بازدید: 91

روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1274679
روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی

روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی پول‌نیوز -براساس آخرین آمارهای ارائه شده در حال حاضر 9 استان کشور با مسمومیت با قارچ‌ها روبه رو هستند و هر روزه مورد به مورد به تعداد مسموم‌ها اضافه می شود. به طوری که تعداد مسموم‌ها ناشی از مصرف قارچ در کشور تا ظهر روز گذشته به حدود 700 نفر رسیده بود. این در حالی است که 8 نفر نیز در اثر مسمومیت قارچ جان خود را از دست دادند. گفتنی است بیشتر کشته ها به استان کرمانشاه مربوط می شود، استانی که 6 ماه پیش با پدیده طبیعی زلزله مواجه شد. این در حالی است که این قارچ ها که به قارچ های کوهی معروف است این روزها در بازارهای محلی ارزان تر از سال های گذشته به فروش می رسد.

گیاهان سمی را می توان شناخت؟

حتما در خانه خود سیب‌زمینی مانده دیده اید یا حتی گوجه فرنگی که استفاده نشده است. این گیاهان دارای بخش های سبزی هستند که سمی بوده و در صورت مصرف انسان دچار مسمومیت می شود. این نوع مسمومیت با مسمومیت های قارچی متفاوت است، در این نوع مسمومیت در همان ابتدا قابل کنترل بوده و می توان با درمان اولیه میزان مسمومیت را کاهش داد. حال به سراغ قارچ ها می رویم. در کره زمین انواع قارچ ها وجود دارد، با رنگ ها و شکل های متفاوت اما در قالبی مشخص. نام قارچ با محیطی به نام جنگل عجین شده است. در پوشش های گیاهی مختلف قارچ‌ها رشد می کنند که برخی سمی و برخی نیز غیر سمی هستند. مصرف بسیاری از قارچ ها برای بدن انسان مفید است اما نباید فراموش کرد که بسیاری از آن ها نیز می تواند انسان از پا در آورد.

علائم مسمومیت با قارچ سمی به هم خوردن سیستم گوارش بدن است. تهوع، استفراغ، اسهال و دل پیچه از بارزترین علائم مسمومیت با قارچ است. همچنین گفتنی است تعرق نیز در کنار علائم مغزی نظیر توهم، خواب آلودگی و تشنج علائم دیگری است که به مسمومیت قارچ مربوط می شود.
مسمومیت با قارچ بسیار خطرناک است. به طوری که علائم دیررسی شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی امکان دارد در روزها یا هفته های بعد از مصرف قارچ سمی ظاهر شود.

چه قارچی را باید/نباید خورد؟

برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی، به هیچ وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، اگر با کودکان به دامان طبیعت می روید، باید به آن‌ها درباره گیاهان و قارچ های سمی اطلاعات داده شود و از مصرف هر نوع قارچ وحشی منع شوند. در این باره می نویسد: برخی قارچ های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد می کنند و حتی منجر به مرگشان می شود. قارچ های سمی، بسیار شبیه قارچ های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آن‌ها از هم به قیمت مسموم شدن و حتی مرگ افراد تمام می شود، بنابراین هنگام چیدن و مصرف قارچ های وحشی، خیلی باید دقت کرد و در صورتی که مطمئن نیستید قارچی سمی است یا نه هرگز آن را نخورید.منبع:ابتکار