بازدید: 37

قوای سه‌گانه در اداره کشور ضعیف عمل می‌کنند/ لزوم تعریف صحیح از جمهوری اسلامی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 970678
رضایی گفت: شایسته‌سالاری در امور اقتصادی و اجتماعی ضعیف است و این به دلیل آن است که قوای سه گانه در کشور ضعیف عمل می‌کند.

قوای سه گانه در اداره کشور ضعیف عمل می کنند/ لزوم تعریف صحیح از جمهوری اسلامیبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه پژوهشکده سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه شریف راه اندازی شده است، گفت: همکاری میان این 2 پژوهشکده سبب شده است پس از چند سال به اجماع نخبگی دست بزنیم و امیدوار هستیم که این روند ادامه پیدا کند تا از دانش و تخصص پیشنهادات سازنده سیاست گذاری تمام بخش های کشور بتوانند استفاده کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در حکمرانی نیاز به اجماع نظر وجود دارد، گفت: در بحث اداره کشور برای حکمرانی به اجماع نظر احتیاج داریم و باید از بروز از هر نوع تردید و ابهام در حاکمیت و برنامه عملیاتی جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای رفع ابهام در جمهوری اسلامی باید اقدام کنیم، اظهار کرد: جمهوری اسلامی از چهارچوب ارزشی منطقی برخوردار است و پارادوکس هایی که در بخش علمی و نظری دولت وجود دارد گاهی سبب می شوند تا نتوانیم به اجماع برسیم.

رضایی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) مدل جدیدی از حکومت های دموکراتیک را ارائه کرد، گفت: این نوع از حکومت مورد قبول تمام مردم قرار گرفت و آنها آن را پذیرفتند، البته برخی در  جامعه ما پیرامون جمهوری اسلامی ابهام دارند.

وی تصریح کرد: نبود تعریف دقیق مشخصی از جمهوری اسلامی سبب بروز ابهاماتی در کشور شده است و تا زمانی که تفاوت میان جمهوری اسلامی و دیگر نظام های دموکراتیک جهان توضیح داده نشود این سردرگمی باقی خواهند ماند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: فضای دیگری که پیرامون تعریفات نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد می شود مشکلاتی است که برخی آن را به نام جمهوری اسلامی ایران می نویسند و از معضلات اقتصادی با نام جمهوری اسلامی ایران یاد می کنند.

وی با اشاره به اینکه عامیت سیاسی در کشور ما وجود دارد، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر پایه عامیت سیاسی بنا شده است، یعنی مشروعیت بر آن حکمرانی می کند و بر پایه رای و نظر اکثریت مردم این حکومت تشکیل شده است، جمهوری اسلامی ایران در برابر حکومت هایی قرار دارد که عامیت ندارد.

رضایی با خاطر نشان کردن این موضوع که عامیت سیاسی به سه شکل وجود دارد، گفت: دموکراسی، جمهوری و جمهوری اسلامی سه شکل از عامیت سیاسی هستند که در جوامع مختلف وجود دارد.

عامیت جمهوری اسلامی بر پایه دین و خدا شکل گرفته است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شکل دموکراسی حکومت ها آن است که اقلیت حقی در آن ندارد، همچنین بسیاری از حکومت هایی که بر مبنای دموکراتیک شکل گرفته بودند پس از گذشت مدتی به جمهوری تبدیل شدند و دوم خردادی ها در کشور ما جزو همین دسته بودند.

وی در خصوص جمهوری اسلامی گفت: عامیت جمهوری اسلامی بر پایه دین و خدا شکل گرفته است و از طریق مجلس خبر گان که مردم آن را انتخاب می کنند رهبری مشخص می شود و همچنین سه مبنای دین، قانون و اجرا اداره کشور را رقم می زند.

رضایی با اشاره به اینکه کشور ایران بر سه نوع اراده استوار است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همراه با سه اراده اداره می شود، اما سوال مهم این است که آیا این اراده ها با یکدیگر به صورت مسالمت آمیز فعالیت می کنند یا در تعارض با یکدیگر هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: ممکن است در دولت جمهوری اسلامی ایران مسئول اجرایی قوانین را نقض کند اما نظارت های قانونی و مدنی ای که در کشور وجود دارد این نقض ها را بر طرف می کند و در قانون اساسی کشور ما راهکارهای رفع این تعارضات پیش بینی شده است و دین و قانون در کشور ما در کنار یکدیگر به صورت مسالمت آمیز فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه فقط دین اسلام است که ظرفیت قدرت سیاسی را دارد، اظهار کرد: تفاوت دین اسلام و مسیحیت این است که فقط اسلام می تواند قدرت سیاسی و اجتماعی داشته باشد، زیرا اسلام اجازه بروز فعالیت های دیکتاتوری را به صاحبان قدرت نمی دهد.

اگر تمام کشور و نظام در چهارچوب اسلام حرکت کنند هیچ تعارضی پیش نمی آید

رضایی تصریح کرد: اگر تمام کشور و نظام در چهارچوب اسلام حرکت کنند هیچ تعارضی پیش نمی آید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نظامی مردمی و اسلامی است، گفت: این نظام بر پایه قانون اساسی شکل گرفته است و حکومت شامل همه مسئولان و کارگزاران سه قوه است که کشور را در چهارچوب نظام اداره می کند و این دولت مردان در سه قوه باید کارایی و کارآمدی درون نظام را رقم بزنند.

وی تصریح کرد: 40 سال از عمر انقلاب ایران می گذرد و در این مدت دولت اسلامی از استحکام و پیشرفت خوبی برخوردار بوده است، اما عناصر مربوط به حکومت از عقب ماندگی رنج می برند زیرا کارآمدی و شایسته سالاری در امور اقتصادی و اجتماعی و استقرار عدالت ضعیف است و این به دلیل آن است که قوای سه گانه در کشور ضعیف عمل می کند. شفافیت و شایسته سالاری و سبک مدیریت و ارزش های انقلابی در هر سه قوه کشور ضعیف است.

رضایی در خصوص دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی بیان کرد: دفاع از استقلال، ثبات در کشور، امنیت و دفاع از سرزمین، وحدت و انسجام ملی، پشتوانه دینی از دولت ها و مجالس، حفظ هویت ملی و استقرار قانونی اساسی در فرهنگ و حاکمیت از جمله دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با دستاوردهای قوای سه گانه کشور گفت: برگزاری انتخابات، ساخت زیربناهای مناسب، دیپلماسی، رفاه عمومی و فرهنگ سازی از جمله دستاوردهایی است که حکومت و قوای سه گانه توانسته اند به کسب آنها بپردازند.

وی خاطر نشان کرد: موضوع عامیت سه گانه و عناصر اصلی آن در سطح علمی و فلسفی مورد بحث و چالش قرار گیرد تا به یک نظریه کامل سیاسی و شناخته شده در افکار و اعتقاد نخبگان منجر شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با مشکل اصلی حکمرانی در ایران که مربوط به کارآمدی قوای سه گانه است، گفت: پیشنهاداتی که می توان به قوای سه گانه برای رفع مشکل و چالش نقض قوای سه گانه داد عبارتند از ارتقای کارآمدی و بهره وری، شایسته سالاری، شفافیت، انضباط و وحدت سیاسی در اصول جمهوری اسلامی و ارزش های انقلاب در قوا و تنظیم رابطه قوای سه گانه با مردم باید مورد بررسی قرار گیرد.

رضایی یادآور شد: امیدوارم این کنفرانس سرآغاز سیاست گذاری در کشور شود، ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام این آمادگی را داریم که از نظریات نخبگان کشور در سیاست گذاری بهره بریم.

انتهای پیام/


قوای سه‌گانه در اداره کشور ضعیف عمل می‌کنند/ لزوم تعریف صحیح از جمهوری اسلامی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها