بازدید: 84

سرازیر شدن سپرده‌ها به سمت بازار بورس/ تنوع، دلیل جذابیت بازار سرمایه/ رشد شاخص‌ها حبابی نیست

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 981171
رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس و اوراق بهادار تهران با بیان اینکه رشد شاخص ها در مدت اخیر حبابی نیست عنوان کرد: کاهش سود سپرده ها و افزایش جهشی نرخ دلار در روند افزایشی شاخص ها تاثیرگذار بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بازار بورس و اوراق بهادار در رو های اخیر روند روبه رشدی داشته است و این روند ناشی از عوامل مختلفی بوده که در این زمینه با کیوان شیخی رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس و اوراق بهادار تهران به گفت وگو مشروح پرداختیم تا از اوضاع این روز های بازار بورس و وضعیت شاخص ها آگاه شویم.

میزان: دلیل تداوم رشد شاخص ها در مدت اخیر چه عاملی بوده و وضعیت بازار بورس را چطور ارزیابی می کنید؟

شیخی: شرکت های بورسی در مدت ۹ ماهه اخیر توانسته اند پیش بینی های خود را دردوره های مختلف تعدیل دهند و رشد شاخص به فعالیت عملیاتی این شرکت ها بازمی گردد. با توجه به اینکه در بازار های جهانی فلزات اساسی و قیمت نفت که یکی از فاکتور های تأثیرگذار در اقتصاد ملی است روند صعودی داشته و با افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی رو به رو بوده این روند در قیمت برخی از کالا های داخلی نیز تأثیر گذار بوده طبیعتاً این افزایش قیمت در PS شرکت های بورسی قرار گرفته و آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

میزان: نرخ دلار در این روز ها چه تاثیری در روند شاخص ها داشته است؟

شیخی: در این میان، چون شرکت های بورسی تأثیرپذیر از افزایش قیمت یا کاهش قیمت دلار هستند در مدت اخیر جهش قیمت دلار بر روی محصولاتی که وارد و صادر می شوند تأثیر بسزایی داشته به طوریکه قیمت دلار بر روی درآمد شرکت های بورسی که صادرات و واردات را انجام می دهند تأثیر گذار بوده و می توان گفت که این امر باعث سوددهی دو برابری شرکت های بورسی شده است و این موضوع بر روی قیمت تمام شده در شرکت ها تأثیرگذار است.

میزان: رشد شاخص ها چه تاثیری در بازار های مالی موازی می گذارد؟

شیخی: افزایش سوددهی درشرکت های بورسی باعث خوش بینی سهامداران در کنار رکود دیگر بازار های مالی می شود. مثلا مؤسسات پولی واعتباری اغلب با مشکلات مالی رو به رو هستند و در پرداخت سودسپرده ها با مشکلاتی رو به رو می شوند. این موضوع باعث شده است که سرمایه گذاری بدون ریسک برای سرمایه گذاران مفهوم خطرناکی باشد و سرمایه گذاران راغب نیستند که بدون ریسک در نهاد های مالی سرمایه گذاری کنند که دراین میان سرمایه خود را وارد بازار سرمایه و بازار طلا وسکه می کنند. از طرفی بازار سرمایه با تنوع بالایی رو به رو است که سرمایه گذاران با توجه به علاقه خود به بازار های مالی می توانند نوع سرمایه گذاری خود را مشخص کنند. مجموعه این شرایط باعث شده است که نقدینگی در روز های اخیر به بازار سرمایه سوق داده شود واین موضوع فراگیر شود. بازار سرمایه ابزار های مختلفی برای جذب سرمایه گذاران در اختیار دارد و این درحالی است که بانک ها تنها با سود ثابت سپرده ها مردم را جذب می کنند یا بازار طلا و سکه تنها فاکتور فروش سکه است که مشتریان را به سوی بازار می کشاند. در بازار ارز نیز تنها خرید ارز است که برای مشتریان تنوع بالایی دارد که این خلأ از طریق بازار سرمایه جبران شده است. در این میان برخی به صنعت نفت و سرمایه گذاری دراین بخش علاقه دارند، برخی به حمل ونقل، برخی به خودرو و برخی وارد بازار قطعات جانبی می شوند.

میزان: چرا برخی کارشناسان رشد شاخص را در روز های اخیر حبابی می دانند؟

شیخی: اصلا رشد حبابی در بازار سرمایه اتفاق نیافتاده و دلیل آن کاملا منطقی است که این افزایش قیمت ناشی از عملکرد شرکت هایی است که تأثیر پذیر از قیمت های جهانی هستند همچنین با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد شرکت های بورسی تأثیرپذیر از بازار جهانی هستند شاهد رشد جهشی و رکورد زنی شاخص ها بوده ایم. از طرفی، چون شرکت های موازی مالی بورس حرفی برای گفتن ندارند و با افت و خیز شدیدی رو به رو هستند از این رو بازارسرمایه همچنان جلب توجه می کند.

میزان: آیا رشد شاخص در بورس می تواند اثر تورمی در بازار داشته باشد یاخیر؟

شیخی: رشد در بازار های مالی ممکن است با اثر تورمی همراه شود، اما رشد شاخص بورس درکنار کمک به تولید و اشتغال هیچ اثر تورمی نخواهد داشت به طور مثال رشد دلار در بازار آزاد باعث کاهش ارزش پول ملی می شود، اما رشد شاخص بورس به طور ۱۰۰ در صد به تولید کمک خواهد کرد.

میزان: کاهش سود بانکی درروند معاملات بازار سرمایه چه تأثیری گذاشته است؟

شیخی: کاهش سود بانکی یکی ازمهمترین عواملی بود که باعث شد نقدینگی به سمت بازار سرمایه کشیده شود و از طرفی ریسک عدم وصول سپرده های مردم در بانک ها زیاد شده بود، به همین دلیل بیشترین سرمایه دربازار بورس متمرکز شد. دراین میان از طریق کاهش سود بانکی بسیاری از شرکت ها توانستند بهای تمام شده خود را کاهش دهند و کاهش در بهای تمام شده تولیدات کاهش بهای کلی تولید را بعث می شود و در افزایش سودآوری شرکت ها تأثیرگذار بوده است به طوریکه باعث خوش بینی سرمایه گذاران می شود که این امر باعث جذب نقدینگی دربازار سرمایه می شود، اما شرایط داخلی فعلا مهیا نیست به طوری که در حال حاضر دریک رکود نسبی قرار داریم که ناشی از این امر است که افرادی که پول درشت در بانک ها سپرده گذاری کردند هنوز طبق قرارداد در بانک ها متمرکز شده و اگر این پول ها نیز به سمت بازار سرمایه کشیده شود شاهد رشد قابل توجه شاخص ها خواهیم بود.

 میزان: آیا پول های درشت بانک ها شانسی برای رسیدن به بازار سرمایه دارند یا خیر؟

شیخی: قطعاً با تمام شدن قرارداد سپرده ها نقدینگی وارد بازار سرمایه می شود، چون در شرایط فعلی اقتصاد بازار های مالی موازی با افت و خیز و ریسک بالایی همراه است مردم بازار سرمایه را در اولویت خود قرار خواهند داد.

میزان: در حال حاضر وضعیت نقدینگی در بازار را چطور ارزیابی می کنید؟

شیخی: متاسفانه نقدینگی در بازار به طور افسار گسیخته در حال افزایش است و این افزایش ناشی از افزایش بدهی و تسویه آن ایجاد می شود که باید جلوی آن گرفته شود و درصورتی که ناشی از تولید و ایجاد زیربنا های اقتصادی باشد این افزایش نقدینگی مهار شده خواهد بود و به نفع کشور است.

افزایش نقدینگی ناشی از رشد بدهی ها چه پیامدی خواهد داشت؟

شیخی: افزایش نقدینگی که مهار شده نباشد باعث ایجاد تورمی خواهد شد که دولت مدتی است آن را مهار کرده است و کاهش نرخ سود سپرده ها در این زمینه راه گشا خواهد بود و با هدایت نقدینگی به سمت تولید، تورم کنترل می شود.

انتهای پیام/


سرازیر شدن سپرده‌ها به سمت بازار بورس/ تنوع، دلیل جذابیت بازار سرمایه/ رشد شاخص‌ها حبابی نیست
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها