بازدید: 23

چرا کودکان دروغ می گویند ؟

منبع : صراط نیوز کد خبر: 984950
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از کودکی دروغ بشنوید و به این فکر فروبروید که چرا کودکان دروغ می گویند ؟

صراط: بیماری ADHD بیماری است که در برخی از کودکان رخ می دهد و انگشت شمارند کودکانی که به این مشکل دچار باشند ولی همان تعداد کم نیز مشکلات بسیاری دارند. کودکان مبتلا به ADHD بیشتر از دیگر کودکان به اطرافیان به خصوص والدین خود دروغ می گویند. بسیاری از کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند بارها و بارها در معرض خطرات بسیاری قرار می گیرند و همچنین پس از مدتی این رفتار ناپسند به یک عادت تبدیل می شود که می تواند علاوه بر ضربات روحی به خود کودک برای خانواده نیز مشکل ساز باشد.

اگر کودکانی از این قبیل را می شناسید، می توانید با کمک های رفتاری او را از خطرات ناشی از این بیماری روانی نجات داده و راه کارهای مناسبی برای دور شدن از دروغگویی برای او مهیا سازید. این بار در نت نوشت به بررسی کودکان مبتلا به ADHD می پردازیم و این که چرا کودکان دروغ می گویند.

دروغ گویی به جای مسئولیت پذیری

برای بسیاری از والدین پیش آمده که از کودک خود می خواهند اتاقش را مرتب کند. کودک اعلام می کند که این کار را انجام داده است ولی وقتی به اتاق مراجعه می کنید، متوجه می شوید که او دروغ گفته است. در اینحالت از خودتان شاید بپرسید که چرا کودکان دروغ می گویند و در این حالت چه باید کرد؟ در این وضعیت عصبانیت والدین هیچ کمکی نخواهد کرد. کودک دروغ گفته است تا از بار مسئولیت نظافت اتاق شانه خالی کند. این روش برای او بسیار راحت تر از کار دشوار مرتب کردن اتاق است. در حقیقت این کودک در انجام کارهای سنگین ناتوان است. بنابراین ممکن است فرزند شما مشکلاتی در برنامه ریزی یا در اجرای کارها داشته باشد.

در این وضعیت بهتر است کاری که به عهده او می گذارید را کمی سبک تر کنید و در حقیقت کار را به چند بخش تقسیم کنید تا انجام دادنش برای کودک دلپذیرتر و راحت تر باشد. این گونه کار برای او معقولانه است و او کمتر نگران مسئولیت پذیری می شود.
مهارت های ضعیف منجر به دروغ می شود

یکی دیگر از دلایلی که کودکان مبتلا به ADHD به راحتی دروغ می گویند این است که این دسته از کودکان در انجام کارها توانایی لازم ندارند. در حقیقت در مهارت های عملکردی ضعیف هستند. برخی از کودکان مبتلا به ADHD در اجرای مهارت ها ضعیف تر از دیگران هستند این منجر می شود که دروغ گویی را انتخاب کنند. این دسته از کودکان قادر به پردازش عواقب دروغ گویی نیستند. مدیریت زمان و سازمان دهی مفهومات را به خوبی درک نمی کنند و دشواری دروغ گویی را به آسانی می پذیرند.

آن ها به کمک دروغ فریاد می زنند تا نشان دهند که راهی برای انجام کارها دارند در حالی که بسیار ناتوان هستند.
چگونه به کودکی که دروغ می گوید کمک کنیم ؟

در صورتی که فرزند شما دروغگو باشد اصلا عصبانی نشوید و با خشم برخورد نکنید. سعی کنید آن ها را درک کنید و برای کمک کردن به آن ها راه کارهای مفید پیش بگیرید. تغییراتی که شما با رفتارتان در خلق و خوی آن ها ایجاد می کنید در مرور زمان مشکل دروغگویی آن ها را بر طرف می کند.
کارها را ساده کنید

در صورتی که احساس می کنید کودک شما در انجام کارهای روزانه اش ضعیف است و حتی از عهده کارهای شخصی اش نیز بر نمی آید، کارهایش را تقسیم کنید. کارهایی که به او واگذار می کنید را کمی سبک تر کنید و در چند مرحله به او واگذار کنید تا برایش سنگین و بزرگ جلوه نکند.
به کودک انگ ” دروغگو ” نزنید

دروغگویی صفت کودک شما نیست، او فقط در تلاش است که راه حلی برای مشکلات خود پیدا کند و گزینه اشتباه را انتخاب کرده است. بنابر این به جای عصبانیت فقط اجازه دهید تا موقعیت هایی را که شما در اختیارش قرار می دهید را امتحان کند و مسیر را درست انتخاب کند. او در اولین فرصت بابت بازگشتش از مسیر اشتباه از شما تشکر خواهد کرد و راه درست را پیش می گیرد.
توقعات خود را کم کنید

سعی کنید کودک دروغگو را خجالت زده نکنید و این رفتار او را مدام یاد آوری نکنید. اگر از او خواستید که کاری را انجام دهد مدام از او نپرسید که انجام داده یا نه بلکه فقط یک مرتبه بررسی کنید که کار انجام گرفته است یا خیر. در صورتی که کار انجام نشده بود مصمم تر از او درخواست کنید.

دروغ گفتن می تواند یک رفتار اصلاح نشده باشد که در صورت عدم درمان می تواند به یک معضل مادام العمر تبدیل شود بنابراین با فرزند خود در این زمینه کار کنید و مشکل او را بر طرف سازید.

 


چرا کودکان دروغ می گویند ؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد