بازدید: 69

موردی از تلفات انسانی آنفلوانزای پرندگان در کشور وجود ندارد/ انتقال آنفلوآنزای پرندگان با خوردن گوشت مرغ بسیار بعید است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 960577
گویا گفت: هیچ مورد فوتی بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور گزارش نشده است.

موردی از تلفات انسانی آنفلوانزای پرندگان در کشور وجود ندارد/ انتقال آنفلوآنزای پرندگان با خوردن گوشت مرغ بسیار بعید استبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص انتشار اخباری در برخی از شبکه های اجتماعی درمورد فوت فردی به دلیل آنفلوانزای پرندگان گفت: پرونده این فرد مورد بررسی قرار گرفته ، جواب آزمایش او از نظر ابتلا به آنفلوآنزا منفی بوده و فوت وی ربطی به آنفلوآنزای پرندگان نداشته است.

وی ضمن اعلام این خبر با بیان اینکه 2 نوع آنفلوانزای فصلی و پرندگان وجود دارد، افزود: تا به حال موردی از آنفلوآنزای پرندگان در انسان نداشته ایم و آنفلوآنزای فصلی هیچ ربطی به مصرف مرغ، تخم مرغ و گوشت نداشته و ندارد.

گویا در ادامه گفت: آنفلوآنزای فصلی با شروع فصل سرما در کشور شروع می شود و خیلی غیر معمول نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد آنفلوآنزای فصلی که در حال حاضر در فصل آن به سر می بریم، گفت: برخی گروه ها در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری هستند و این گروه های شامل سالمندان و یا افرادی که یک بیماری زمینه ای مثل بیماری های قلبی، ریوی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد و دیابت کنترل نشده دارند، هستند.

وی افزود: بیماران سرطانی که تحت درمان هستند و کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند و نیز خانم های باردار در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

گویا با تاکید بر اینکه افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه ای باید واکسن آنفلوآنزا بزنند، افزود: کسانی مبتلا به آنفلوآنزا می شوند که به این توصیه توجه نکرده و موضوع را جدی نمی گیرند زیرا این افراد با افراد معمولی تفاوت دارندو آنفلوآنزا برای این افراد خطرناک تر از مردم عادی است و حتی ممکن است جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست بدهند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا هنوز برای افراد پرخطر دیر نیست

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه این افراد باید به موقع واکسن آنفلوآنزا تزریق کرده باشند، افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر در فصل آنفلوآنزا هستیم، تزریق واکسن آنفلوآنزا هنوز برای افراد پرخطر دیر نیست.

گویا با بیان این که سه نوع آنفلوآنزای فصلی با عنوان H1N1 ، H3N2 و آنفلوآنزای نوع B وجود دارد، گفت: بیماری آنفلوآنزا می تواند از طریق قطرات تنفسی فرد مبتلا از طریق سرفه، عطسه و ترشحات مخاطی به دیگران منتقل شود.

وی با اشاره به اینکه فرد مبتلا به آنفلوآنزا می تواند با بوسیدن، دست دادن و در آغوش گرفتن دیگران را مبتلا کند، گفت: توصیه می کنیم که فرد مبتلا به این بیماری، موقع سرفه و عطسه از دستمال استفاده کند و دستمال را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و در سطل زباله بیندازد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه گفت: کسانی که نکات ساده بهداشتی را رعایت نمی کنند می تواند بیماری خود را به دیگران منتقل کنند.

تاکنون حتی یک مورد ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور نداشتیم

گویا با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا ظرف چند ساعت تا چند روز در خارج از بدن انسان از بین می رود و اوج دوره بیماری زایی همان موقعی محسوب می شود که فرد دچار علائم شدید بیماری است، تصریح کرد: تاکنون حتی یک مورد ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور نداشتیم.

وی با بیان اینکه انتقال آنفلوآنزای پرندگان به انسان از طریق خوردن گوشت مرغ یا تخم مرغ پخته، بسیار بعید است، گفت: کسانی که در تماس با پرنده هستند، کشتارگاه کار می کنند، پرنده نگه داری می کنند با فضولات پرنده  سر و کار دارند و یا در مرغداری کار می کند ممکن است در معرض این بیماری قرار گیرند.

علائم آنفلوآنزای فصلی

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص علائم آنفلوآنزای فصلی نیز گفت: این بیماری در اکثر موارد با تب، سرفه، درد بدن، کوفتگی، عطسه، آبریزش بینی و گلو درد شروع می شود و معمولاً سه تا پنج روز طول می کشد و خود به خود بهبود پیدا می کند.

گویا با بیان اینکه آنفلوآنزای فصلی به ندرت باعث ذات الریه و عوارض دیگری می شود، گفت: البته ذات الریه ممکن است در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، رخ دهد.

وی همچنین با ذکر این نکته که این بیماری معمولاً بدون درمان هم خوب می شود، گفت: در موارد شدید آنفلوآنزای فصلی از دارو استفاده می شود که این دارو در کشور موجود است و با تجویز پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.

آنفلوآنزای فصلی همه ساله اپیدمی می شود

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: نکته مهم دیگری که فرد مبتلا به این بیماری لازم است به آن توجه کند این است که؛ باید مدت زمانی که پزشک برای استراحت تعیین کرده است در منزل استراحت کند و در محل کار و مدرسه حضور نیابد، این موضوع نه تنها برای خود بیمار اهمیت دارد و باعث می شود طول مدت بیماری کوتاه تر شود بلکه برای دیگران نیز اهمیت دارد، زیرا افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند درصورت ابتلا به آنفلوآنزای فصلی بیماریشان شدیدتر خواهد بود و ممکن است کارشان به بستری و در نهایت به مرگ بیانجامد.

گویا در پایان با یادآوری اینکه آنفلوآنزای فصلی همه ساله اپیدمی می شود و همه گیری های آن می تواند چند موج داشته باشد، گفت: این وضعیت در همه جای دنیا مشاهده می شود ما هم اکنون در موج اول آنفلوآنزا هستیم و ممکن است بعد از چند هفته موج بعدی بیماری ظاهر شود زیرا در تمام طول فصل سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا ظاهر شود و مردم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.

انتهای یپام/


موردی از تلفات انسانی آنفلوانزای پرندگان در کشور وجود ندارد/ انتقال آنفلوآنزای پرندگان با خوردن گوشت مرغ بسیار بعید است
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد