بازدید: 151

گزارش تفریغ بودجه 95، دی ماه قرائت می‌شود/ نظام بودجه‌ریزی ما سنتی_افزایشی است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 872876
رییس دیوان محاسبات کشور ساز و کار بررسی بودجه کل کشور را تشریح کرد.

در گفت و گوی ویژه خبری مطرح شد؛به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عادل آذر رییس دیوان محاسبات کشور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با بیان اینکه بودجه برآیند تجربه عملکرد دولت است؛ اظهار کرد: اینکه بودجه چقدر اجرایی شده بروز و ظهورش در تفریغ بودجه است که طبق اصول ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی دیوان محاسبات این مهم را انجام می دهد.

وی افزود: آخرین تفریغ بودجه ما سال ۹۵ بود و در دی ماه تفریغ ۹۵ را در مجلس قرائت کنیم. ما زمانی می گوییم که تفریغ پایان یافته که تمام موارد آن بررسی شود و هیئت عمومی دیوان محاسبات بر روی آن نظر بدهد.

عادل آذر با بیان اهمیت تفریغ بودجه ادامه داد: تفریغ بودجه ۹۵ ما نهایی نیست و رای هیئت عمومی را ندارد؛ اما نوعا در این دولت نوع انحرافات بودجه ثابت بوده است. البته این دولت در بعضی از بند ها نسبت به دو دولت قبل در برخی بند ها انحرافاتش کاهش و در برخی دیگر افزایش داشته است.

رییس دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: تفریغ بودجه همواره تحت تاثیر عوامل و مکانیسمی است که تخصیص بودجه نمونه ای از آن است.

عادل آذر درباره اهمیت انتشار گزارش تفریغ بودجه یادآور شد: گزارش دیوان محاسبات نوعی اطلاع رسانی به پارلمان و رسانه است؛ لذا بند هایی که ما مطرح کنیم دولت اصلاحاتی را انجام می دهند و نفس اینکه انحرافات را مشخص می کنیم حائز اهمیت و برای دولتمردان درس آموزی دارد.

رییس دیوان محاسبات کشور گفت:: اگر گزارش دیوان محاسبات نشان دهنده انحرافات مشخص باشد مدیران مورد نظر بازخواست تغییر خواهند کرد.

وی درباره نظام تفریغ بودجه اظهار کرد: گزارشات ضمنی دیوان محاسبات فرایند خود را طی می کند و در صورت تخلف محسوس؛ مدیر مربوطه مواخذه خواهد شد.

عادل آذر تاکید کرد: با توجه به بررسی موارد قانونی اگر دولت ها تغییر کنند؛ پس از بررسی مدیران دولتی؛ مدیران متخلف دولت های قبل درست مثل هر مدیر دیگری باید پاسخگو باشند و ضرر و زیان احتمالی را جبران کند.

رییس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بودجه در هر نظام سیاسی یک هویتی دارد، گفت: یکی از گرفتاری های نظام بودجه ریزی این است که در ایران نمی توان برای بودجه هیچ اسمی قائل شد. شاید نوع بودجه ریزی در ایران سنتی یا افزایشی و تدریجی باشد.

وی تصریح کرد: برخی بودجه های ما توجیه زیست محیطی و اقتصادی ندارد و برخی از این پروژه ها نیز ۴۱ سال عمر دارد که برای اجرای این ها ۳۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم.

عادل آذر با بیان اینکه برخی مفاد بودجه ها سیاست خاصی را دنبال نمی کند، ادامه داد: بی انضباطی اقتصادی در بودجه های شرکت ها وجود دارد. در بودجه ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی شرکت ها تراز کم نشان می دهد و امکان اصلاح هم وجود دارد. بودجه شرکت ها ۱۶۰ درصد افزایش یافته است و این به معنای بی انضباطی اقتصادی است.

در حال تکمیل...


گزارش تفریغ بودجه 95، دی ماه قرائت می‌شود/ نظام بودجه‌ریزی ما سنتی_افزایشی است
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها