بازدید: 48

گزارش جدید سازمان ملل درباره بهترین کشور‌های جهان برای زندگی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1779161
گزارش جدید سازمان ملل درباره بهترین کشور‌های جهان برای زندگی

سازمان ملل با انتشار جدیدترین به روز رسانی شاخص توسعه انسانی، فهرست بهترین کشور‌های جهان برای زندگی را اعلام کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی نیوز ویک، هر سال سازمان ملل، فهرست کشور ها بر مبنای «شاخص توسعه انسانی» را منتشر می کند. شاخص توسعه انسانی همان گزارش عملکرد یک کشور است. این شاخص نشان می دهد سیاستگذاران و شهروندان یک کشور تا چه اندازه خوب عمل کرده اند و بهترین و بدترین کشورهای جهان برای زندگی کجا هستند.

در گزارش شاخص توسعه انسانی امسال که به بررسی ۱۸۹ کشور پرداخته شد، نروژ در جایگاه اول بهترین کشور جهان برای زندگی و نیجر با قرار گرفتن در انتهای این فهرست بدترین کشور جهان برای زندگی هستند.

بهترین کشور های جهان برای زندگی کدامند؟

در این شاخص سه معیار اصلی زندگی سالم و طولانی شهروندان، توسعه و ترویج دانش و سطح زندگی و میزان درآمد و رضایت مردم در نظر گرفته می شود.

بر اساس این فهرست کشور های نروژ، سوئیس، استرالیا، ایرلند، آلمان، در رتبه های اول تا پنجم قرار دارند. ایسلند، هنگ کنگ، سوئد، سنگاپور و هلند به ترتیب رتبه های ششم تا دهم این فهرست را به خود اختصاص داده اند.

این شاخص برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ طراحی شد. پیش از آن سطح توسعه یک کشور صرفا با رشد اقتصادی آن اندازه گیری می شد و ابعاد رفاه انسانی کمتر در آن اعمال می شد. با طراحی شاخص توسعه انسانی کشور ها تلاش بیشتری برای حضور در این فهرست انجام دادند.

انتهای پیام/