بازدید: 43

جشنواره عمار به مردم اعتماد کرده است/ آغاز بلیت‌فروشی در اکران‌های عمار

منبع : فارس نیوز کد خبر: 927537
زهرا قهرمانی، اکران کننده دانشجویی جشنواره عمار گفت: بلیت فروشی در اکران‌های عمار اختیاری است باید برای خرید بلیت فرهنگساری کنیم .

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، در کمتر از یک هفته مانده به آغاز هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، اکران های مردمی این جشنواره در نقاط مختلف کشور در حال برگزاری است. زهرا قهرمانی، اکران کننده مردمی جشنواره عمار در دانشگاه شهید آذربایجان(تبریز) است که اولین اکران بلیتی این جشنواره را با مستند «کارخانه جهان» برگزار کرده است. با این فعال فرهنگی که مدت یک سال و نیم است در کانون فیلم و عکس دانشگاه شهید مدنی اکران فیلم های عمار را عهده دار است به گفت و گو نشستیم.

بلیت فروشی اختیاری

اکران فیلم «کارخانه جهان» چطور برگزار شد؟

وقتی با دبیرخانه جشنواره عمار برای برای تحویل بسته های اکران مردمی دوره هشتم ارتباط گرفتم، چند اثر را برای اکران دانشگاهی، پیشنهاد کردند که یکی از آنها «کارخانه جهان» بود. با توجه به اینکه مستند هم بود، استقبال خوبی هم از آن شد. این مستند را با قیمت 1000 تومان بلیت فروشی اختیاری کردیم. حیف شد که تعدادی از بچه ها نبودند چون آخر هفته بود و دانشجویان برای ایام فرجه پیش از امتحانات به خانه می رفتند.

البته بسیاری از دانشجویانی که حضور داشتند درخواست کردند که فیلم را برای شان روی فلش بریزم اما به خاطر اینکه نمی خواستند اکران کنند و شرط جشنواره عمار، اکران آثار است، به آن ها ندادم، قصد داریم مجددا این اثر را به خاطر استقبال ها اکران کنیم.

 

در اکران «کارخانه جهان» هیچ گروهی شکایت نداشت

چرا قیمت 1000 تومان را برای اکران در نظر گرفتید؟

معمولا دانشجویان برای مستند زیاد هزینه نمی کنند. حدودا 65 هزار تومان بلیط خریداری شد. در پایان فیلم مخاطبان برای مستند دست زدند و تشویق کردند. این برخلاف دیگر فیلم هایی بود که در دانشگاه اکران کرده بودیم. حتی برای فیلم های سینمایی هم تا به حال کسی دست نزده بود ولی مستند «کارخانه جهان» به خوبی تشویق شد.

این تنها مستندی بود که بچه های غیر مذهبی نیامدند بگویند چرا این را اکران کردید! چون برای شان جالب بود و قبول داشتند که مستند بی طرفی است. بیشتر مستند ها و فیلم های داستانی جشنواره عمار را می شود، بلیط فروشی کرد.

چطور بین دانشجویان میل و رغبت ایجاد کردید که یک مستند را با پرداخت وجه ببینند؟

همین که گفتیم این اثر تازه رونمایی شده است، جذابیت ایجاد کرد. به علاوه، موضوع اثر هم جدید است و دانشجویان در مورد چنین موضوعی، اثری ندیده بودند، ولی مستند هایی را که اطلاع داشتند قبلا اکران شده است نمی آیند یا اگر بیایند پول نمی دهند. به طور مثال مستند «آذرخش» را که سال گذشته اکران کردم امسال، دوباره اکران کنم، شاید کسی بیاید ببیند اما برایش پول نمی دهد. یا حتی هنگامه را که فیلم داستانی است اگر مجدد بیاورم، دیگر برایش هزینه نمی کنند، آثاری را که تازه رونمایی شده است استقبال بیشتری می کنند.

پیش از این هم اکران فیلم با در نظر گرفتن جنبه اقتصادی داشتید؟

بله، دو سال پیش، زمانی که مسئول کانون فیلم و عکس نبودم ولی عضو کانون بودم، فیلم داستانی «هنگامه» را بلیت فروشی کردیم. پارسال فیلم داستانی «ترمینال غرب» را اکران اقتصادی کردیم. برای تبلیغات هم نوشته بودیم، «سیاسی ترین فیلم سال». هر سه هم خوب بودند و استقبال شد اما اکران فیلم سینمایی «ترمینال غرب»، بیشتر با استقبال دانشجویان همراه بود. حتی مورد داشتیم با وجود اینکه بلیط اختیاری بوده و هزینه مشارکت اختیاری 1000 تومان بوده است، کسی 5000 تومان داده است.

با توجه به اکران با فروش بلیت استقبال برای اکران بعدی چگونه خواهد بود؟

 بلیت فروشی اختیاری است، هر کسی دوست داشته باشد، پول می دهد. ما قبل تر هم اکران بلیتی داشتیم و به نوعی این مساله را فرهنگ سازی کرده ایم.

همیشه اکران ها مخاطب خاص خودش را دارد حتی مخاطب های غیر مذهبی. به نظرم این اکران خیلی خوب بود و باعث شد که اگر دفعه بعد مستندی اکران شود، از آن استقبال کنند. دفعه بعدی اسم مستند که می آید، می خواهند ببینند مثل کارخانه جهان خوب است یا نه. اگر فیلم خوب دیگری هم در بین آثار دوره هشتم جشنواره عمار باشد، خوشحال می شوم تا اکران کنم.

از آثار قبلی جشنواره عمار هم فیلم داستانی «دایو» اثر خیلی خوبی است که حرف برای گفتن دارد. مطمئنا اگر به صورت بلیط فروشی هم اکران می کردیم، خیلی ها می آمدند.

ما  بسیاری از آثار جشنواره را اکران غیر بلیتی کردیم. مخصوصا در اعتکاف سال گذشته دانشگاه مستند هایی مثل «نبرد پنهان»، «مادرانه» و... را نیز به نمایش گذاشتیم.

وجود سینما در شهر تبریز، روی استقبال از اکران های شما تاثیر منفی ندارد؟

احساس می کنم که تاثیر منفی می گذارد. زیرا بعضی از دانشجویان به بهانه اینکه بعضی آثار سطحی، روی پرده سینمای شهر تبریز می آید و ما به خاطر رسالت فرهنگی و عقیده مان این آثار را اکران نمی کنیم، به مسئولان فرهنگی گفتند که ما آثار انقلابی را که کانون فیلم و عکس نمایش می دهد، نمی پسندیم، بیشتر به آثار طنز علاقه دارند.

ما بر اساس اعتقاد کار می کنیم، عمار را هم به همین واسطه پیدا کردم که الحمدلله خیلی از آثارش استفاده بردم. جشنواره عمار دردسر های موسسات پخش فیلم را ندارد که نیازمند هماهنگی های بسیار دارد و باید کلی وقت برای گرفتن مجوز صرف کنیم و بعد از کلی دردسر، خودشان می آیند و فیلم را اکران می کنند.

جشنواره مردمی فیلم عمار اینطور نیست. این خوبی را دارد که می سپارد به خودت و صادقانه با تو رفتار می کند. من هم سعی کردم ویژگی های عمار را به همه بشناسانم. الان خیلی ها در دانشگاه، جشنواره عمار را می شناسند ولی مسئولان خیلی آشنا نیستند و می گویند: «عمار را خیلی بزرگ کردی! بقیه فیلم ها را گذاشتی کنار و فقط فیلم های عمار را اکران می کنی.»

پیشنهادی برای اکران کنندگان عمار دارید؟

اکران مستند «کارخانه جهان» را پیشنهاد می کنم که حتما بلیت فروشی کنند. چون برای این مستند خیلی زحمت کشیده شده است و ارزش هزینه کردن برایش را دارد. هزینه کردن برای فیلم دیدن که مثل مطالعه است، هیچ مشکلی ندارد، حتی اگر اجباری باشد.

برای اکران «ترمینال غرب» ایده ام این بود که پیکسلی طراحی شود با پوستر فیلم و وقتی می آیند بلیط را تهیه کنند، به آن ها هدیه دهیم. این طرح خیلی هم هزینه ندارد اما مسئولان فرهنگی دانشگاه برای همین مقدار هم حمایت نمی کنند. تا الان موفق به اجرای این ایده نشدیم ولی ان شاا... در برنامه بعد اجرایی می کنیم.


جشنواره عمار به مردم اعتماد کرده است/ آغاز بلیت‌فروشی در اکران‌های عمار
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟