بازدید: 20

وقتی هنر نمایش دچار جشنواره‌زدگی می‌شود/لطمه‌ای که تعدد جشنواره‌ها به بدنه تئاتر می‌زند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1843545
وقتی هنر نمایش دچار جشنواره‌زدگی می‌شود/لطمه‌ای که تعدد جشنواره‌ها به بدنه تئاتر می‌زند

همواره در طول سالیان سال فعالیت هنرهای نمایشی در ایران، جشنواره‌ها نقش عمده‌ای در فعالیت‌های گروه‌های تئاتر جوان داشته اند و همچنان این وظیفه را به دوش می‌کشند اما به واقع جشنواره‌ها چه تاثیری بر بدنه تئاتر کشور دارند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، همواره در طول سال ها فعالیت هنری در تئاتر ایران، جشنواره ها نقش عمده ای در فعالیت های گروه های تئاتری داشته اند و همچنان این وظیفه را به دوش می کشند، اما مدتی است که شاهد رشد برخی جشنواره های متفرقه در عرصه تئاتر شده ایم که به واقع این جشنواره ها چه تاثیری بر بدنه تئاتر کشور دارند.

یکی از مهم ترین معضلات این جشنواره های متفرقه حضور و تقدیر از گروه هایی است که موجب ابتذال در عرصه هنر نمایشی می شوند، به طور مثال در یکی از جشنواره تئاتر که به تازگی هم به پایان رسید، یک اثر نمایشی که به واسطه استفاده از الفاظ بسیار رکیک مورد نقد تمامی اهالی تئاتر و منتقدان قرار گرفت در اختتامیه در چند بخش نامزد جایزه جشنواره شد.

رشد قارچی جشنواره های تئاتری/سالانه ۱۰ جشنواره متفرقه یا یک جشنواره تئاتر فجر اما ویژه؟
یا از دیگر حواشی جشنواره های متفرقه که برگزار می شوند، می توان به اجرای اثری باز هم در جشنواره ای دیگر اشاره کرد که به دلایلی نامعلوم تماشاگران را به سالن راه نداد و داوران آن تصمیم گرفتند این نمایش را بدون حضور تماشاگران ببینند که در تاریخ تئاتر کشور چنین نمونه ای را تا به امروز نداشته ایم، اما گروه اجرایی این جشنواره با قبول این اتفاق و توهین به تماشاگر تنها برای حضور در بخش داوری و کسب جوایز انتقادات فراوانی را در فضای حقیقی و مجازی تحمل کردند. نقدی که نشان می دهد نگاه جشنواره ای در تئاتر امروز به شدت روز افزون شده و رشد قارچی جشنواره های تئاتر هر روز این نگاه را تقویت می کند.

در سال های دور به دلیل نبود امکانات کافی برای اجرای عموم آثار نمایشی گروه های جوان و جویای نام بهترین راه برای حضور موثر در عرصه تئاتر را حضور در جشنواره ها می دانستند. جشنواره هایی که شاید به تعداد و انبوهی امروز نبودند، اما همواره مقصد نهایی اکثریت دانشجویان بودند.

جشنواره هایی مانند جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره تئاتر سوره از جمله جشنواره های قدیمی تئاتر در سالیان اخیر بوده اند، اما در سال های اخیر شاهد رشد روز افزون جشنواره های تئاتر متعددی بوده ایم.

رشد قارچی جشنواره های تئاتری/سالانه ۱۰ جشنواره متفرقه یا یک جشنواره تئاتر فجر اما ویژه؟
جشنواره تئاتر تجربه، جشنواره تئاتر رادی، جشنواره تئاتر مونولوگ هنر، جشنواره تئاتر مونولیو، جشنواره تئاتر موندا، جشنواره تئاتر شهر، جشنواره تئاتر صنعت نفت، جشنواره تئاتر عروسکی، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره تئاتر الف. و جشنواره تئاتر کیش تنها بخشی از رویداد هایی هستند که در عرصه تئاتر به صورت سالانه برگزار می شوند.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا این تعداد زیاد جشنواره کمکی هم به عرصه هنر نمایش کرده اند؟. چند در صد از این جشنواره ها به کشف و استعدادیابی عناصر جوان و مستعد در رشته های جوان تئاتر پرداخته اند.

از طرفی باید دید آیا با هزینه های سرسام آور این جشنواره ها نمی توان گامی دیگر در تئاتر برداشت؟. وقتی این جشنواره ها در کلیت تئاتر تاثیری ندارند چرا و چگونه وزارت ارشاد به آن ها بودجه داده و به برگزاری آن ها جواب مثبت می دهد. آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی تواند با تعطیلی این جشنواره ها بودجه آن ها را صرف تاسیس سالن های دولتی و هر چه بهتر برگزار شدن جشنواره تئاتر فجر و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان کند؟.

در این میان انگار جشنواره ها و برگزاری آن ها تنها به عنوان یک رزومه در فهرست کاری مدیران فرهنگی قرار می گیرد. زیرا سابقه نشان داده دبیران و مسئولین برگزاری این جشنواره ها حتی به صورت مدون و ده ساله برنامه ای برای برگزاری درست این رویداد ها ندارند و مدیران اصلی هر سال با سلیقه خود جشنواره را برگزار می کنند.

رشد قارچی جشنواره های تئاتری/سالانه ۱۰ جشنواره متفرقه یا یک جشنواره تئاتر فجر اما ویژه؟
به واقع لزوم برگزاری جشنواره های تئاتر چیست؟. آیا این جشنواره ها مختلف، فرهنگ جشنواره زدگی را ترویج نمی دهند. آیا باعث به وجود آمدن رقابتی اشتباه و کم کیفیت در عرصه تئاتر نمی شوند؟. به عنوان مثال در جشنواره ای مثل جشنواره تئاتر دانشگاهی و یا تجربه که تعداد نزدیک به سیصد اثر برای بازبینی در مرحله اول انتخاب می شوند، این تعداد باید در طول نزدیک به دو هفته تا یک ماه اثرشان را آماده کنند.

سوال اول اینکه بازخوانان جشنواره چگونه در این بازه زمانی قادر به خوانش متون شده اند و دیگر اینکه چگونه بازبین های حضوری تنها با دیدن ده دقیقه از کار در خصوص کلیت یک اثر نظر می دهند. آیا در قبال یک اثر هنری همچون تئاتر یا فیلم می توان با تماشای ده دقیقه ابتدای نظری کارشناسانه داد؟.

طی سال های اخیر بر تعداد جشنواره های تئاتر افزوده می شود و ما شاهد آن هستیم که این روند هر روزه افزایش می یابد. اما مرکز هنر های نمایشی، خانه تئاتر و در راس وزارت ارشاد هیچگونه دستورالعمل مدونی برای برگزاری هدفمند این جشنواره ها ندارد.

انتهای پیام/