بازدید: 31

تعلیم و تعلم قرآن یک وظیفه عمومی است/ برای رفع مهجوریت قرآن تلاش کنید

منبع : فارس نیوز کد خبر: 894178
آیت‌الله نوری همدانی در پیامی به مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) تأکید کرد: در ارتباط با قرآن کریم همه مسئولند و هر کس به قدر توان خود باید در راستای رفع مهجوریت از قرآن تلاش کند، بنابراین تعلیم و تعلم قرآن یک وظیفه عمومی است.

به گزارش خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری فارس، همزمان با برگزاری یازدهمین مسابقات سراسری بانوان دارالقرآن امام علی(ع) آیت الله حسین نوری همدانی به مناسبت برگزاری بزرگترین مسابقات قرآنی بانوان کشور پیامی صادر کرد.

در ابتدای این پیام آمده است: در قرآن کریم آیات زیادی وجود دارد که بر فهم و درک آیات و معانی قرآن تاکید دارد، از جمله در همین آیه ای که ذکر شد، می‏ فرماید ما قرآن را برای تذکر، آسان ساختیم، آیا کسی هست متذکر شود؟! و یا در جای دیگر می ‏فرماید: «أَفَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا»؛ چرا در قرآن تدبر نمی‏ کنند؟ آیا بر قلوب آنان قفل زده شده است؟!

این پیام می افزاید: به هر حال در آیات زیادی از قرآن مجید یادآوری این نکته شده است که این کتاب برای یادگیری، تدبر و فهمیدن و درست عمل کردن در زندگی نازل شده است و برای هدایت و رستگاری انسان آمده است، بنابراین قرآن کتاب زندگی است و البته موجب سعادتمندی در آخرت نیز هست.

آیت الله نوری همدانی در این پیام عنوان می دارد: خداوند متعال را شکر می‏ کنیم که امروزه در پرتو انقلاب اسلامی ملت ایران و رهنمودهای امام راحل و رهبری معظم انقلاب اسلامی، هزاران نفر از جوانان و نوجوانان حافظ قرآن گشته و دل در گرو کلام الهی دارند و همین مسابقات قرآنی با این گستره‏ی وسیع که بیش از هفت هزار نفر از بانوان محترم از سراسر کشور در آن شرکت کرده ‏اند، بیانگر همین معناست.

این پیام تصریح می کند: اما نکته مهمی را که در اینجا لازم می‏ دانم متذکر شوم، آن است که برای فراگیری آموزش قرآن مخصوصاً به کودکان، نوجوانان و جوانان، توجه اصلی باید معطوف به وزارت آموزش و پرورش باشد، اگر درس قرآن در مدارس با کیفیت مناسب برگزار شود و معلمان خوبی برای این درس توسط وزارت آموزش و پرورش با همیاری حوزه‏ های علمیه تعیین شود، امید آن هست که از این فرصت پدید آمده حداکثر استفاده به عمل آید و میلیون ها کودک و نوجوان که در دامن آموزش و پرورش قرار دارند، در پرتو دروس قرآن و تعلیمات دینی، آموزش های لازم را از قرآن و متون دین فرا بگیرند.

در ادامه این پیام می خوانیم: البته این به آن معنا نیست که وظیفه آموزش قرآن فقط بر عهده آموزش و پرورش باشد، در ارتباط با قرآن کریم همه مسئولند و هر کس به قدر توان خود باید در جهت رفع مهجوریت از قرآن تلاش کند و همانطور که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «خَیْرُکُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ»؛ یعنی بهترین شما کسی است که قرآن را فرا بگیرد و به دیگران آموزش دهد، بنابراین تعلیم و تعلم قرآن یک وظیفه عمومی است.

در پایان پیام آیت الله نوری همدانی آمده است: از تلاش های دارالقرآن امام علی (ع) در گسترش امر آموزش قرآن و برپایی مسابقات قرآنی در سطحی وسیع و سراسری در کشور که جنبه مردمی دارد و توسط افراد خیّر و قرآن دوست حمایت و پشتیبانی می شود، تقدیر و تشکر کرده و توفیقات بیشتر آنان و همه خادمان قرآن و عترت را از درگاه الهی مسئلت می‏ کنم.

انتهای پیام/


تعلیم و تعلم قرآن یک وظیفه عمومی است/ برای رفع مهجوریت قرآن تلاش کنید
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها