بازدید: 98

پوتین: راهبرد دفاعی جدید آمریکا ماهیتی پرخاش‌جویانه دارد/ واشنگتن معاهده هسته‌ای ۱۹۸۷ را نقض کرده

منبع : انتخاب کد خبر: 925566
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه راهبرد دفاعی جدید دولت آمریکا را تهاجمی و پرخاش‌جویانه خوانده و گفت، مسکو این مساله را در اقداماتش لحاظ خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پوتین: راهبرد دفاعی جدید آمریکا ماهیتی پرخاش جویانه دارد/ واشنگتن معاهده هسته ای ۱۹۸۷ را نقض کرده

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه راهبرد دفاعی جدید دولت آمریکا را تهاجمی و پرخاش جویانه خوانده و گفت، مسکو این مساله را در اقداماتش لحاظ خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پوتین گفت: روسیه باید یک ارتش جدید و مدرن ایجاد کند هرچند که وارد هیچگونه رقابت تسلیحاتی جدید نشده و درصدد اینکه "پلیس جهان" باشد نخواهد بود و به جای آن می خواهد خلاق باشد.

پوتین در نشستی با مقام های ارشد امنیتی و نظامی روسیه راهبرد امنیت ملی جدید دولت ترامپ را که اخیرا از سوی وی رونمایی شد، محکوم کرد و همچنین آنچه را که فعالیت های "تهاجمی" ناتو در اروپا خواند نیز محکوم کرد.

ولادیمیر پوتین در این سخنرانی که به طور زنده از تلویزیون دولتی هم پخش می شد اظهار داشت که در زبان دیپلماتیک استراتژی امنیتی جدید آمریکا را مقابله جویانه می نامند اما اگر از زبان نظامی استفاده کنیم، ماهیتی پرخاش جویانه دارد.

پوتین تاکید کرد که استراتژی جدید آمریکا تنها سندی روی کاغذ نیست، بلکه برای اجرای آن "اقدامات مشخصی هم انجام می گیرد و تامین مالی هم می شود".

پوتین در این رابطه به تاسیسات و پایگاه های نظامی ناتو که "به مرزهای روسیه نزدیک می شوند" و همچنین بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد که نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار (بیش از ۶۰۰ میلیارد یورو) است.

پوتین گفت: به لحاظ دیپلماتیک این راهبرد یک خصوصیات کاملا تهاجمی داشته و اگر ما قرار باشد که از ادبیات نظامی استفاده کنیم راهبرد آمریکا به وضوح تجاوزگرانه است.

او ادامه داد: ما باید در تلاش های عملی خود این موضوع را درنظر بگیریم.

پوتین خاطر نشان کرد: در ارتباط با اروپا زیرساخت هایی که در آنجا به وجود می آید درواقع زیرساخت های تهاجمی هستند.

او آمریکا را متهم کرد به اینکه معاهده هسته ای موسوم به "قوای هسته ای میان برد مربوط به سال ۱۹۸۷" را که برای از بین بردن موشک های هسته ای و متعارف در میان برد و کوتاه برد درنظر گرفته شده بود، زیرپا گذاشته شده است.

این در حالی است که واشنگتن نیز مسکو را به نقض این معاهده متهم کرده است.

پوتین گفت: استفاده از سیستم های دفاع موشکی در عین حال می تواند این سیستم ها را تبدیل به سیستم های موشکی میان برد کند بنابراین آمریکا در مسیر از بین بردن معاهده قوای هسته ای میان برد قرار گرفته است.

او همچنین با درخواست از مقام های نظامی روسیه برای انطباق دادن راهبرد این کشور در صورت لزوم گفت: ما این حق حاکمیتی را داریم که به نحو کافی و به موقع به یک چنین تهدیدهای بالقوه ای واکنش نشان دهیم.

این در حالی است که پس از آنکه ترامپ چند روز پیش راهبرد امنیت ملی جدید دولتش را اعلام کرد کرملین این راهبرد آمریکا برخوردار از ویژگی امپریالیستی می داند و آن را محکوم کرد.

با وجود آنکه بودجه نظامی روسیه تنها کسری از بودجه پنتاگون است اما پوتین گفت که روسیه به توسعه تکنولوژی های جدید ادامه خواهد داد و حتی می خواهد در برخی حوزه ها در جهان رهبر باشد تا از منافع خود در دنیا محافظت کند.

پوتین اظهار داشت: روسیه باید جزء کشورهای رهبری کننده بوده و در برخی حوزه های مربوط به ایجاد ارتش نسل جدید باید رهبر مطلق باشد.

وی افزود: ما باید از روند تغییر در توازن قدرت در جهان و در درجه اول در نزدیکی مرزهای روسیه و در اروپا جایی که زیرساخت های ناتو سریعا در حال ایجاد شدن هستند پیروی کنیم.

با وجود آنکه روسیه چهار درصد تولید ناخالص داخلی خود را در سال گذشته میلادی صرف تقویت ارتش خود کرد اما پوتین گفت که این سهم در آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز گفت: بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۱۸ به ۲.۸ درصد تولید ناخاصل داخلی معادل ۴۶ میلیارد دلار خواهد رسید.

این در حالی است که در مقام مقایسه بودجه نظامی مورد نظر دولت آمریکا ۷۰۰ میلیارد دلار بوده است.

شویگو اظهار داشت: ناتو حضورش در نزدیکی جبهه غرب روسیه در اروپا را از سال ۲۰۱۲ تاکنون به میزان سه برابر افزایش داده و در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۴ رزمایش هایش را دو برابر کرده است.

پوتین این سوال را پرسید: سوال این است که آیا ما می توانیم در این شرایط و با چنین ظرفیت هایی خودکفا باشیم؟ آیا ما می توانیم دفاع از کشورمان را تضمین کنیم؟

پوتین اظهار داشت: روسیه به منظور آنکه بیشترین استفاده را از سرمایه گذاری نظامی خود داشته باشد باید متکی به "مغزهای خودمان" بوده و از هرگونه ایجاد پایگاه های بی شمار در سراسر جهان پرهیز کند.

وی اظهار داشت: ما به یک رقابت تسلیحاتی بی معنا که اقتصادمان را به زمین بزند کشیده نخواهیم شد و بودجه نظامی روسیه بر پایه سیاست خارجی دوستدار صلح بنا شده است.


پوتین: راهبرد دفاعی جدید آمریکا ماهیتی پرخاش‌جویانه دارد/ واشنگتن معاهده هسته‌ای ۱۹۸۷ را نقض کرده
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها