بازدید: 60

شناسایی بیست منطقه جدید برای ایجاد قرق‌های اختصاصی/ تبدیل بخشی از مناطق شکار ممنوع به قرق اختصاصی

منبع : فارس نیوز کد خبر: 967700
مجوز فعالیت پنجمین قرق اختصاصی کشور از سوی عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صادر شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در راستای سیاست های کلان سازمان مبنی بر توسعه بهره مندی از همکاری و مشارکت جوامع بومی و محلی در حفاظت از زیستگاه ها و حیات وحش کشور، مجوز فعالیت پنجمین قرق اختصاصی ایران در استان سمنان از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صادر شد.

تیموری ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی قرق اختصاصی جاشلوبار در حوزه شهرستان مهدیشهر استان سمنان، اظهار کرد: محدوده تعیین شده برای این قرق اختصاصی با مساحتی حدود 23 هزار هکتار به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید و پروانه فعالیت قرق جاشلوبار پس از تکمیل روندهای قانونی با امضای عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

 

 انجام سرشماری با هدف تعیین جمعیت گونه های قابل شکار و صید پیش شرط صدور مجوز برای قرق های اختصاصی

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه مدیریت این قرق اختصاصی برای مدت پنج سال به شخص حقیقی که از بومیان و دامداران منطقه است واگذار شد، افزود: یکی از اقدام های صورت گرفته پیش از صدور مجوز انجام سرشماری حیات وحش با مشارکت اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان و نیروهای محلی تحت نظارت سازمان با هدف تعیین جمعیت گونه های قابل شکار و صید در محدوده قرق اختصاصی مذکور در زمان تحویل آن بود.

به گفته وی، امروز، سه شنبه 12دی ماه طی جلسه ای با حضور مسئولان استانی، نمایندگان تشکل های محیط زیستی، شوراهای محلی و جوامع بومی منطقه در اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، پروانه پنج ساله قرق اختصاصی جاشلوبار به شخص حقیقی متولی آن واگذار می شود.

 

 قرق جاشلوبار نخستین قرق اختصاصی در نیمه شمالی کشور

تیموری ضمن یادآوری این موضوع که پس از واگذاری چهار قرق اختصاصی در استان های یزد و کرمان طی دو سال گذشته، این نخستین پروانه قرق اختصاصی در نیمه شمالی کشور است، خاطرنشان کرد: نیمه شمالی کشور علاوه بر برخورداری از شرایط اقلیمی خاص، دارای گونه ای متفاوت از قوچ نسبت به قرق های مرکزی ایران است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به برخی ویژگی های دیگر این قرق همچون نزدیکی تهران و مدیریت توسط یک دامدار بومی و ساکن منطقه داشت و گفت: از این رو قرق جاشلوبار متفاوت از دیگر قرق های فعال است.

 

 قرق های اختصاصی راهکار اشتغال زایی برای جوامع بومی و محلی

این مقام مسئول با تاکید بر تجربه موفق فعالیت قرق های اختصاصی طی دو سال گذشته در امر حفاظت از حیات وحش و بهره برداری اصولی از آن ها، تصریح کرد: قرق های اختصاصی همچنین در امر اشتغال زایی برای جوامع بومی و محلی، توسعه اقتصادی منطقه، گسترش فرهنگ حمایت از حیات وحش و مشارکت مردمی در حفاظت از تنوع زیستی نیز دارای آثاری مطلوب هستند.

وی گفت: هدف گذاری اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید به تبع اهداف و برنامه های کلان سازمانی در حوزه محیط طبیعی، ترغیب علاقمندان به سرمایه گذاری در امر توسعه قرق های اختصاصی و تشویق ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها به شناسایی و معرفی ظرفیت های موجود در استان به منظور ایجاد قرق های اختصاصی جدید است.

 

 شناسایی بیست منطقه جدید برای ایجاد قرق های اختصاصی

تیموری ادامه داد: در همین راستا و با توجه به پیگیری های به عمل آمده، اخیراً بیش از بیست منطقه در استان های کرمان، فارس، مازندران، خراسان جنوبی، مرکزی، هرمزگان و یزد توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی شناسایی، حد و حدود آن ها تعیین و جهت طی روال قانونی تصویب به اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید معرفی شده اند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: پس از بررسی های لازم، تعدادی از این محدوده های شناسایی شده که برخوردار از ظرفیت ها و شاخص های لازم برای تبدیل به قرق اختصاصی باشند، جهت تصویب محدوده به شورای عالی حفاظت محیط زیست معرفی خواهند شد.

 

 تبدیل بخشی از مناطق شکار ممنوع به قرق اختصاصی

وی با یادآوری این موضوع که در بین مناطق شناسایی و معرفی شده، تعدادی از مناطق شکار ممنوع سازمان نیز قرار دارد، اظهار کرد: با عنایت به عدم وجود امکان قانونی، اجرایی و فنی برای ارتقای سطح این مناطق به مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان، به پیشنهاد اداره کل استان مربوطه این مناطق نیز در فهرست پیشنهادی برای تبدیل به قرق اختصاصی قرار گرفتند تا از امکانات و توانمندی های بخش خصوصی و جوامع بومی و محلی برای ادامه حفاظت از آن ها بهره گرفته شود.

تیموری گفت: بدیهی است با گسترش قرق های اختصاصی در استان های مختلف، علاوه بر اینکه پهنه های طبیعی بیشتری تحت حفاظت قرار می گیرند، تنوع گونه های تحت حمایت نیز محقق شده و فرصت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مطلوب مبتنی بر مشارکت مردم در امر حفاظت و حمایت از حیات وحش در این استان ها نیز شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/


شناسایی بیست منطقه جدید برای ایجاد قرق‌های اختصاصی/ تبدیل بخشی از مناطق شکار ممنوع به قرق اختصاصی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!