بازدید: 10

درخواست از شرکت‌های تلفن همراه برای توقف تبلیغات فروش پایان‌نامه/ خرید و فروش پایان نامه جرم است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1772842
درخواست از شرکت‌های تلفن همراه برای توقف تبلیغات فروش پایان‌نامه/ خرید و فروش پایان نامه جرم است

سیمایی‌صراف گفت: نامه‌ای به شرکت‌های تلفن همراه ارسال شد و از آن‌ها درخواست کردیم ارسال تبلیغات فروش پایان‌نامه را متوقف کنند.

لزوم توجه دانشگاه ها به اجرای قانون مقابله با تقلب/ لغو هرگونه امتیاز مادی یا معنوی که بر اساس اثر متقلبانه کسب شودبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین سیمایی صراف درخصوص اقدامات وزارت علوم برای پیشگیری از تقلب علمی با اشاره به اینکه تقلب در حوزه آموزش عالی اشکال مختلفی دارد، اظهار داشت: موضوعی که امروزه افکار عمومی را جلب کرده، پدیده ای به نام پایان نامه فروشی یا تقلب در تدوین پروژه است. از آنجایی که در این زمینه با کمبود قانون مواجه بودیم، لایحه ای در این خصوص تحت عنوان پیشگیری و مبارزه با تقلب در تهیه آثار علمی به دولت پیشنهاد دادیم. این لایحه سال ۱۳۹۶ در دولت مطرح و تصویب شد؛ پس از آن مجلس نیز آن را تصویب و ابلاغ کرد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم بعد از ابلاغ این قانون، بخش های گوناگونی از آن را به دانشگاه ها بخشنامه کرد افزود: معاونت های آموزشی، حقوقی و اداری، هرکدام به تناسب بخش های مرتبط با حوزه کاری خود، قانون مبارزه با تقلب در تهیه آثار علمی را به دانشگاه ها اعلام کردند، البته به موجب تبصره ۱۰ این قانون باید آیین نامه ای نیز بین وزارت علوم و وزارت بهداشت تهیه شود که به منظور تحقق این امر، پیش نویسی تهیه شده و طی فراز و نشیب هایی، در نهایت با جلب نظر موافق وزارت بهداشت، این آیین نامه به دولت ارسال شد و دولت نیز در کمیسیون علمی آن را بررسی خواهد کرد؛ بنابراین امروزه در زمینه موضوع پایان نامه فروشی دیگر با خلاء قانونی مواجه نیستیم.

سیمایی صراف درباره عملیاتی شدن این قانون در دانشگاه ها گفت: ما به عنوان معاونت حقوقی وزارت علوم، بخشنامه ای مبنی بر اینکه اجرای قانون منوط به تهیه آیین نامه نیست و دانشگاه ها بعد از انتشار قانون در روزنامه های رسمی کشور ملزم به اجرای آن هستند به دانشگاه ها ارسال کردیم. برهمین اساس امروز دیگر کسی معطل آیین نامه نیست و استاد، دانشجو و بخش های اداری باید قانون را اجرا کنند. گزارش هایی از چند دانشگاه وجود داشته و خوشبختانه موضوع به طور جدی دنبال می شود، اما انتظار پیگیری بیشتری از سوی دانشگاه ها داریم. البته بدیهی است که یک قانون جدید تا زمانی که تبدیل به فرهنگ شود، به زمان نیاز دارد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در خصوص مجارات در نظر گرفته شده برای افراد حقیقی و حقوقی که مرتکب تقلب علمی می شوند اظهار داشت: قانون بین مسئولیت تهیه کننده و مصرف کننده آثار تفکیک قائل شده است. بر همین اساس تهیه کننده مجرم شناخته می شود و مجازات کیفری دارد و مصرف کننده نیز مشمول مجازات انتظامی می شود که بسیار هم سنگین است. تهیه کننده می تواند شخص حقیقی، حقوقی یا یک سایت باشد که برای هر سه مورد، قانونگذار موضوع تقلب در تهیه آثار را جرم انگاری کرده و مجازاتی را برای آن ها برشمرده است. مجازات نقدی، زندان و تعطیلی پایگاه الکترونیکی که مرتکب جرم شده اند، از جمله مجازات های در نظر گرفته شده است. علاوه بر مسئولیت تهیه کننده، تبلیغ برای تهیه آثار علمی نیز جرم است.

وی درخصوص مکاتبات وزیر علوم با دیگر وزرا درخصوص بحث تقلب علمی گفت: نامه ای از سوی وزیر علوم به وزرای ارشاد، کشور و ارتباطات ارسال شده و متناسب با وظایف این سه وزارتخانه درخواست شده که در زمینه مقابله با تقلب علمی با وزارت علوم همکاری کنند، همچنین نامه ای نیز به شرکت های تلفن همراه ارسال شد و از آن ها درخواست کردیم، ارسال تبلیغات در این زمینه ها را متوقف کنند و پیرو آن نامه نیز شرکت تلفن همراه اعلام کرد که ارسال پیامک از طریق کامپیوتر متوقف شده، اما اگر این امر از طریق شماره های شخصی صورت گیرد امکان کنترل آن از سوی اپراتور وجود ندارد و باید مورد به مورد از آن ها شکایت شود که بر همین اساس تاکنون از تعداد زیادی از پیامک ها و پایگاه ها طرح شکایت شده و در حال رسیدگی است.

سیمایی صراف در ادامه درخصوص مصرف کننده های این آثار نیز گفت: این افراد ممکن است دانشجو، استاد، طلبه حوزه و کارکنان اداری باشند، برای هرکدام قانونگذار مسئولیت هایی در نظر گرفته است. به طور مثال مطرح شده که هرگونه امتیاز مادی یا معنوی که بر اساس اثر متقلبانه باشد، منتفع می شود و یا اگر یک مدرک تحصیلی با پایا ن نامه متقلبانه گرفته شده یا استادی با یک مقاله تقلبی پایه کسب کرده باشد، امتیازاتش لغو می شود. علاوه بر لغو امتیازات مادی و معنوی، متخلف به هیئت های انتظامی اعضای هیئت علمی و هیئت رسیدگی به تخلفات اداری و کمیته های انضباطی دانشجویان یا دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت برحسب مورد معرفی می شوند و مجازات این مراکز نیز مجازات سختی است. مجازات هیئت علمی شامل اخطار، انفصال دانشجو، محرومیت از تحصیل تا پنج سال و اخراج از دانشگاه است.

وی با اشاره به اقدامات این وزارت در خصوص مقابله با تخلف در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اظهار کرد: وزارت علوم در این زمینه نمی تواند اقدامی انجام دهد، زیرا قانونگذار مسئولیت پیگیری این امر را به هیئت های تخلفات آن مؤسسه سپرده است، بنابراین برای ورود وزارت علوم به این مسئله، باید یک شاکی از مسئولان مؤسسه متخلف وجود داشته باشد؛ به طورمثال معاون آموزشی دانشگاه اعلام کند که پایان نامه کشف شده تقلبی است و این را به منظور رسیدگی به هیئت تخلفات ارسال کند. البته اگر ما به طور تصادفی از تخلف علمی مطلع شویم، به طورحتم علیه آن اقدام خواهیم کرد، ولی مسئولیت اصلی و مستقیم با همان مؤسسه است.

سیمایی صراف با تاکید بر اینکه عوامل بسیاری در بروز تقلب تاثیر دارند، اظهار داشت: گاهی موضوعات شخصی دانشجو و استاد در بروز آن موثر است و گاهی نیز ساختار های موجود زمینه ساز این تقلب است. وقتی مدرک جای علم را بگیرد و به عنوان یک ارزش تلقی شود، آنوقت هرکسی در صدد گرفتن مدرک برمی آید ولو اینکه نه علاقه ای به تحصیل و نه شایستگی روحی و استعداد ذهنی برای تحصیل داشته باشد. مدرک گرایی یکی از زمینه های تقلب علمی است که به دلیل ارزش شدن آن، سیلی از متقاضیان به دنبال کسب آن هستند و این خود باعث بروز تقلب می شود؛ از طرفی ما برای پاسخ دادن به این تقاضا مجوز تاسیس مراکز آموزش عالی را بدون فراهم بودن زیرساخت ها دادیم.

وی در ادامه افزود: راه اندازی یک موسسه آموزش عالی منوط به وجود هیئت علمی مناسب است، ولی متاسفانه به ده ها مؤسسه مجوز ساخت داده شده است. همچنین دانشگاه آزاد نیز واحد های بی رویه تاسیس کرده و بعضاً برخی از واحد های آن بدون آنکه یک هیئت علمی داشته باشد، صد ها دانشجو پذیرفته اند. ترویج مدرک گرایی زمینه بروز فساد در آموزش عالی را فراهم کرده و این سبب بروز معضل اشتغال نیز شده است. وقتی بازار کار جدی برای جوانان که مهارتی دارند فراهم نشده است، برای به تاخیر انداختن بیکاری این افراد به سمت دانشگاه ها آمدند تا شاید موقعیت شغلی بهتری پیدا کنند درحالی که این امر در عمل برای آن ها محقق نشد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم درخصوص اقدامات این وزارت در برخورد با بعضی مؤسسات اظهارکرد: از سال ۸۴ تا ۹۲ تعداد مؤسسات غیردولتی، حدود پنج برابر شده است. یعنی در طول هشت سال، موسسات آموزشی، یک رشد لجام گسیخته پیداکرده اند، اما از سال ۹۲ به بعد مجوزی برای ساخت موسسات غیردولتی داده نشده و مؤسساتی که فاقد استاندارد هستند نیز شناسایی و با آن ها برخورد می شود. تا امروز حدود ۵۰ مؤسسه لغو اعتبارشده و به علت عدم رعایت استاندارد های آموزشی یا فقدان شرایط یک موسسه معتبر از گردونه فعالیت خارج شدند. همچنان معاونت آموزشی، معاونت حقوقی و مرکز نظارت و ارزیابی در حال رصد این مؤسسات هستند.

سیمایی صراف گفت: حدود ۳۰۰ موسسه بدون رعایت حداقل ضوابط توسعه پیدا کردند که در حال حاضر تعداد زیادی از آن ها منحل شده اند. عزم رئیس جمهور مشخصاً بر تعطیلی مؤسسات وابسته به دولت است و این موضوع به حدی مهم بود که در لایحه بودجه نیز به این توسعه نامتوازن و بی رویه مؤسسات اشاره شد و تقاضا کردند تا حداقل دولت، موسسات علمی کاربردی و دانشگاهی وابسته به دستگاه های اجرایی را از گردونه خارج کند و امر آموزش عالی را صرفا به وزارت علوم بسپارد تا دستگاه های اجرایی بتوانند ماموریت خود را دنبال کنند.

وی در پایان سخنان خود درباره چشم انداز مبارزه با تقلب علمی گفت: مقابله با این پدیده زمانی چشم انداز خوبی خواهد داشت که با ریشه ها و علت های آن مبارزه کنیم. دانشگاه ها اجرای قانون مقابله با تقلب را جدی بگیرند، زیرا در این قانون روش هایی برای پیشگیری از تقلب در نظر گرفته شده است. دانشجو باید قبل از دفاع موضوعش را مشابهت یابی کند و سپس گواهی بیاورد. اگر یک دانشگاه در دو مرحله دانشجو را برای مشابهت یابی بفرستد، آمار تقلب بسیار کاهش پیدا می کند که این خود بازدارنده است و اگر دانشجو ببیند در معرض خطر کشف تقلب است به طورقطع چنین ریسکی نمی کند. نوع دیگر مقابله با تقلب، اعمال مجازات است که دانشگاه ها باید بر این امر اهتمام کرده و موارد تقلب را کشف کنند. رسانه های مجازی نیز امروزه باید به این مسئله توجه کنند تا مسئله آنقدر زشت و قبیح شود تا با فشار افکار عمومی از بین برود.

انتهای پیام/