بازدید: 68

سواد رسانه‌ای و تجربه‌نگاری عملکرد رسانه‌ها در زلزله کرمانشاه مستندسازی شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 888645
گروه جامعه: در نخستین نشست تجربه‌نگاری دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، تجربه خبرنگاران و فعالان رسانه‌های حاضر در زلزله کرمانشاه مستند‌سازی شد.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی، نشست سواد رسانه ای و تجربه نگاری عملکرد رسانه ها در زلزله کرمانشاه با حضور رئیس انجمن علمی مدیریت دانش، مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران، رئیس فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، مشاور مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای در امور استان ها و جمعی از فعالان رسانه ای و خبرنگاران حاضر در زلزله کرمانشاه در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.
 
پیمان اخوان، رئیس انجمن علمی مدیریت دانش در ابتدای این نشست با اشاره به حادثه اتمی هیروشیما و شدت و قدرت آن، زلزله کرمانشاه را دارای ابعاد بزرگی دانست و گفت: باید با نگاه علمی و تجربه نگاری ها به سمت مدیریت دانش در حوزه حوادثی از این دست حرکت کنیم.
 
وی افزود: متاسفانه نکته اصلی اینجا است که با گذشت زمان و به علت عدم توجه کافی به ثبت و ضبط تجربیات و درس آموخته ها، این موارد به فراموشی سپرده می شوند یا فقط در ذهن افراد باقی می مانند و در حوادث بعدی ما شاهد دوباره کاری های بسیاری خواهیم بود.

رئیس انجمن علمی مدیریت دانش تاکید کرد: با توجه به رسالت و نقش انجمن علمی مدیریت دانش ایران در کشور، موضوع تجربه نگاری و مدیریت دانش زلزله غمبار کرمانشاه را در دستور کار انجمن قرار دادیم، حوزه های دانشی این موضوع را بصورت اولیه شناسایی کردیم و یقین داریم با تجربه نگاری و ثبت و ضبط درس آموخته های این حادثه تلخ در حوزه های دانشی اشاره شده، و بکارگیری مناسب آنها، چابکی نهاد های ذیربط افزایش یافته و کمک رسانی مطلوبتری در شرایط بحران انجام خواهد گرفت، در واقع، مدیریت دانش محور بحران ها را شاهد خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون تیم ویژ ه ای در انجمن مدیریت دانش ایران تشکیل شده تا ضمن تسهیل آشنا سازی مدیران و مسئولین با دانش های مهم بحران، امکان استفاده از دانش های تولید شده در چنین حوادثی برای اتخاذ پیش بینی های لازم قبل از وقوع بحران و همچنین عملیات امداد و نجات اثربخش و به حداقل رسانی دوباره کاری ها پس از حوادث و در یک جمله «مدیریت و اداره دانش بنیان حوادث و بحران ها» فراهم شود.
 
فقدان سواد رسانه ای؛ ایجاد بحران در دل بحران
در ادامه محمدصادق افراسیابی، مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران گفت: ما در حوزه سواد رسانه ای با سه قشر مواجه هستیم، مردم، مسوولان و رسانه ها. در بسیاری از بحران ها و حوادث ما شاهد پایین بودن سطح سواد رسانه ای هر سه طیف یاد شده هستیم و این به معنای نیاز مبرم به آموزش در این حوزه است.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران فقدان سواد رسانه ای را باعث ایجاد بحران در دل بحران دانست و خاطر نشان ساخت: متاسفانه ما به دلیل عدم آگاهی چه در امر اطلاع رسانی و چه در حوزه های مدیریتی به هنگام بحران به گونه ای رفتار می کنیم که منجر به ایجاد شایعه می شود و مردم نیز در سایه همین کم اطلاعی، اقدام به پخش آن می کنند که این خود نمایان گر اهمیت داشتن مهارت سواد رسانه ای است.

وی به سه مصداق کم سوادی رسانه ای برخی از مسئولین، گروهی از مردم و تعداد کمی از فعالان رسانه ای در بحران زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مسئولی که در ابتدای وقوع حادثه خبری را بیان کرد که باعث التهاب بیشتر مردم شد، برخی از مردم که خبری را دست به دست کردند که باعث کاهش بسیج منابع و امکانات مردمی برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه شد و رسانه هایی که به جای پرداختن به اصل موضوع وارد حواشی شده و موضوع را سیاسی کردند، همه از مصادیق کم سوادی رسانه ای است.

کمک سواد رسانه ای به مدیریت بحران
در ادامه این نشست، عکاسان، خبرنگاران و افرادی که در قالب امدادرسان در محل حادثه حضور داشتند به بیان تجربیات خود پرداختند. افراد مذکور، هیجان زدگی سازمان ها و مردم، روش و نحوه برخورد، اهمیت شناخت محیطی مسئولان و امدادگران و رسانه ها، فقدان فرماندهی یکپارچه، عملکرد های جزیره ای، عدم استفاده از تجربیات قبلی در مدیریت بحران، نحوه پخش کمک ها از طریق ارگان ها، عدم اطلاع رسانی کامل و جامع از طریق رسانه به مردم در مورد وسایل مورد نیاز و متناسب با فرهنگ، عدم هماهنگی بین گروه های امدادرسان، عدم مدیریت کمک های مردمی را از اهم مواردی که به عنوان تجربه از این حادثه دلخراش به آن می توان اشاره کرد، نام بردند.

سواد رسانه‌ای و تجربه‌نگاری عملکرد رسانه‌ها در زلزله کرمانشاه مستندسازی شد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»