بازدید: 37

طرح افزایش حقوق نمایندگان برای تصویب بودجه‌ای بدون خط‌مشی اقتصادی/هیبت دولت با عدم تحقق وعده‌ اقتصادی فروریخت

منبع : فارس نیوز کد خبر: 940678
یک استاد اقتصاد با تأکید بر اینکه نحوه بودجه‌ریزی شکاف طبقاتی را افزایش می‌دهد، گفت: همزمانی طرح افزایش حقوق نمایندگان برای تصویب سریع لایحه بودجه بدون خط مشی‌گذاری اقتصادی است.

ابوالقاسم حکیمی پور در گفت وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد لایحه بودجه 97 گفت: رئیس جمهور در هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بیان کرد که بودجه سال 97 در راستای از بین بردن فقر مطلق و بیکاری تهیه شده است، در حالی که از بین بردن فقر و بیکاری فرآیندی کوتاه مدت و یک ساله نیست و حداقل به 10 تا 12 سال زمان نیاز دارد. 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بودجه 97 انقباضی تهیه شده است، گفت: با بررسی بودجه ای که برای وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده و با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی، موادغذایی، مواد اولیه کشاورزی، مهاجرت روستاییان به شهرها نشانه ای از فقرزدایی در این بودجه در بخش کشاورزی وجود ندارد.

حکیمی پور با بیان اینکه بودجه اختصاص یافته به وزارت صنعت، معدن و تجارت هم نشانی از رفع بیکاری ندارد، گفت: بیش از 60 درصد از صنایع کوچک و متوسط کشور با کمتر از 30درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند و برای بخش صنایعی که می تواند بیکاری را از بین ببرد، بودجه ای تخصیص داده نشده است. 

* نحوه بودجه ریزی دولت شکاف طبقاتی را افزایش می دهد

وی با تاکید بر اینکه فقر در حال گسترش است، بیان داشت: در 5 سال گذشته فقر افزایش یافته و طبقه متوسط جامعه در حال از بین رفتن است. 

حکیمی پور اظهار داشت: بودجه ریزی کشور طبقات اقتصادی جامعه را به سمت طبقات ثروتمند و فقیر مطلق سوق می دهد و طی 4 یا 5 سال آینده با قشر عظیمی از مردم که در فقر مطلق هستند، مواجه خواهیم شد. 

* هیبت دولت با عدم تحقق وعده های اقتصادی فروریخت

حکیمی پور اظهار داشت: هیچ کدام از وعده های اقتصادی رئیس جمهور طی سال های گذشته محقق نشده و هیبت دولت با عدم تحقق این وعده ها زیر سایه رفته است. 

این کارشناس اقتصادی گفت: در دورنمای اقتصادی و نحوه بودجه ریزی دولت برخلاف وعده های رئیس جمهور نشانه ای از رفع بیکاری و فقرزدایی وجود ندارد. 

وی با اشاره به حذف یارانه های نقدی گفت: اگرچه قدرت خرید یارانه نقدی 45500 تومانی سال 88 اکنون 8 هزار تومان است و رقم ناچیزی است، اما دولت هنوز در مورد این که به چه کسانی باید یارانه بپردازد تردید دارد.

حکیمی پور با اشاره به اینکه قبل از انتخابات ریاست جمهوری می گفتند، حذف یارانه بگیران عادلانه نیست، گفت: اما الان می گویند یارانه باید قطع شود، در حالی که برای این کار هنوز کار پژوهشی انجام نشده است. 

این استاد اقتصاد با تأکید بر اینکه برای حذف یارانه بگیران بانک مرکزی باید خط فقر را تعیین کند، گفت: بانک مرکزی اعلام می کند که کسانی که درآمد کمتر از 3.5 تا 4 میلیون تومان دارند زیر خط فقر هستند و بنابراین کسانی که بیش از این درآمد را دارند، نباید یارانه بگیرند در حالی اکثر کارمندان دولت و حقوق بگیران سازمان مبلغی کمتر از این رقم را حقوق دریافت می کنند. 

وی با اشاره به اینکه دولت می گوید که نباید به حساب های مردم سرکشی کرد، افزود: این درحالی است که عده ای میلیاردها تومان سپرده در بانک دارند، اما حقوق ناچیز بازنشستگی و کارمندی دریافت می کنند و این افراد هم جزء یارانه بگیران هستند. 

* معیار حذف یارانه بگیران مشخص شود

حکیمی پور با بیان اینکه معیار حذف 34 میلیون یارانه بگیر مشخص نشده است، گفت: شناسایی افرادی که زیر خط فقر هستند، از طریق شناسایی افرادی که تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد خمینی و سازمان های وابسته به شهرداری هستند، کار آسانی است. 

وی با تأکید بر اینکه لایحه بودجه 97 به شکل عملیاتی برنامه ریزی نشده است، گفت: این لایحه بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دست اندرکاران تحت بده بستان های سیاسی تهیه و تنظیم شده است . 

حکیمی پور اظهار داشت: در روزهای تصویب بودجه، افزایش حقوق نمایندگان مجلس مطرح می شود و با این کار نقش نظارتی مجلس زیر سایه می رود، زیرا به نظر می رسد که دولت می خواهد با این پیشنهاد نمایندگان بدون اتلاف وقت لایحه بودجه 97 را تصویب کنند. 

* خط مشی اقتصادی در لایحه بودجه 97 دیده نمی شود

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در لایحه بودجه 97 خطی مشی گذاری اقتصادی مشاهده نمی شود، گفت: بودجه 97 بدتر از بودجه سال های قبل تنظیم و تدوین شده است. 

وی افزود: به عنوان مثال برای 293 طرح فقط 20 میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته است، در حالی که هر فردی می داند، بودجه لازم برای این طرح ها صدها میلیارد تومان است. 

حکیمی پور با تأکید بر اینکه در اختصاص بودجه به بخش های مختلف ناهماهنگی وجود دارد، گفت: بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور 33 میلیارد تومان اختصاص داده شده است، در حالی که این سازمان هیچ گونه عملکرد پژوهشی ندارد. 

وی افزود: نه تنها تاکنون در مورد یارانه ها کار پژوهشی صورت نگرفته است، بلکه در 4 سال گذشته یک سازمان پژوهشی در مورد عملکرد وزرا هم تشکیل نشده و کاری انجام نشده است. 

انتهای پیام/ب


طرح افزایش حقوق نمایندگان برای تصویب بودجه‌ای بدون خط‌مشی اقتصادی/هیبت دولت با عدم تحقق وعده‌ اقتصادی فروریخت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها