بهادار با درآمد ثابت و همچنین افزایش تقاضا در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله با درآمد ثابت است. رشد قیمت ها و رشد ارزش معاملات در این ابزار های مالی رابطه معکوسی با رشد بازار سهام دارد و در روز های اخیر شاهد افزایش معاملات و رشد ارزش صندوق های سرمایه گذاری و همچنین افزایش قیمت ها در صندوق های قابل معامله و همچنین اوراق بدهی هستیم.


اقتصاد کلان

خروج پیمانکاران چینی از پارس جنوبی، امروز توسط وزیر نفت اعلام شد. این موضوع به نظر می رسد که ارتباط مستقیمی با تحریم های اعمالی از سوی آمریکا داشته باشد و در حالی که برخی بر این گمان بودند که چینی ها بدون هراس از تحریم های آمریکا به فعالیت های تجاری خود با ایران در زمینه های مختلف ادامه خواهند داد، خروج این شرکت ها از بزرگ ترین میدان گازی جهان واقعیت دیگری را نشان می دهد.

نوسان قیمت ها در اکثر گروه ها

صنایع

در بازار های جهانی نفت شاهد افزایش اندک قیمت ها هستیم. افزایش امیدواری ها در خصوص مذاکرات تجاری چین و آمریکا منجر به رشد ضعیف قیمت ها در جریان معاملات روز گذشته بازار جهانی نفت شد. قیمت هر بشکه نفت خام برنت در زمان تنظیم این گزارش با ۱۳ سنت افزایش به ۵۸ دلار و ۵۰ سنت رسید. علی رغم رشد قیمت ها بسیاری از فعالان بازار انرژی نگران کاهش تقاضا از سوی مصرف کنندگان به خصوص کشور چین در ماه های آینده هستند.

نوسان قیمت ها در اکثر گروه ها

بازار امروز
شرایط امروز بازار را با نوسان قیمت ها در اکثر گروه های پیش بینی می کنیم. در گروه های بانکی و خودرویی انتظار رشد محسوس تقاضا به خصوص در قیمت ها منفی وجود خواهد داشت و انتظار رشد تدریجی شاخص کل را تا پایان معاملات داریم.

با این حال به نظر می رسد که رشد بازار همانند آن چه در هفته های گذشته شاهد بودیم نیازمند اخبار و محرک های مثبتی است که در این خصوص تا زمان گزارش ۶ ماهه شرکت ها می بایست منتظر و شاهد معاملات نوسانی در اکثر گروه ها باشیم.

نوسان قیمت ها در اکثر گروه ها