بازدید: 42

حوادث بازار، از اعتراضات دی ماه جداست؛ تیم بازار از جای دیگری خط می گرفته است؛ بازار توسط عده‌ای خاص تحریک شد؛ صدا و سیما به جای سانسور،د رخواست مردم را به حاکمان انتقال دهد

منبع : تابناک کد خبر: 1292347
حوادث بازار، از اعتراضات دی ماه جداست؛ تیم بازار از جای دیگری خط می گرفته است؛ بازار توسط عده‌ای خاص تحریک شد؛ صدا و سیما به جای سانسور،د رخواست مردم را به حاکمان انتقال دهد

چند وقتی است که وضعیت بازار طلا و ارز و بازارهای وابسته به آن، دچار التهاب و نابسامانی گشته و این التهاب در هفته‌ها و ماه‌های اخیر نیز بیشتر شده است، به گونه ای که ساعتی نیست که نرخ طلا و ارز دچار تغییر و نوسان نشده و بالا یا پایین نشود.

حوادث بازار از اعتراضات دی ماه جداست/ تیم بازار از جای دیگری خط می گرفته استچند وقتی است، وضعیت بازار طلا و ارز و بازارهای وابسته به آن، دچار التهاب و نابسامانی گشته و این التهاب در هفته و ماه های اخیر نیز بیشتر شده است، به گونه ای که ساعتی نیست که نرخ طلا و ارز دچار تغییر و نوسان و بالا یا پایین نشود.

همین امر باعث بروز برخی اعتراضات صنفی در برخی از اصناف به خصوص صنف طلافروشان، فروشندگان لوازم خانگی و تلفن همراه و بازار بزرگ تهران و حتی پارچه فروشان شده است.

به گزارش «تابناک»؛ با این حال، بسیاری از مسئولان دولتی بر این باورند، این افزایش قیمت ها حباب و ناشی از جو روانی است، ولی علی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضاییه گفته است: مشکلات اقتصادی، تنها جو روانی نیست، بلکه بسیاری افراد به دنبال منفعت خود هستند. از این روی به سمت افزایش نقدینگی می روند.

به هر حال اوضاع موجود باعث شده تا چند روزی تنش ها در بازار افزایش پیدا کند و بسیاری از کسبه بازار در اعتراض به این وضعیت، مغازه های خود را تعطیل کنند، ولی این موضوع تنها به تعطیلی مغازه ها ختم نشد و در برخی از مناطق اعتراضات به خشونت هم کشیده شد.

در این باره باید گفت، هرچند دامنه این اعتراضات مانند حوادث دی ماه نبود، برخی اعتقاد داشتند، جریانی که حوادث دی ماه را رقم زد، قصد هدایت وقایع اخیر را داشته است، با این حال بسیاری از سیاسیون این فرضیه را رد کرده و بر این باورند، این موضوع با حادثه دی ماه بی ارتباط است و تنها عده ای سودجو برای رسیدن به منافع بیشتر و همچنین خط گرفتن از دشمنان، چنین کاری کرده اند.

قاسم میرزایی نکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در گفت وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: اعتقاد من این است که بازار توسط عده ای خاص تحریک شد، و دسته ای که اول رفتند به بازار و تهدید کردند اگر نبندید، ما مغازه های شما را می بندیم، دسته ای هدایت شده بودند و برای ایجاد موج این کار را انجام می دادند.

این نماینده در ادامه گفت: به نظر من، نیروی انتظامی و یا نیروهای اطلاعاتی به اندازه ای که باید اطلاعات نداشتند. باید این افراد در این مورد پاسخگو باشند. آنان باید بموقع وارد عمل می شدند و این افراد را دستگیر می کردند. زمانی که کسی می خواهد تظاهراتی را در جایی انجام دهد و قرار است این تظاهرات سیاسی هم باشد، باید مکان و شعار آن از قبل هماهنگ شده باشد، ولی از آن جا که حزب یا برندی پشت این کار نبود، هرج و مرج شد، ولی این هرج و مرج در جایی سازمان پیدا کرد و پانزده تن در یک محل و جایی به این نتیجه رسیده اند که البته به نظر من می شود این افراد را پیدا کرد.

وی گفت: بعید است قدرتی بخواهد از داخل جریاناتی به این شکل را در درون سیستم سازمان دهد؛ به نظر جریانات آن طرف تأثیرات بیشتری در این موضوع داشتند. کسانی که این جریان را به راه اندختند، چند پشت پرده داشتند که بخشی از آن مربوط به منافع مالی و اقتصادی شان می شد. کسی که پول یا دلار دارد، می خواهد ارزش آن افزایش پیدا کند. اینها دوست دارند آب را گل آلود کنند و از آن ماهی بگیرند، بنابراین، دنبال این منافع هستند.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: عده ای دیگر هم دنباله رو منافقین هستند، به هر حال منافقان در آن طرف زنده اند و این طرف هم عواملی دارند که گوش به فرمان آنها هستند که در این چند وقت مورد بی توجهی قرار گرفته اند. عده ای دیگر هم تحت تأثیر آمریکا و اسرائیل هستند. البته دسته دیگر از اصولگراها هم هستند که اینها نوع صحبت هایشان با افراد که در بازار بودند فرق دارد؛ اما این خاستگاه با خاستگاه اغتشاش بازار تفاوت دارد. خاستگاه کسانی که صحبت از تغییر دولت دارند، اصلاح امور است و تصور می کنند با این کار می توانند کشور را نجات دهند، ولی طرف مقابل به دنبال براندازی است.

وی افزود: این موضوع با جریان دی ماه تفاوت دارد و این گونه نبود که سفارشی از جایی دستور گرفته باشند تا بازار را به تعطیلی بکشانند. تیم بازار به دنبال تعطیلی و ایجاد موج بود تا به منافع دیگری برسد.

اما باید نارضایتی مردم را هم در نظر گرفت و به حرف های مردم هم رسیدگی کرد. رسانه ها و به ویژه صدا و سیما نقش بسیار مهمی در این قضیه دارند و می توانند به جای سانسور، درخواست های مردمی را به راحتی به دولت انتقال دهند.