بازدید: 53

امکان ثبت درخواستهای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری در سامانه «بهین‌یاب» / چشم انداز ایجاد 30 هزار شغل در حوزه گردشگری

منبع : فارس نیوز کد خبر: 978886
رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور با تشریح چهار مصوبه جدید دولت در حوزه گردشگری و صنایع ‌دستی از امکان ثبت فعالیتهای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و صنایع دستی برای استفاده از تسهیلات این سامانه خبر داد.

به‌گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی ‌اصغر مونسان در نشست خبری که پیش از ظهر امروز (شنبه) برگزار شد، در مورد مصوبات جدید دولت در حوزه گردشگری گفت:  دولت چند مصوبه در حوزه گردشگری داشته که یکی از آن‌ها در مورد رونق گردشگری و صنایع دستی با اختصاص سهم ۱۰درصدی به این دو حوزه در قانون حمایت از اشتغال روستایی است که در این قانون بالغ بر ۱۲‌هزار میلیارد تومان از سوی دولت اعتبار اختصاص یافته است که صنایع ‌دستی و گردشگری هم کدام ۱۰درصد سهم دارند و با اجرایی شدن این مصوبه می‌توانیم شاهد رونق گردشگری و صنایع ‌دستی باشیم که می‌تواند به تولید اشتغال و رونق اقتصادی کمک کند.

وی افزود:  یکی دیگر از مصوبات دولت، حمایت از گردشگری در آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور است که بر اساس ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور که به تصویب کمیسیون اقتصادی هیئت دولت رسیده، سهمی برای حمایت از تولید و اشتغال به بخش گردشگری اختصاص داده شده است.  

مونسان خاطر نشان ساخت:  بر اساس این آیین‌نامه، به سازمان برنامه‌ و‌ بودجه کشور اجازه داده می‌شود تا سقف ۸ هزارمیلیارد ریال بابت حمایت از تولید، اشتغال با اولویت جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، مسکن، حمل‌ونقل عمومی و برای کارآفرینی هزینه کند که بر اساس ردیف ۸ جدول توزیع اعتبارات، بخشی از این اعتبارات برای توسعه گردشگری اختصاص پیدا می‌‍‌کند که در این ردیف آمده است که یارانه سود تسهیلات برای سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردش واحدهای کوچک متوسط صنعتی، معدنی و خدمات فنی و مهندسی و کشاورزی و گردشگری اختصاص می‌یابد که اختصاص این رقم به سود تسهیلات بخش گردشگری کمک بزرگی به اتمام پروژه‌های گردشگری خواهد داشت.  

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی ادامه داد: ما در حال حاضر ۱۷۰۰ پروژه در بخش گردشگری در دست اجرا داریم که با این تسهیلات می‌توانیم پروژه‌های بالای ۶۰درصد را تکمیل کنیم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: مصوبه دیگر دولت برای حمایت و کمک به بخش مرمت و حفاظت از میراث‌ فرهنگی کشور است که بر اساس تصویب‌نامه دولت با پیشنهاد کمیسیون کلان‌شهر‌ها به شهرداری‌ها اجازه داده می‌شود که با سازمان میراث‌ فرهنگی در زمینه شناسایی بناهای تاریخی و فرهنگی و میراث طبیعی واقع در شهر‌ها و حریم شهر‌ها و هم‌چنین تملک و بهره‌برداری از این بنا‌ها با همکاری کنند.  

رئیس سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: اعتبارات سازمان میراث‌ فرهنگی پاسخگوی حفظ و مرمت آثار تاریخی فراوان کشور ما نیست و باید این امر با مشارکت شهرداری‌ها انجام شود.

به گفته مونسان، از جمله اهداف این مصوبه می‌توان به مشخص شدن و تقسیم وظایف دستگاه‌های متولی فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی و تحقق مدیریت یک پارچه شهری در حوزه‌های سلامت، گردشگری و میراث‌ فرهنگی اشاره کرد.

وی افزود:  بر اساس این مصوبه شهرداری‌ها می‌توانند به‌منظور احیا و بهره‌برداری بهینه از بنا‌ها و بافت‌های تاریخی و فرهنگی و مشارکت در مرمت آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی که به‌عنوان آثار تاریخی در محدوده و حریم شهر‌ها ورود پیدا کنند و با رعایت قوانین مقررات مربوط احیای و مرمت و تملک را می‌توانند انجام دهند.  

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد:  در بخش دیگری از این مصوبه آمده است که سازمان میراث‌ فرهنگی می‌تواند در واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی با اولویت شهرداری‌ها اقدام کند که با توجه به امکانات بسیار خوب شهرداری‌ها این تصویب‌نامه بسیار مهمی است و به ما این اجازه را می‌دهد که به شهرداری‌ها در واگذاری ابنیه تاریخی اولویت بدهیم. همچنین شوراهای اسلامی شهر‌ها موظف هستند با رعایت قوانین و مقررات درصدی از درآمدهای شهرداری هر شهر را متناسب با نیازهای بافت تاریخی و فرهنگی و مذهبی در اختیار شهرداری‌ها قرار دهند.  

مونسان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:  سازمان میراث فرهنگی می‌تواند به‌منظور حمایت از احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از محل اعتبارات مربوطه برای اعطای تسهیلات مورد نیاز برای احیای بافت‌های تاریخی اقدام کند.  

وی اظهار داشت:  با این مصوبه و ورود شهرداری‎‌ها برای حفاظت از بناهای تاریخی یک رشد بسیار خوب از این آثار داشته باشیم و این آثار در اختیار عموم مردم قرار گیرد و یک نقطه برای توسعه و رونق گردشگری باشد.  

رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه نشست خود افزود:  هیئت دولت در سال ۹۵ برای رونق تولید و اشتغال، اعتباری را برای وزارت صنعت و معدن در نظر گرفته است که بر اساس آن سامانه‌ای طراحی شد که پروژه‌ها در این سامانه ثبت می‌شوند و اعتباراتی به ان‌ها تخصیص می‌یابد.  

وی خاطر نشان ساخت:  اعتباری حدود ۱۸هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت تا برای رونق تولید و اشتغال به حوزه صنعت و کشاورزی تعلق بگیرد. وزارت صنعت نیز ار طریق سامانه‌ای به‌ نام «بهین‌یاب»  این تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. با رایزنی‌های انجام شده، بخش گردشگری و صنایع ‌دستی نیز در سامانه بهین‌یاب قرار گرفت و از این پس پروژه‌های مربوط به این دو بخش نیز مشمول حمایت و پشتیبانی از مصوبه تولید و اشتغال خواهد شد.  

مونسان در مورد مزایای این سامانه گفت: سرمایه‌گذاران بخش گردشگری و صنایع دستی نیازی به مراجعه حضوری به تهران ندارند و از هر استان می‌توانند طرح‌های خود را ارائه دهند و بعد از بررسی در این سامانه ثبت می‌شود و می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. ضمن این‌که از دیگر مزایای این سامانه این است که افرادی که قبلا از تسهیلات استفاده کرده‌اند می‌توانند از این تسهیلات برای اتمام پروژه‌ها و سرمایه در گردش استفاده کنند.  

اوحدی: چشم انداز ایجاد ۳۰هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی  

د رادامه این نشست سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گفت: تمام فرآیند در استان و به‌دست مدیرکل سازمان میراث‌ فرهنگی انجام می‌شود و بعد از تصویب این طرح‌ها ازسوی استان برای دریافت تسهیلات معرفی می‌‌شود، هر مشکلی که طرح‌ها با آن روبرو باشند نیز در‌‌‌ همان استان مورد بررسی قرار می‌گیرد.  

وی با بیان اینکه کد دسترسی در اختیار سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری قرار داده شده که از تهران نیز تمام فرآیند قابل رسیدگی و رصد است افزود:  بعلاوه وثیقه‌ای خارج از طرح گرفته نمی‌شود و نیاز نیست که سرمایه‌گذار سپرده‌گذاری انجام دهد. همچنین بانک عامل را خود سرمایه‌گذار انتخاب می‌کند.  

اوحدی افزود:  ۷۵۰ طرح بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی در سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری وجود دارد امیدواریم با استفاده از این سامانه ۳۰ هزار شغل را ایجاد کنیم.

انتهای پیام/


امکان ثبت درخواستهای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری در سامانه «بهین‌یاب» / چشم انداز ایجاد 30 هزار شغل در حوزه گردشگری
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها