بازدید: 38

آیت‌الله هاشمی بعد از ردصلاحیت درباره رهبری به جهانگیری چه گفت؟/ جهانگیری: هاشمی به امام گفت من را محاکمه کنید

منبع : عصر ایران کد خبر: 988692

معاون اول رئیس جمهور گفت: از رویکردهای اصلی آیت الله هاشمی این بود که علیرغم حضور در بالاترین مسئولیت هایی که مورد نقد مردم قرار می گرفت همواره خود را در معرض رای مردم قرار می داد زیرا فکر می کرد با رای مردم بهتر می تواند عمل کند.

اسحاق جهانگیری صبح امروز در نخستین کنگره سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: قبل از هر چیز این غم جانکاه و مصیبت بزرگ را به همه بزرگواران، بیت آیت الله هاشمی و همسر عزیز و فداکارشان، فرزندان و اخوان عزیزشان تسلیت عرض کنم.

اهم اظهارات وی را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* هر منصفی که به تاریخ ایران بنگرد، از سال های دور تا آخرین لحظات حیات آیت الله هاشمی، نام ایشان را در میان فعال ترین و تاثیرگذارترین روحانیون، مبارزان، سیاستمداران، روحانیون، نذسزلت و... مثال می زند، اظهار داشت: اگر می خواهیم پنج روحانی، سیاستمدار و مدیر برجسته را نام ببریم، حتما آیت الله هاشمی برجسته ترین است.

*در هیچ صحنه ای از مبارزات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، سازنندگی، اصلاحات و اعتدال را نمی توان یافت که هاشمی در میانه آن نباشد. این وسعت حضور و قدرت تجزیه و تحلیل مطالب از سوی دیگر، به آیت الله تفکر چند بعدی و مدیریتی همه جانبه داده بود.

* آیت الله هاشمی از نظر معرفتی، عالمی روشن بین بود و قرآن در کانون فهم او قرار داشت، آیت الله هاشمی هیچ از آموختن و تدبر در آموزه های دینی غافل نبود. او تا روزهای پایانی حیات، گروهی داشت که به صورت منظم در مسائل قرآن تحقیق می کرد که بخشی از آنها منتشر شده است.

* آیت الله هاشمی به لحاظ فرهنگی ایران را عمیقا می شناخت و در اندیشه به فکر توسعه ایران بود، آیت الله هاشمی برای توسعه ایران الگوی خود را امیرکبیر قرار داد. امیرکبیر در قبل از پیروزی انقلاب برای آیت الله هاشمی به عنوان کسی که به سازندگی ایران پرداخت، سرمشق شد و کتاب امیرکبیر را نوشت. ارتباطات و مطالعاتش به گونه ای بود که وجب به وجب ایران را می شناخت و جزء به جزء فرهنگ ایران را آشنایی داشت.

* آیت الله هاشمی از لحاظ سیاسی آرمانگرای واقع بین بود، ایشان آرمان های بزرگی برای ایران تصور کرده بود ولی در عین حال، واقع بین بود. انقلابی جامع نگر بود. تا مرز شهادت رفت ولی لحظه ای تردید در راه مبارزه نداشت ولی در عین حال، همه حرکاتش از جامعیت برخودار بود.

*آیت الله استراتژیستی توسعه گرا بود. او در دولت، مجلس، مدیریت جنگ، پیشبرد صلح، توسعه روابط بین المللی و منطقه ای، اصلاحات و اعتدال نقش کارسازی داشت.

*در اوایل انقلاب که لازم بود نهادهای انقلابی شکل بگیرد، آیت الله هاشمی در هر کجا که حضور یافت، آن نهاد هم توسعه یافت، ایشان وقتی به مجلس رفت، مجلس در راس امور قرار گرفت. وقتی به دولت رفت، دولت در خط مقدم سازندگی و توسعه کشور قرار داشت.وقتی به مدیریت جنگ رسید، گره گشای جنگ شد و وقتی نیاز بود صلح را پیش ببرد به امام گفت اجازه بدهید من قطعنامه و صلح را اعلام کنم، آنگاه شما مرا به خاطر عدم مدیریت درست جنگ محاکمه کنید.

*آیت الله هاشمی مسائل منطقه ای را به بهترین نحو ممکن حل کرد، در دوران آیت الله هاشمی در ریاست جمهوری بهترین روابط را با کشورهای عربی داشتیم که با تدبیر ایشان بود. با تدبیر ایشان در همین سالن کنفرانس اسلامی با حضور همه سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

*آیت الله هاشمی سیاستمداری مبتنی بر مردم بود، ایشان بر انتخابات باور داشت و تاکید بر انتخاباتی آزادی داشت که حقوق مردم رعایت شود و از انتخابات با مشارکت بالا صحبت می کرد. از رویکردهای اصلی ایشان این بود که علیرغم حضور در بالاترین مسئولیت هایی که مورد نقد مردم قرار می گرفت همواره خود را در معرض رای مردم قرار می داد زیرا فکر می کرد با رای مردم بهتر می تواند عمل کند.

*در انتخابات سال ۹۲ به صحنه آمد ولی ناباورانه ردصلاحیت شد. فکر می کردند با رد صلاحیت او صحنه را ترک می کند ولی او قهر نکرد و عافیت طلبی نکرد ولی ایشان با تدبیر، رئیس جمهور درست کرد. من آن زمان رئیس ستاد ایشان بود. در همان موقع نزد ایشان رسیدیم و گفتم تکلیف چیست؟ گفت فلانی من همان هاشمی دیروز هستم با کمترین تغییر. با همان نزدیکی با رهبری. ستادها را جمع کنید. حتی اعتراض هم نکرد. ایشان تدبیر کرد و آقای روحانی را رئیس جمهور کرد.

*ایشان برای انتخابات مجلس ۹۴ و انتخابات خبرگان و آن رای عظمیی که مردم به ایشان دادند، فکر کرده بود. برای انتخابات ۹۶ از اوایل ۹۵ فکر و برنامه ریزی می کرد و من حداقل سه بار با ایشان صحبت کردم و چه اصراری که آقای روحانی در انتخابات ۹۶ کاندیدا شوند.


آیت‌الله هاشمی بعد از ردصلاحیت درباره رهبری به جهانگیری چه گفت؟/ جهانگیری: هاشمی به امام گفت من را محاکمه کنید
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها