بازدید: 45

کارشناسان سال آبی سختی را پیش بینی می کنند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1021432
کارشناسان سال آبی سختی را پیش بینی می کنند

سلامت نیوز:چشم ها را که بازکردم و طبق معمول این روزهای زندگی مدرن قبل از کنار زدن پرده پنجره اتاق و نگاه کردن به محیط بیرونی به شبکه های مجازی رجوع کردم، پر بود از تصاویر دلنشین و البته غریب این روزهای امسال؛ برف و زیبایی هایی که می آفریند. به گز

سلامت نیوز:چشم ها را که بازکردم و طبق معمول این روزهای زندگی مدرن قبل از کنار زدن پرده پنجره اتاق و نگاه کردن به محیط بیرونی به شبکه های مجازی رجوع کردم، پر بود از تصاویر دلنشین و البته غریب این روزهای امسال؛ برف و زیبایی هایی که می آفریند.

به گزارش سلامت نیوز، فرهیختگان نوشت: یکی از حیاط خانه از پشت شیشه بخارزده اتاق عکسی گذاشته بود و آن یکی از حیاط دانشگاه و اضطراب امتحانی که با لذت بارش برف انگار فراموش شده بود. همین جذابیت ها باعث شد گرمای نشسته بر تخت خواب را رها کنم و من هم پشت پنجره اتاق بایستم و به بارش برف نگاه کنم.

بارش آنقدری نبود که در گرام های اینترنتی منتشر شده بود که این البته به همان لوکیشن بالای تصاویر مربوط بود، یک جاهایی آن بالاترهای تهران بارش بیشتر بود و این پایین تر ها کمتر اما وجه شبه تمام این بارش ها شکر خدا و ذوق زدگی های ناشی از آن بود. چیزی که با این ذوق زدگی و شعف ایجاد شده بعد از بارش پرداخت به آن را گوشزد می کرد چرایی آن بود، چرا در اواخر اولین ماه از زمستان که باید این نوع بارش ها در آن طبیعی و عادی باشد و تا این جا چندتای آن را تجربه کرده باشیم یک بارش خفیف و نصفه ونیمه این چنین شور و شعف ایجاد کند. وقتی به دفتر روزنامه رسیدم، تصمیم بر آن شد که با یک کارشناس هواشناسی در این ارتباط گفت وگو کنم.

احد وظیفه، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در پاسخ به این سوال که وضعیت بارشی امسال را به صورت کلی چطور ارزیابی می کنید، گفت: «امسال ما کمبود بارش بسیار جدی داشتیم. این کمبود از ابتدای سال زراعی آغاز شده و تا به همین الان ادامه دارد. این کمبود ها در نواحی مرکزی و شرقی، یعنی استان های اصفهان، خراسان جنوبی، مرکزی، تهران، قم و... بیشتر از سایر استان ها بوده است. در این حالت به اصطلاح گفته می شود ما با بی هنجاری بارش بسیار زیاد مواجهیم. ما در سال 96 به نسبت سال گذشته 50 درصد نسبت به پارسال و 80 درصد نسبت به دوره های بلندمدت کمبود بارش داشته ایم و این موضع بسیار مهمی است. کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه و... نیز نسبت به دوره بلندمدت با کمبود بارش مواجهند.»

وظیفه در ادامه به بیان علل وقوع چنین معضلی در ارتباط با کمبود بارش افزود: «علل مختلفی در این مقوله دخیل هستند که جلسات گسترده ای را جهت بررسی نیاز دارد اما به صورت کلی شاخص های دو پیوندی بزرگ مقیاس در تمام دنیا مقوله بارش و میزان آن را تعیین می کنند و همین شاخص ها برای ایران در سال زراعی جاری بارش کمی را رقم زده اند.»

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در ارتباط با آینده وضعیت بارشی کشور ادامه داد: «انتظار ما در ارتباط با آینده بارش ها بهبود اوضاع است. در ماه های آینده یعنی دو ماه مانده از زمستان و بهار 97 شاهد بارش به میزان نرمال خواهیم بود و کمبودی حس نخواهیم کرد. این بارش ها البته در نواحی جنوبی کشور از حد نرمال هم بیشتر خواهد بود اما باید این را هم بگویم که جبران این کمبود بارش های پاییزی را نخواهد کرد. ما در پاییز بارش جدی دریافت نکردیم و این موضوع با بارش های آتی جبران نمی شود و در آینده هم این کمبود بارش پاییز مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. وقتی بارش کم می شود، کم آبی نتیجه طبیعی آن است، این یک شمای کلی از سال آینده است. بعد از کم بارشی ما با خشکسالی هواشناسی، بعد خشکسالی آب شناسی و خاک و درنهایت خشکسالی اجتماعی روبه رو خواهیم بود و اینها یعنی نوعی اعلام خطر برای وضعیت اقلیمی و آینده اجتماعی کشور.»

وظیفه در پاسخ به این سوال که بعد از بارش امروز(دیروز) وضعیت روزهای آتی چگونه خواهد بود، خاطرنشان کرد: «از روز شنبه یک سامانه بارشی از سمت غرب وارد کشور خواهد شد و این سیکل بارشی چند روزی حفظ خواهد شد و مردم از نعمات آسمانی بهره مند می شوند.»

در نهایت بعد از شنیدن سخنان مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی و اطلاعاتی که کارشناسان در اختیار ما قرار دادند ایران در یک دوره 12 ساله خشکسالی قرار گرفته است و علت اصلی آن نیز موقعیت جغرافیایی کشور و وضعیت جهانی آب و هوایی است، لذا راهی که جهت پیشگیری معضلات آبی در آینده از سوی این کارشناسان پیشنهاد می شود، تصحیح روش های آبیاری کشاورزی و صرفه جویی در این زمینه است.

تجربه بارش برف می تواند مستمر و آنقدرها هم غیرقابل باور نباشد در صورتی که وضعیت آب و هوایی و سبک زندگی مردم جهان اصلاح شود و همگی خود را در قبال کنش های زیست محیطی و تاثیر و تاثرات آن مسئول بدانند.