بازدید: 14

ازدواج و طلاق در استان قم روند کاهشی داشته است

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1867388
ازدواج و طلاق در استان قم روند کاهشی داشته است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم از کاهش ۱۱ درصدی ازدواج و نیز روند نزولی طلاق در استان خبر داد.

آفتاب‌‌نیوز :

سیروس سلامتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ۲۶ دفتر ازدواج و ۲۲ دفتر طلاق در استان قم فعال می باشد.

او درخصوص ثبت ازدواج نیز بیان کرد: در سال ۹۶، ۸ هزار و ۸۹۹ ازدواج در قم در دفاتر ازدواج ثبت شده بود که در سال ۹۷ آمار ازدواج ۱۱ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک قم با اشاره به اینکه روند طلاق در این استان رو به کاهش است ، گفت: سال ۹۶، ۳ هزار و ۲۰۱ و سال ۹۷ نیز ۳ هزار و ۱۵۱ مورد طلاق در قم به ثبت رسیده که این آمار روند کاهش را نشان می دهد.

او در ادامه گفت: درآمد اداره کل ثبت اسناد قم از ۲۴ میلیارد تومان در سال ۹۶ به بیش از ۳۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش داشته است، درآمد ثبت اسناد استان در دو ماه ابتدایی امسال نیز ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

سلامتی گفت: سال گذشته، ۴ هزار و ۳۵ پرونده و در ۲ ماه گذشته نیز ۷۰۸ پرونده در اداره کل ثبت اسناد و املاک تشکیل شده است.

او اظهار کرد: سال ۹۷، ۲۴۷ هزار و در دو ماه ابتدایی سال ۹۸، ۳۵ هزار و ۱۶۷ سند رسمی در دفاتر ثبت اسناد و املاک استان قم صادرشده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم همچنین اظهار داشت: سال ۹۷، بیش از ۵۲ هزار و ۷۰۰ سند مالکیت و در دو ماه ابتدایی امسال نیز ۹ هزار سند ثبت و صادرشده است.

سلامتی یادآور شد: در استان قم ۱۰۰ دفتر رسمی ثبت اسناد فعال است که استعلامات آنها به صورت کاملاً آنلاین انجام می شود، سال ۹۷، ۴۵ هزار و ۶۳۵ استعلام و در دو ماه ابتدایی امسال نیز به ۶ هزار و ۸۹۸ مورد از استعلامات شهروندان پاسخ داده شده است.

او همچنین خاطرنشان کرد: آمار زمین خواری و کوه خواری در استان بسیار اندک است، زمین خواری در منابع طبیعی و راه و شهرسازی تا حدودی وجود دارد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: این سازمان سال ۱۲۹۰ تأسیس شده و یک دستگاه شبه قضائی است که در تضمین حقوق اجتماعی نقش مهمی را ایفا می کند.

او تصریح کرد: در سال های اخیر و با حمایت مسئولان قضائی و دولتی، انقلاب بزرگی درروند خدمات رسانی به وجود آمده است، ثبت اسناد ثبت سنتی به ثبت نوین در حال حرکت است.

سلامتی اضافه کرد: بخش مهمی از فرایند ثبت استاد به صورت آنلاین و الکترونیکی انجام می شود که این موضوع در مبحث شفافیت و کاهش پرونده های قضائی و همچنین هزینه های پنهان مراجعه کنندگان مؤثر می باشد.

او با اشاره به مهم ترین حوزه وظایف اداره کل ثبت اسناد و املاک عنوان کرد: تثبیت مالکیت، اعتباربخشی به معاملات، تنظیم روابط وظایف حقوقی افراد از طریق دفاتر ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات و مالکیت معنوی و کاهش پرونده های مرجع قضائی از وظایف عمده این اداره کل است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم همچنین گفت: مشکلات بودجه ای و مالی سبب شده تا درروند تجهیز و توسعه طرح ملی کاداستر با مشکلاتی مواجه شویم، اگر این طرح به درستی در کشور اجرا شود بسیاری از مشکلات حقوقی جامعه از بین می رود.

سلامتی خاطرنشان کرد: اگر فرایند کاداستر در کشور عملیاتی شود، اجازه هیچ گونه صدور سندی درحریم های تعیین شده ممکن نیست و بخش مهمی از پرونده های حقوقی و قضائی کاسته می شود، در کل استان قم تاکنون ۳۵۰ هزار سند مالکیت کاداسترصادر شده است.

طرح ملی کاداستر با هدف شفاف سازی وضعیت عرصه ملی و املاک مالکان به اجرا در آمده است.