بازدید: 61

ضرورت مردمی کردن نهضت سواد رسانه‌ای/ پرهیز از دولتی شدن سواد رسانه ای

منبع : فارس نیوز کد خبر: 985520
چهارمین گردهمایی فعالان سواد رسانه‌ای کشور با حضور اعضای هیات مدیره، مشاورین، روسا، دبیران و مدیران کارگروه و گروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران و رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، چهارمین گردهمایی فعالان سواد رسانه‌ای کشور با حضور اعضای هیات مدیره، مشاورین، روسا، دبیران و مدیران کارگروه و گروه های انجمن سواد رسانه ای ایران و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته برگزار شد.

محمد صادق افراسیابی، مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران، ضمن اشاره به اقدامات این سازمان مردم نهاد طی چند ماه اخیر گفت: انجمن سواد رسانه‌ای ایران در چند ماه گذشته با تکیه بر توان دانشگاهی و ظرفیت فعالان سواد رسانه‌ای کشور توانسته است اقدامات موثری در این عرصه انجام دهد که تدوین برنامه جامع آموزش، مدیریت، تولید و توسعه محتوای سواد رسانه‌ای و اجرای این برنامه به صورت پایلوت در استان خراسان شمالی یکی از مهمترین اقدامات انجمن سواد رسانه‌ای ایران در ماه‌های اخیر است.

وی با تاکید بر ضرورت مردمی سازی نهضت سواد رسانه‌ای ایران گفت: تمام تلاش ما توانمندسازی مخاطب عام، مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور و آموزش مهارت‌های سواد رسانه‌ای به عموم مردم و نخبگان است.

در ادامه این نشست سید مرتضی موسویان، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت توانمندسازی مخاطبان برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: اینکه بخشی از کاربران که کسب و کارهای دیجیتال داشتند با مسدودسازی تلگرام دچار مشکل شدند، مربوط به این می‌شود که خودشان باید نسبت به ایمن سازی فضای کسب و کارشان اقدام می‌کردند و اگر طرح شامد با کمک فعالان کسب و کارهای دیجیتال در کشور به طور کامل اجرا شده بود دیگر نیازی به فیلتر تلگرام نبود.

وی با بیان اینکه انجمن سواد رسانه‌ای ایران باید نسبت به ارتقاء سواد رسانه‌ای عموم مردم در فضای مجازی اقدام کند، گفت: اگر انجمن سواد رسانه‌ای ایران بخواهد به یک هدف مشخص دست یابد و از تلاش‌های خود سرخورده نشود تنها مسیری که من امروز می‌شناسم افزایش سواد رسانه‌ای عموم مردم برای تحقق فضای مجازی سالم، مفید و ایمن است و این امر نیازمند این است که اولا نشان شامد را بشناسیم و آنرا معرفی کنیم، ثانیا راهکارهای افزایش نظارت عمومی بر فضای مجازی را به مردم آموزش دهیم و در نهایت با انجام یک آینده پژوهی دقیق از الان برای تحولات آینده برنامه‌ریزی کنیم.

موسویان تاکید کرد: ما باید برای افزیش سواد رسانه‌ای عموم مردم در فضای مجازی کار کنیم و باید بتوانیم مخاطبی را پرورش دهیم که بتواند نانوشته‌ها را بخواند و ناگفته‌ها را بشنود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح این سوال که اکنون چند درصد مردم با شیوه ریپورت کردن گروه‌ها،‌ کانالها و صفحات اجتماعی دارای محتوای نامناسب آشنایی دارند، افزود: انجمن سواد رسانه‌ای ایران باید مهارت‌های عملیاتی و کاربردی را به مردم آموزش دهد و صرف بیان کلیات دردی را دوا نخواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم به اشتباه تصور می‌کنند یک فضا بیشتر رصد می‌شود و یک فضا کمتر، تاکید کرد: مردم باید بدانند اشراف اطلاعاتی اگر بخواهد وجود داشته باشد، فرقی ندارد کجا باشد و دولت روی تلگرام اشراف کامل اطلاعاتی داشت اما هیچگاه دولت به دنبال رصد کاربران عمومی در فضای مجازی نیست و اتفاقا آن بخشی که دولت احساس می‌کند باید آنرا رصد کند و جرایم سازمان یافته در آن بخش اتفاق می‌افتاد وب سیاه است که اساسا توسط مردم عادی قابل استفاده نیست.

در ادامه امید علی مسعودی، عضو هیئت مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به اهمیت موضوع کسب و کارهای دیجیتال، گفت: قطع شدن برخی از پیام رسان ها در روزهای اخیر، کسب و کارهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده است و اگر سواد رسانه‌ای عموم مردم، مسئولین و اصحاب رسانه در فضای مجازی افزایش پیدا کرده بود به احتمال زیاد هیچگاه نیازی به فیلتر تلگرام وجود نداشت.

همچنین حمید رضا کمالی، عضو هیات امنا و بازرس انجمن سواد رسانه‌ای ایران تصریح کرد: انتظار ما از کارگروه‌ها و گروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای این است که در 5 حوزه مطالعات کاربردی، برنامه‌ریزی،‌ تولید محتوای مناسب، آموزش سواد رسانه‌ای و کادرسازی برای پرورش نسلی مسئول و با سواد در عرصه رسانه حرکت کنند و بدانند آینده کشور در گرو افزایش سواد رسانه‌ای است.

محمد مهدی فتوره‌چی، رئیس کارگروه سواد رسانه‌ای و فضای مجازی انجمن سواد رسانه‌ای ایران نیز در این گردهمایی با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال انجمن سواد رسانه‌ای ایران تاکید کرد: انجمن سواد رسانه‌ای ایران ترجیح می‌دهد که به نهاد دانشگاه نزدیک شود و قطعا این انجمن از نزدیک شدن به جریان‌های دولتی و سیاسی پرهیز خواهد کرد اما برای افزایش سواد رسانه‌ای با دولت، مجلس و سایر نهادها تعامل خواهد کرد.

در ادامه این گردهمایی کلیه مشاورین، مدیران و دبیران کارگروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران به بیان نظرات خود در ارتباط با راهکارهای افزایش سواد رسانه‌ای در میان مردم، مسئولین و فعالان رسانه‌ای کشور پرداختند و مقرر شد کارگروه سواد رسانه‌ای و سیاست و کارگروه سواد رسانه‌ای و امنیت ملی با هدف افزایش سواد رسانه‌ای در حوزه سیاست داخلی و خارجی و بررسی چالش‌های کم سوادی رسانه‌ای در حوزه امنیت ملی با ریاست اساتید این حوزه تشکیل شود.

انتهای پیام/ 


ضرورت مردمی کردن نهضت سواد رسانه‌ای/ پرهیز از دولتی شدن سواد رسانه ای
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»