بازدید: 273

چرا حرف‌های نتانیاهو درباره مدیریت آب نادرست است؟

چرا حرف‌های نتانیاهو درباره مدیریت آب نادرست است؟

برای نمونه میزان بازیافت فاضلابش نزدیک به ۹۰ درصد است یا این که میزان بهره وری کشاورزی و آبیاریشان بیش از ۸۰ درصد است و .. درست است. این آمار‌ها براساس خام نگاری‌های آماری کاملا درست به نظر می‌آید. اما همیشه تحلیل آمار‌ها و دقت در آنهاست که می‌تواند به ما نشان دهد یک آمار تا چه حد صادقانه یا صحیح بوده است.

چرا حرف های نتانیاهو درباره مدیریت آب نادرست است؟
 
نمونه ای از سیستم های حفاظت از منابع آب رژیم صهیونیستی
 
محمدرضا نوروزی| نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در یک ویدئوی کوتاه نمایشی از ریختن آب از پارچی بلوری در لیوان و نوشیدن یک جرعه از آن اجرا کرد و پس از آن گفت که برای مردم ایران پیشنهاد های ارزشمندی دارد.
 
او گفت: برای مردم ایران پیشنهاد بی سابقه ای دارد و می خواهد مردم ایران را از خشکسالی نجات دهد و نانی بر سر سفره شان بیاورد والخ..
 
اگر این نمایش را دیده اید یا درباره اش شنیده اید، بیایید یک بار هم با این نوشته به آن نگاه کنیم. نخست این که نتانیاهو از یک وبسایت صحبت کرد که البته منظورش یک کانال تلگرامی بود.
 
به نظر من همین یک مورد کافی است تا بیهوده بودن باقی صحبت هایش را نتیجه بگیرم یا دست کم اغراق بی حد و حصرش را. اما از این ایراد فرمی که بگذریم، درونمایه ی حرف هایش برایم مهم تر بود. بار ها در نوشته ها و گفته های دیگران شنیده ایم که این رژیم در مدیریت منابع آبی بسیار قوی عمل می کند.
 
برای نمونه میزان بازیافت فاضلابش نزدیک به ۹۰ درصد است یا این که میزان بهره وری کشاورزی و آبیاریشان بیش از ۸۰ درصد است و .. درست است. این آمار ها براساس خام نگاری های آماری کاملا درست به نظر می آید.
 
اما همیشه تحلیل آمار ها و دقت در آنهاست که می تواند به ما نشان دهد یک آمار تا چه حد صادقانه یا صحیح بوده است.
 
در اسرائیل مشکل اساسی این است که فرایند کشاورزی و آبیاری و آبرسانی یک فرایند تمام سیاسی است و به عبارتی شرایط و قضی های فرامتنی است که این پروژه های کلان را معنی دار می کند. این به چه معنی است؟
 
معنی این نوشته ها این است که اگر این رژیم به هر دلیل سیاسی - اجتماعی مجبور است آب شیرین کن های کلان راه اندازی کند یا تغییر مسیر های آب ایجاد و کشاورزی در بدترین آب و هوا و شرایط جغرافیایی را میسر کند، این به آن معنی نیست که کار مدیریت منابع آبی اش درست است.
 
قضیه این است که مدیریت منابع آبی رژیم صهیونیستی از منظر اقتصاد اکولوژیکی و نیز از منظر پایداری منابع آبی چندان هم کارآمد نیست؛ البته به جز بحث بازیافت فاضلاب که در این زمینه واقعا کار های اساسی ای کرده اند و فاصله بسیار زیاد است. یک نکته ی بسیار مهم در این حوزه این که ما ایرانیان طی تاریخ به کم آب بودن و خشک بودن منطقهی زیستمان آگاه بوده ایم و می دانستیم که این محدودیت چگونه زندگی و آینده ی ما را در برگرفته است و تحت فشار قرار می دهد.
 
برای همین هم با هوشمندی فراوان از منابع آبیمان استفاده می کرده ایم و برای هر قطره ی آب ارزش قائل می شدیم و با تکنیک هایی بدیع و گاه محیر العقول به مدیریت آب و منابع آبی پرداخته بودیم.

مشکل از جایی آغاز شد که این آگاهی و اشراف بر شرایط محیطیمان را از دست دادیم. توهم ثروت آبی را در ذهن پروراندیم و از تکنولوژی به بدترین شیوه برای دسترسی به آب استفاده کردیم؛ این ها هم برای ما و هم رژیم صهیونیستی و هم بسیاری از کشور های دنیا (شمال یا جنوب بودن هم در این مسئله فرق چندانی ندارد) مشکلاتی اساسی هستند.
 
این که آب تصفیه شده و آماده ی شرب با لوله و شیر آب به محل استفاده می رسد، این که با حفر چاه های عمیق و به سادگی به آب های زیرزمینی در هر کجا دسترسی پیدا می کنیم، این که ابزار گران قیمتی به اسم آب شیرین کن، آب شور را قابل شرب و سالم به ما تحویل می دهد و این که با کانال ها و لوله های بزرگ آب را از هر کجا به هر کجا می رسانیم، همه و همه توهمی از سلطه ی بی حد و حصر بر طبیعت برایمان ایجاد کرده اند و نتیجه اش می شود مدیریت بیخردانه ی آب و منابع طبیعی دیگر.
 
خلاصه ی کلامم در این نوشتار این است که در سیاسی بودن پیشنهاد و نمایش نتانیاهو نمی توان شک کرد و البته که در مدیریت ناقص و ناصواب خودمان در منابع آبی هم همین طور ...، ولی نکته ی مسلم این است که تکنولوژی های مدیریت آب، نه از جنس تکنولوژی های ناب و به عبارتی «های تک» هستند و نه دور از دسترساما کافی است بدانیم هر لحظه که با این وضعیت مدیریت نابسامان می گذرد سرزمینمان بیش از پیش بیآب تر و خشکیده تر می شود.
 
ماجرا چه بود؟
نخست وزیر اسرائیل ارسال فناوری های کشاورزی به ایران برای حل مشکل کم آبی را پیشنهاد داد. به گزارش ایلنا، به نقل از منابع اسرائیلی، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل پیشنهاد مضحکانه کمک به ایران برای حل مشکل کم آبی را مطرح کرد.
 
وی در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرده، گفت که ۹۶ درصد از زمین های ایران به نوعی با مشکل کم آبی مواجه هستند. نتانیاهو سپس به پیشرفت های این رژیم در مبارزه با کم آبی و مدیریت آب اشاره کرده و در نهایت پیشنهاد مضحکانه کمک به حل مشکل کم آبی در ایران را مطرح کرد. نتانیاهو گفت که وب سایتی برای کاربران ایرانی راه اندازی می کند که در آن روش های بازیافت آب و استفاده مجدد از آن، تشریح داده می شود. نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود: «ما به کشاورزان ایرانی نشان می دهیم چگونه از خشکسالی فرار کرده و خانواده خود را سیر کنند.»
 
منبع: دانستنی ها