بازدید: 25

نقل مادرانه قصه معصومین(ع) همچنان در گوشم نجوا می‌کند

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 892792
گروه هنر: یک بانوی هنرمند نقال گفت: نخستین نقال زندگی هر فردی، مادر اوست و شخصاً با قصه‌گویی مادرم که بیشتر نقل قصص دینی بود، دوران کودکی را سپری کردم.
معصومه لشنی، بانوی هنرمند نقال حاضر در جشنواره نقالان و پرده‌خوانان «غدیر» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: عصر امروز چهارشنبه 15 شهریور در قالب دومین دوره جشنواره نقالان و پرده‌خوانان «غدیر» (علوی) به نقل روایت «فتح خیبر» خواهم پرداخت.

وی ادامه داد: در نقل این روایت دینی از منابع معتبری همچون «تاریخ اسلام»، «حماسه امام علی(ع)» و «حمله حیدری» استفاده کردم و داستان این روایت در مورد سلحشوری امام علی(ع) در جریان جنگ خیبر است که سپاه پیامبر اکرم(ص) در مقابله با یهودیان خیبر که سپاه کفر را در جریان جنگ احزاب(خندق) تحریک و حمایت کردند به پیروزی می‌رسد.

لشنی که از اهواز در این دوره از جشنواره نقالان و پرده‌خوانان «غدیر» شرکت کرده است تصریح کرد: حضرت محمد(ص) در جریان این جنگ جمله معروفی دارند که در اغلب منابع مکتوب تاریخی به آن ذکر شده است و آن اینکه زمانی که حضرت علی(ع) را خواستند به صحنه کارزار بفرستند ابتدا درد چشم آن حضرت که مانع از حضورش در صحنه نبرد می‌شد را شفا دادند و سپس گفتند: «فردا کسی را به میدان می‌فرستم که خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسول نیز او را دوست دارند و دژ این شهر به دست او گشوده خواهد شد.»

این بانوی نقال در پاسخ به ایکنا که به نظر شما نگاه منفی که در زمینه نقل بانوان و مشارکت آنها در انجام هنرهای انفرادی همچون نقالی در جامعه برطرف شده است یا نه؟ گفت: خوشبختانه مردم ارتباط خوبی با مجالس نقل بانوان در جریان این جشنواره و یا حتی جشنواره آئینی و سنتی برقرار کرده‌اند و این نشان می‌دهد که بانوان در این زمینه نیز بسیار پرقدرت و هنرمندانه حضور دارند و نباید فرقی میان نقالی مردان و زنان قائل شد.

وی در پایان سخنان خود افزود: شخصاً به این مسئله از نگاهی کاملاً متفاوت فکر می‌کنم و آن اینکه نخستین نقالان زندگی انسان، مادران بوده‌اند که با لحنی شیوا و آرام‌بخش خود، امنیت و آرامش را برای فرزندان خود به ارمغان می‌آوردند؛ من با نقل و قصه‌گویی‌های مادرم در دوران کودکی که اغلب روایت زندگی معصومین(ع) بود به این حرفه هنری علاقه‌مند شدم و سعی کردم پرداختن به آن را جزئی از برنامه‌های زندگیم قرار دهم.

این گزارش حاکی است امروز چهارشنبه 15 شهریور و در سومین روز از برگزاری دومین جشنواره سراسری نقالان و پرده‌خوانان«غدیر»(علوی) علاوه بر نقل «فتح خیبر» توسط معصومه لشنی، مجالس دیگر نقل به شرح زیر در میدان امام حسین(ع) اجرا خواهد شد:

«جنگ احد»؛ هومن روح تافی از کرمانشاه

«مرد حبشی»؛ ابراهیم سیرجانی از سیرجان

«ماجرای تولد اسدالله»؛ سیدمصطفی میرسعیدی از بروجرد

«پرده‌خوانی غدیر»؛ نقی صباغ از همدان

«شست بستن عفریت»؛ فوزیه قره‌گوزلو از تهران

«حماسه‌خوانی بختیاری»؛ کیخسرو دهقانی از الیگودرز

یادآور می‌شود، برنامه‌های این جشنواره تا 17 شهریور از ساعت 17 تا 20 به میدان‌داری مرشد محسن میرزاعلی در میدان امام‌حسین(ع) ادامه خواهد داشت.


نقل مادرانه قصه معصومین(ع) همچنان در گوشم نجوا می‌کند
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها