بازدید: 40

موج سواری آمریکا با گزارش جدید آژانس درباره ایران

موج سواری آمریکا با گزارش جدید آژانس درباره ایران

انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و ادعای اخیر رویترز، بهانه ای شده تا آمریکا از این موضوع سوءاستفاده کند.

به گزارش بولتن نیوز، نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه ای ایران را به امتناع از پاسخ به سوالات این نهاد وابسته به سازمان ملل متهم کرده و رفتار تهران را غیرقابل قبول نامیده است.

این بیانیه می گوید عدم همکاری ایران در جوابگویی به آژانس سوالات جدی و اساسی درباره وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده ایران به وجود می آورد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریورماه از قول دیپلمات ها گزارش داده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی در نمونه های آزمایش شده از یک انبار اتمی مورد ادعای اسرائیل در نزدیکی تهران، آثار اورانیوم کشف کرده است.

انتشار گزارش رویترز درباره رد پای اورانیوم در انبار «تورقوزآباد» تهران در حالی است که کورنل فروتسا، مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز یکشنبه در تهران با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کرد.

فروتسا در نشست مطبوعاتی با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که ایران باید «به موقع و کامل» با بازرسان این سازمان همکاری کند.

وی بعد از بازگشت از تهران نیز گفت که ایران باید سریع پاسخ دهد و زمان در این موضوع، امری حیاتی است.

نمایندگی آمریکا در آژانس می گوید عدم همکاری ایران در شفاف سازی برنامه هسته ای خود با آژانس، باید نگرانی عمیق همه جامعه جهانی را برانگیزد.