بازدید: 37

ظریف: مذاکره با اروپایی‌ها تا امروز نه سیاه بوده نه سفید/مذاکره موشکی و منطقه‌ای با اروپا دروغ است

منبع : عصر ایران کد خبر: 1288588
ظریف: مذاکره با اروپایی‌ها تا امروز نه سیاه بوده نه سفید/مذاکره موشکی و منطقه‌ای با اروپا دروغ است

مذاکره‌های صورت گرفته با اروپا سیاه و سفید نیست و باید ببینیم اروپاپی‌ها در نهایت چه چیزهایی را ارائه می‌دهند.

وزیر امور خارجه معتقد است که مذاکره های صورت گرفته بین ایران و اروپایی ها تاکنون نه سیاه بوده و ونه سفید و مشخص نیست طرف های اروپایی در نهایت چه چیزی ارائه خواهند داد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت و گو با تسنیم درخصوص مذاکره اخیر هیئت ایرانی با هیئت اروپایی و نتایج این نشست و اینکه اگر هیئت اروپایی نتواند تضمین لازم برای ادامه برجام را بدهد واکنش وزارت خارجه چه خواهد بود؟ گفت: این شرایط یعنی مذاکره های صورت گرفته با اروپا سیاه و سفید نیست و باید ببینیم اروپاپی ها در نهایت چه چیزهایی را ارائه می دهند.

وی افزود: ما نتایج و یا همان موضوعات مطرح شده در مذاکره را در کشور ارائه می دهیم و درباره آن تصمیم گیری می شود اما الان ما نمی دانیم آنها چه چیزی ارائه می دهند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اروپایی ها در آن 9 بندی که اعلام کردند به همه حوزه های مهمی که باید در برجام انجام شود اشاره کرده اند، حالا موضوع سر این است که هرکدام از این بندها را چگونه عملیاتی می کنند؟ باید ببنیم و نتیجه آن را را به داخل می آوریم. البته وزارت خارجه دستگاه اقتصادی نیست و ما دستگاه سیاسی هستیم هرچند که همکاران دستگاه های دیگر هم همراه ما هستند و نظر می دهند.

ظریف با بیان این مطلب که نتایج مذاکره و بحث های صورت گرفته باید به داخل بیاید و مسئولان کشور آن را بسنجند، تصریح کرد: بر همین اساس عزیزان باید ببینند آیا آنچه که اتحادیه اروپا، روسیه و چین و سایر کشورها ارائه کردند کافی است برای ادامه برجام یا خیر، تصمیمی نسیت که ما به تنهایی بخواهیم درباره آن نظر دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال که گفته شده اروپا قرار است پیشنهاد جدیدی را به ایران خارج از موضوع برجام بدهد از جمله مذاکره بر سر توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران، گفت: آن خبر کاملاً دروغ بود، اتحادیه اروپا آن خبر را خودش تکذیب کرد، این عملیات روانی است که رژیم صهیونیستی راه انداخته است تا این سخنان را منتشر کند.ضمن اینکه بارها گفته ایم ما صرفاً درباره برجام مذاکره می کنیم و خارج از برجام نه خواسته ای و نه حرفی داریم که بزنیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که تاکنون این مذاکره ها سفید بوده یا سیاه اظهار داشت: تا اینجا پیش رفتیم و هنوز نمی توانیم بگوییم بد و یا خوب بوده است.