بازدید: 12

جلوگیری از خام‌فروشی باید به یک ارزش تبدیل شود

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1979871
جلوگیری از خام‌فروشی باید به یک ارزش تبدیل شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران: خام‌فروشی به ضرر اقتصاد است و در حوزه معدن شاهد این اتفاق هستیم

جلوگیری از خام فروشی باید به یک ارزش تبدیل شودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، صابر پرنیان با بیان این مطلب، افزود: ۷ درصد منابع و معادن جهان در کشور ما قرار دارد و نشان می دهد که خداوند نعمت را بر ما تمام کرده است، اما ما به راحتی مواد معدنی را به طور خام می فروشیم.
وی ادامه داد: خام فروشی یعنی فروش به کمترین نرخ در جهان و به این معنا است که منابع و ثروت نسل آینده را با کمترین نرخ به تاراج می بریم و آن را تخریب می کنیم. خام فروشی به معنای تخریب منابع طبیعی و محیط زیست است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران اضافه کرد: درحالی که باید با استفاده از دانش و تخصص، از این نعمت ها بهره برداری کنیم و اگر دست به فرآوری بزنیم و برای نمونه مصنوعات سنگی بسازیم، می توانیم در داخل رشد کنیم و بازار هدف را نیز پیدا می کنیم.
آقای پرنیان با اشاره به مضرات خام فروشی گفت: وقتی خام فروشی می کنیم در عمل سودی را که باید در داخل هزینه شود، مستقیم به خارج از کشور می بریم، در صورتی که اگر توانمندی خود را افزایش دهیم و دست از خام فروشی برداریم می توانیم درآمدزایی کرده و به رشد اقتصادی کشور کمک کنیم.
وی با اشاره به اقدامات مثبتی که در سال های اخیر در زمینه رشد فرآوری در کشور انجام شده، افزود: امیدواریم این رویه ادامه یابد و به صورت یک نهضت تولید داخلی درآید تا جلوگیری از خام فروشی به یک ارزش تبدیل شود. در این روند می توانیم شاهد رشد صنعت هم باشیم چراکه بیشتر مواقع معدن مواد اولیه صنعت را تامین می کند.