بازدید: 36

ضعیفی چشم کودکان، مشکلات نزدیک‌بینی و دوربینی

منبع : نی نی بان کد خبر: 983566
برای وضوح دید، قدرت تمرکز قرنیه و فاصله قرنیه تا شبکیه باید نسبت صحیح داشته باشد، تا تصویر شیء روی شبکیه متمرکز شود.
برای وضوح دید، قدرت تمرکز قرنیه و فاصله قرنیه تا شبکیه باید نسبت صحیح داشته باشد، تا تصویر شیء روی شبکیه متمرکز شود. نزدیک بینی وقتی رخ می دهد که انحنای قرنیه یا طول کره چشم یا هر دو زیاد باشد. دوربینی وقتی رخ می دهد که انحنای قرنیه کم باشد یا طول کره چشم کم باشد، یا هر دو اشکال وجود داشته باشد.

دید طبیعی
شکل کره چشم و قدرت تمرکز قرنیه رابطه صحیح دارند. تصویر شیء روی شبکیه متمرکز می شود، و به وضوح دیده می شود.

نزدیک بینی
طول کره چشم بیشتر از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل انحنای زیاد آن بیشتر از حد لازم است. تصویر اشیاء دوردست در جلوی شبکیه متمرکز می شود و تار به نظر می رسد.

دوربینی
طول کره چشم کمتر از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل کمی انحنای آن ضعیف تر از حد لازم است. تصویرشیء در پشت شبکیه متمرکز می شود، و تار به نظر می رسد.
 
مراجعه به پزشک
اگر احتمال می دهید کودک شما دچار اشکالات انکساری چشم باشد، باید مورد معاینه پزشک یا چشم پزشک قرار گیرد. اگر پزشک مشکوک به وجود اشکالات انکساری چشم شود احتمالاً کودک را به چشم پزشک معرفی خواهد کرد.
 
کار چشم پزشک
چشم های کودک یک به یک آزمایش می شود. روش سنجش بینایی بستگی به سن و توانایی خواندن کودک دارد. کودکانی که می توانند بخوانند معمولاً با نمودارهای سنجش بینایی بزرگ سالان آزمایش می شوند. در غیر این صورت ممکن است آزمایش با نموداری که حرف E را در جهات مختلف و اندازه های مختلف از بزرگ به کوچک نشان می دهد انجام شود. ممکن است از کودک خواسته شود که با انگشت جهت E را نشان دهد. سنجش بینایی کودکان خیلی خردسال گاهی با نمودارهایی از شکل های آشنا انجام می شود. روش دیگری برای سنجش بینایی کودکان خردسال، رتینوسکوپی است. در رتینوسکوپی پرتو نوری را به چشم می تابانند تا از روی شبکیه منعکس شود و حرکات آن مشاهده می کنند.
وقتی قدرت بینایی کودک ارزیابی شد، شدت اشکال انکساری چشم های او معلوم می شود. برای اطمینان از دقت نتایج، گاهی قدرت تمرکز بالای چشم کودک را با قطره چشم آتروپین موقتاً فلج می کنند. مجموعه ای از عدسی های مختلف را جلوی چشم کودک می گذارند و از او می پرسند که با گذاشتن هر عدسی بینایی او بهتر می شود یا خیر. وقتی ترکیب معینی از عدسی ها که بینایی خوبی را می دهد معلوم شود، صحت نتایج با رتینوسکوپی کنترل می شود.
چشم پزشک براساس اعداد ثبت شده در رتینوسکوپی، عینک یا عدسی های تماسی تجویز می کند. عدسی های تماسی معمولاً دید بهتری نسبت به عینک ایجاد می کنند و اغلب نوجوانان آنها را به عینک ترجیح می دهند، اما به دلیل نیاز به رعایت دقیق بهداشت و نظم در زمان گذاشتن آنها، برای کودکان خردسال نامناسب است.
در بیشتر موارد، اشکالات انکساری چشم پس از کامل شدن رشد بدن، بدتر نمی شود. اما به دلیل کاهش قدرت تمرکز چشم ها با بالا رفتن سن، دوربینی که قبلا موجب هیچ علائمی نمی شد در میان سالی ممکن است آشکار شود.
 
آستیگماتیسم
آستیگماتیسم از رایج‏ترین ناراحتى‏ هاى بینایى در بین کودکان است که امکان دارد ارثى باشد. شخص آستیگمات قادر به تمیز دادن خطوط نزدیک به هم در فاصله دور یا نزدیک نیست. آزمایش سنجش بینایى ممکن است این ناراحتى را تشخیص دهد، اما براى تشخیص صحیح آن باید به چشم‌پزشک مراجعه کرد. این عارضه در اثر ناصافى سطح قرنیه ایجاد مى‏شود و به وسیله عینک طبى قابل درمان است. 

ضعیفی چشم کودکان، مشکلات نزدیک‌بینی و دوربینی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
 • ضعیفی چشم کودکان، مشکلات نزدیک‌بینی و دوربینی


  برای وضوح دید، قدرت تمرکز قرنیه و فاصله قرنیه تا شبکیه باید نسبت صحیح داشته باشد، تا تصویر شیء روی شبکیه متمرکز شود.
 • علت نزدیک بینی در کودکان، فصل تولدشان است؟


  به گفته محققان، کودکان متولدشده در تابستان، بخصوص آنهایی که وقت زیادی را صرف بازی با اسمارت فون و تبلت می کنند، در معرض ریسک بالاتر مشکلات بینایی قرار دارند.
 • نزدیک بینی چشم کودکان، نمی خوام اینجوری بشه


  آپارتمان‌نشینی باعث شده بازی در حیاط برای بچه‌ها به یک رویا تبدیل شود اما بهتر است هرطور شده این شرایط را برای فرزندتان فراهم کنید.
 • عواملی که باعث نزدیک‌بینی در کودکان می‌شود


  پژوهشگران "دانشگاه کینگز لندن" در مطالعه اخیر خود دریافته‌اند که ارتباطی میان عوامل محیطی و افزایش نزدیک بینی کودکان وجود دارد. دانشمندان بر این باورند این که بازی کردن با بازی‌های رایانه‌ای، تولد کودکان در تابستان و داشتن مادران دارای تحصیلات عالیه،
 • علایم نزدیک بینی در کودکان، جدی بگیرید


  اگر که شما فرزند بزرگ خانواده هستید براساس اعتقادات رایج شما احتمالاً خیلی منظم،حریص برای ...
 • نزدیک بینی چشم کودکان، نیاز به نور طبیعی


  مدت‌ها تصور می‌شد کودکانی که ساعات بیشتری جلوی صفحه کامپیوتر می‌گذرانند یا با وسایل کوچک الکترونیک مشغول هستند، در خطر بیشتر دچار شدن به نزدیک‌بینی هستند
 • نزدیک بینی چشم کودکان، دلایل ابتلا


  محققان علوم پزشکی اعلام کردند شمار کودکانی که به موارد متوسط تا شدید نزدیک بینی یا میوپ مبتلا می شوند در سراسر جهان رو به افزایش است و این افزایش به خصوص در کشورهای آسیای شرقی مشهودتر است.
 • درمان نزدیک بینی در کودکان، کشف جدید دانشمندان


  دانشمندان چینی، نوعی عینک ابداع کرده‌اند که می‌تواند روند نزدیک‌بینی را در کودکان کُند سازد.
 • عینکی که روند نزدیک‌بینی را در کودکان کُند می کند!


  دانشمندان چینی، نوعی عینک ابداع کرده‌اند که می‌تواند روند نزدیک‌بینی را در کودکان کُند سازد.
 • درمان نزدیک بینی در کودکان، بسیار ساده و جالب


  در این مقاله سعی داریم به بیماری نزدیک بینی بپردازیم. بیماری های چشمی خصوصا در کودکان باعث نگرانی هر چه بیشتر خانواده ها شده است.
 • مشکلات بینی در کودکان، دانه انار گیر کرده


  اگر جسم خارجی که کودک در بینی‎اش کرده آب را به خود می‎گیرد و ورم می‎کند مثل دانه حبوبات سریع‎تر به اورژانس مراجعه کنید تا آن را خارج کنند زیرا در غیر این صورت ورم دانه به مجرای بینی آسیب می‎رساند
 • ضعیفی چشم در کودکان، ارثیه؟


  برای اینگونه مشکلات چشمی و خیلی از مسائل چشمی دیگر ما هیچ راهکاری نداریم و این مشکلات بیشتر ژنتیکی بوده و با رژیم غذایی ساده و راهکارهای ساده خانگی نمی توان جلوی بروزش را گرفت.
 • ضعیفی چشم در کودکان، تشخیص تنبلی


  توصیه پزشکان​ این است که باید همه کودکان در دو تا چهار سالگی تحت معاینه چشم‌ پزشک قرار گیرند.
 • ضعیفی چشم در کودکان، اهمیت دهید


  هر گونه ناراحتی چشمی، ممکن است موجب افت تحصیلی دانش آموز و حتی سرخوردگی او از درس و محیط مدرسه شود.
 • ضعیفی چشم در کودکان، اهمیت درمان به موقع


  بعد از ۶ ماهگی با انجام معاینات چشم کودک، تنبلی چشم مشخص می شود که می بایست مداوا گردد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد