بازدید: 36

آمریکا به دنبال «برجام صفر‌» برای ایران

منبع : فارس نیوز کد خبر: 998688
ترامپ شدیداً معتقد است که برجام می‌بایست کلیت برنامه هسته‌ای سیاست منطقه‌ای ایران نظیر برنامه موشکی این کشور را به صورت توأمان تحت کنترل درآورد.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس روزنامه «جوان» در یادداشتی از «سجاد مرادی کلارده» نوشت:

امریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ به گونه ای در مورد برجام عمل کرده که گویی درصدد خروج از آن  به عنوان یک توافق بین المللی است. این رویه در سیاست خارجی امریکا به ویژه در ارتباط با دولت های انقلابی دیده می شود که همچون ایران منافع ایالات متحده را به چالش می کشند. سیاست خارجی امریکا در عرصه بین المللی همزمان با تلاش برای افزایش قدرت، به دنبال مهار و کاهش قدرت و نفوذگذاری بازیگران دیگر است. به عبارتی این کشور در عین حالی که سعی دارد حداکثر بهره مندی را از یک توافق نصیب خود کند، سعی می کند با روش های مختلف مانع بهره مندی طرف های دیگر از نتایج توافق ها شود یا در بهترین حالت نتایج اصلی توافق را با نتایج دیگری که خود ترجیح می دهد، جایگزین سازد. 
چنین شرایطی در مورد توافق برجام نیز صادق است. قبل از هر چیز نباید فراموش کنیم که ایران طی چهار دهه گذشته تقابلی آشکار با سیاست خارجی امریکا داشته است. بنابراین، برجام نه بر پایه اعتماد به ایران، بلکه بر اساس نوعی عمل گرایی در سیاست خارجی واشنگتن در راستای رفع یک تهدید امضا شد؛  موضوعی که اوباما نیز به آن اشاره کرد و گفت که برجام یک تهدید را از خاورمیانه و امریکا دور ساخته است. با این حال، این سؤال همچنان مطرح است که چرا ترامپ با وجود تهدید مکرر به خروج از برجام، همچنان آن را حفظ نموده است. 
باید به چند نکته در پاسخ به این سؤال اشاره کرد : نخست اینکه خروج از برجام بر وجهه بین المللی سیاست خارجی امریکا لطمه ای اساسی وارد می سازد. با وجود اینکه امریکا طی چند دهه گذشته بازیگری کلیدی در حل بحران های مناطق مختلف بوده است و نمی توان به راحتی این کشور را از معادلات مختلف کنار گذاشت، اما خروج از برجام سیاست خارجی امریکا را غیرقابل اطمینان و غیرسازنده جلوه می دهد. 
بحث جدی تر این است که امریکا بعد از توافق بر سر برجام، تلاش کرده ضمن پایبندی شکلی به آن، زمینه های به حداقل رساندن منافع ایران از آن را فراهم سازد. به عبارتی امریکا در حالی که نمی خواهد خود را ناقض برجام نشان دهد، از طرف دیگر نمی خواهد به صورت مستقیم روبه روی ایران قرار گیرد. در واقع امریکا به صورت همزمان سیاست افزایش قدرت خویش و کاهش قدرت رقیب را دنبال می کند. 
همزمان، امریکا از مسیر اعمال تحریم های موازی علیه ایران تلاش کرده امتیازات داده شده به ایران در برجام ماهیت اصلی خود را از دست بدهد. این موضوع از آنجا ناشی می شود که ترامپ شدیداً معتقد است که برجام می بایست کلیت برنامه هسته ای سیاست منطقه ای ایران نظیر برنامه موشکی این کشور را به صورت توأمان تحت کنترل درآورد. حال که این مقصود حاصل نشده ، رو به تحریم های موازی نظیر تحریم اشخاص، شرکت ها و سازمان های ایرانی می کند که نوعاً با برنامه هسته ای نیز مرتبط نیستند. احتمال اعمال تحریم علیه ایران به دلیل آنچه که امریکا سرکوب اعتراضات می نامد، از همین زاویه قابل ارزیابی است . علامت گذاری مسیر تحریم از بیشتر اسناد سیاست خارجی امریکا در مورد ایران قابل رد گیری است، از جمله سند جدید استراتژی امنیت ملی امریکا که به تازگی منتشر شد، از ایران به عنوان دولتی سرکش نام برده که سیاست خارجی امریکا و جایگاه آن را با تهدید مواجه کرده است. خود این مسئله، علاوه بر اینکه می تواند مستمسکی برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران باشد، زمینه کمک های نظامی امریکا به متحدین منطقه ای ایران را نیز فراهم می سازد. در مجموع به نظر می رسد با وجود اینکه رفتار سیاست خارجی ترامپ در مورد برجام به ویژه همزمان با اعلام تعلیق تحریم های ایران بسیار پیچیده و غیرقابل پیش بینی جلوه می کند، اما رویکرد اصلی وی حفظ فشار بر ایران و تبدیل برجام به توافقی است که عایدی قابل ملاحظه ای برای ایران نداشته باشد. 

انتهای پیام/ز


آمریکا به دنبال «برجام صفر‌» برای ایران
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه