بازدید: 119

سرمایه‌گذاران به صنایع دانش‌بنیان ورود کنند/ امکان قیمت‌گذاری علم و فناوری در بازار سرمایه

منبع : فارس نیوز کد خبر: 930658
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دانشگاه تهران با بیان این که امکان قیمت‌گذاری و داد و ستد علم و فناوری در بازار سرمایه وجود دارد، گفت: سرمایه‌گذاران بازار سرمایه باید به شرکتها و صنایع دانش بنیان ورود کنند.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر امروز در رویداد روز فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: اقتصاد مقاومتی در حالی در درون زایی اقتصاد براساس مدل های رشد در ادبیات جهانی تأکید می کند که برای درون زا بودن این اقتصاد، توسعه دانش فناوری و تکنولوژی را باید در دستورکار قرار داد. 

وی با اشاره به پدید آمدن ارزهای دیجیتالی در اقتصاد بین الملل گفت: هر چه که نتواند به خلق ارزش بینجامد و متناسب با آن نباشد، دچار مشکل خواهد شد، باید ارزشی را خلق کرد که بتوان میان ذینفعان آن تقسیم کرد. 

محمدی با بیان اینکه موضوع خلق ارزش امروزه پشتوانه فناوری روز در دنیا است، گفت: با نگاهی به تابلوی معاملات بازارهای سرمایه در دنیا می توان پیوند مناسبی میان علم و ثروت را به وضوح دید، چرا که در بازار سرمایه می توان به ارزش واقعی، علم و فناوری را قیمت گذاری و معامله کرد. 

رئیس سازمان بورس با اشاره به روش های تأمین مالی برای محققان جوان در زمینه تولید دانش و خلق ارزش از طریق بازار سرمایه گفت: شرکت های فناوری و دانش بنیان حتی از طریق تابلوی بورس نیز نمی تواند ارزش واقعی خود را به طور دقیق قیمت گذاری کنند. با این همه، بازار سرمایه فرصت خوبی برای شرکت هایی است که نیازمند منابع جدید و فرصت های نو برای ارائه فکر ناب خود هستند. 

این مقام مسئول با تأکید بر لزوم توسعه بستر فناوری های مالی به کمک پارک های فناوری، نرم افزارهای تبادل مالی، معاملات الگوریتمی یا بسامد در بورس های دنیا با گردش ده ها هزار میلیارد دلاری معامله می شوند و این در حالی است که سرمایه گذار می تواند از طریق این نرم افزارها، بازدهی مورد انتظار خود را کسب نماید. 

رئیس سازمان بورس با اشاره به تئوری رشد مدرن در اقتصاد و افزایش سهم صنعت در این تئوری گفت: کشش کالاها براساس تقاضا، قیمت و درآمد همواره با یکدیگر در اقتصاد تفاوت دارد و این در حالی است که رشد برخی صنایع نیز با یکدیگر مشابه نیست. بر این اساس، نوسان قیمت سهام شرکت های دانش بنیان بر روی تابلوی بورس با تفاوت های با اهمیتی مواجه است. 

محمدی با درخواست از سرمایه گذاران برای دقت در بررسی وضعیت هر صنعت در بازار سهام گفت: صنعت ICT، آی تی و تلگرام هریک ریسک های متناسب با خود را داشته و این در حالی است که در دنیای امروز هیچ تضمینی برای روند بازدهی و سودآوری آنها وجود ندارد. 

به گفته وی، زمانی یاهو یک موتور جستجوی مسلط به شمار می رفت که اکنون گوگل با قیمت هر سهم یک هزار دلار توانسته است، این جایگاه را به خود اختصاص دهد. 

وی افزود: سرمایه گذاران در بازار سرمایه همواره باید به نوع شرکت های دانش بنیان و ریسک های آنها توجه کنند و در این زمینه، اگر می خواهند بر روی دانش بنیان ها سرمایه گذاری کنند، به نظریه مارکوویتز که جایزه نوبل را براساس نظریه جدید مدیریت پرتفولیو به خود اختصاص داد، را فراموش نکنند. 

انتهای پیام/ب


سرمایه‌گذاران به صنایع دانش‌بنیان ورود کنند/ امکان قیمت‌گذاری علم و فناوری در بازار سرمایه
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها