بازدید: 35

مذاکرات انتخاباتی العبادی با حشد شعبی/ دودستگی میان سنی‌های عراق

منبع : انتخاب کد خبر: 999646
مذاکرات میان نخست‌وزیر عراق و ائتلاف "الفتح" که شامل گروه‌های حشد شعبی است برای پیوستن العبادی به این ائتلاف جهت شرکت در انتخابات پارلمانی آتی ادامه دارد، اما هنوز شاهد پیشرفتی نبوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مذاکرات انتخاباتی العبادی با حشد شعبی/ دودستگی میان سنی های عراق

مذاکرات میان نخست وزیر عراق و ائتلاف "الفتح" که شامل گروه های حشد شعبی است برای پیوستن العبادی به این ائتلاف جهت شرکت در انتخابات پارلمانی آتی ادامه دارد، اما هنوز شاهد پیشرفتی نبوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، منابع عراقی اعلام کردند که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق همچنان به شرط ریاست ائتلاف مذکور و نفر اول لیست بودن در نام نویسی نامزدها پایبند است. این منبع احتمال داد که به زودی این مساله نهایی شده و العبادی به ائتلاف "الفتح" بپیوندد.

اما با استناد به جو رایزنی ها بین العبادی و فرماندهان حشد شعبی مشکل شماره یک بودن یکی از موانع بین العبادی و هادی العامری، رهبر سازمان بدر است، با این وجود با استناد به اخبار درز یافته این گونه به نظر می رسد العبادی شماره لیست در بغداد و العامری شماره یک لیست در دیالی در قالب همان ائتلاف خواهند بود.

در صورتی که دو طرف به توافق نرسند العبادی از طریق لیست "النصر" وارد انتخابات می شود.

این منابع اعلام کردند: العبادی لیست النصر را دارد اما در کمیته نامش را ثبت نکرده بلکه با نام دیگری ثبت نام کرده است.

به گفته این منابع، تعداد زیادی از شخصیت ها و احزاب سیاسی سنی به لیست العبادی پیوسته اند که آخرین آن ها جواد البولانی، وزیر کشور اسبق است.

خروج البولانی از الفتح و پیوستن رسمی به لیست العبادی در زمانی صورت گرفته که مذاکرات میان این ائتلاف و خالد العبیدی، وزیر سابق دفاع برای پیوستن به الفتح وجود دارد. العبیدی محور پنج شخصیت سیاسی سنی در نینوا است که از حمایت حشد عشایر برخوردارند و در صورت پیوستن العبیدی به ائتلاف الفتح، این شخصیت ها نیز با او به این ائتلاف می پیوندند.

اما به رغم باقی ماندن العبادی و نوری مالکی در حزب الدعوه نخست وزیر عراق و نوری مالکی در قالب دو لیست جدا از هم وارد رقابت های انتخاباتی آتی می شوند. طرفداران حزب الدعوه می گویند، این تنوع برای حزب و ائتلاف دولت قانون به رهبر نوری مالکی فایده خواهد داشت چون حامیان هر دو را مشخص می کند. اما برخی می گویند، اختلاف بین مالکی و العبادی بر سر شماره یک بودن و در راس لیست انتخاباتی قرار گرفتن بازمی گردد.

یک مقام سیاسی مطلع گفت: مالکی شروطی را که العبادی بر او تحمیل کرده، رد می کند و نمی خواهد "شماره دو"ی لیست باشد العبادی نمی خواهد شماره دو در مقابل مالکی به عنوان شماره یک باشد و تنها قرار گرفتن خود به عنوان فرد شماره دو در لیست را مشروط به این کرده که مالکی متعهد به حمایت از العبادی برای دور دوم نخست وزیری شود.

البته برخی نیز می گویند، اختلافات العبادی و مالکی تنها به شماره یک بودن لیست انتخاباتی نیست بلکه اصل داستان به رسیدن العبادی به پست نخست وزیری برخلاف میل مالکی بازمی گردد و زمانی که العبادی این شروط را به مالکی مطرح کرد می دانست که او نمی پذیرد و از این رو خروج العبادی از ائتلاف دولت قانون و ورود به انتخابات تحت لیست النصر قابل توجیه بود. او در حال مذاکره با حشد شعبی در قالب لیست فتح المبین برای ائتلاف با آنهاست.

یک رهبر حزب الدعوه و حامی مالکی گفت: حزب الدعوه وابسته به افراد نیست هر که از الدعوه خارج شود متحمل خسارت زیادی می شود. خروج از حزب به رغم اختلافات به نفع العبادی و حزب نیست. به هر حال ائتلاف العبادی با برخی از اعضای حزب الدعوه نهایتا به پیرزوی ائتلاف دولت قانون می انجامد.

گزینه های عمار حکیم

این منابع اعلام کردند: ائتلاف الفتح اکنون شامل بیش از ۱۵ گروه سیاسی از جمله گروه های سنی و مسیحی است. مجلس اعلای اسلامی عراق آخرین طرفی است که رسما به این ائتلاف پیوسته است.

در همین راستا، جریان ملی الحکمه به رهبری عمار حکیم مشارکت خود به صورت انفرادی را در انتخابات آتی نهایی کرد.

منابع می گویند، ائتلاف های الفتح و النصر به رویکردهای الحکمه نزدیکتر هستند و احتمالا الحکیم بعد از انتخابات با یکی از این دو ائتلاف کند.

اما جریان صدر از طریق لیست الاحرار در انتخابات شرکت نخواهد کرد بلکه با احزاب سیاسی چپ گرا و مدنی با ائتلاف انتخاباتی جدید شرکت خواهد کرد.

جعفر موسوی، رئیس هیئت سیاسی جریان صدر ۲۰ دسامبر از تشکیل حزب ملی الاستقامه خبر داده بود.

قرار است روز دوشنبه تشکیل ائتلاف انتخاباتی با عنوان "سائرون للاصلاح" در بغداد اعلام شود.

این ائتلاف شامل شش حزب سیاسی است که در کمیته عالی ثبت نام کرده اند و در رأس آن حزب کمونیست عراق است.
دودستگی میان سنی ها

دودستگی در ائتلاف های سیاسی تنها به شیعیان محدود نمی شود بلکه به گروه های سیاسی سنی نیز مربوط می شود.

ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه توانست ۳۰ گروه سیاسی را به لیست خود ملحق کند که مهم ترین آن ها سلیم جبوری، رئیس پارلمان و صالح المطلق، معاون سابق نخست وزیر هستند.

درحالی که اسامه نجیفی، رئیس ائتلاف "متحدون" و اثیل نجیفی و رافع العیساوی، وزیر سابق دارایی و شخصیت های سیاسی دیگر تصمیم گرفته اند ائتلاف دیگری را با خمیس الخنجر، رهبر طرح عربی تشکیل دهند.

البته مشکل شماره یک بودن تنها به الدعوه و دولت قانون محدود نمی شود، بلکه حتی لیست های دیگر از جمله فراکسیون های انتخاباتی شامل ایاد علاوی، سلیم جبوری و صالح مطلق نیز با این مشکل روبه رو هستند.

ایاد جبوری به الشرق الاوسط گفت: شماره یک لیست هنوز مشخص نیست، اما توافق بر سر شروط ائتلاف و اصولش وجود دارد. علاوی به احتمال زیاد شماره یک در بغداد و جبوری شماره یک در دیالی خواهد بود. بقیه ردیف ها نیز بر حسب حجم فراکسیون های پیوسته به ائتلاف مشخص خواهند شد.
جنبش تغییر بعد از انتخابات به سمت ائتلاف با العبادی پیش می رود

جنبش تغییر و جماعت اسلامی و ائتلاف برهم صالح از تشکیل لیست وطن برای ورود به انتخابات در کرکوک و مناطق مورد مناقشه برای پایان دادن به سیطره دو حزب اتحاد دموکرات و اتحادیه میهنی بر صحنه سیاسی خبر دادند. اتحاد دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی نیز تصمیم گرفته اند به صورت جداگانه وارد رقابت شوند.

جنبش تغییر به دنبال ائتلاف با العبادی اما بعد از برگزاری انتخابات است.

صابر اسماعیل، از رهبران این جنبش گفت: جنبش تغییر هرگز با احزاب حاکم در اقلیم به دلیل فسادشان ائتلاف نخواهد کرد. اما ائتلاف با العبادی را بعید نمی داند.


مذاکرات انتخاباتی العبادی با حشد شعبی/ دودستگی میان سنی‌های عراق
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد