بازدید: 97

مصرف روغن ماهی، آری یا خیر؟

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 866814
بدانید که بیشتر تحقیقات و اطلاعات و به معنی واقعی کلمه هزاران تحقیق، از مزایای استفاده از مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا برای سلامتی قلب، سلامت مغز و سلامت کلی بدن حمایت می کند. برای آشنا شدن بیشتر با چربی های امگا3 با ما در این مقاله همراه باشید
به گزارش نامه نیوز ، یک سرمقاله در مجله نیویورک تایمز درباره روغن ماهی، موجب سردرگمی در میان مصرف کنندگان آن شد. در ماه مارس 2015 مقاله ای تحت عنوان "ادعاهای روغن ماهی، توسط محققان پشتیبانی نمی شود"، به مطالعه ای اشاره کرد که در آن نشان داده می شد که چربی های امگا3 کاملا ارزش پولی که برای خرید آنها پرداخت می شود را ندارند؛ چرا که بسیاری از آنها از بین می روند. اما زمانی که تنها یک مقاله به مجموعه ای از شواهد گسترده دیگری به غیراز آنچه موجود است می پردازد، پس باید همه ما عمیق تر درباره آن فکر کنیم.

بدانید که بیشتر تحقیقات و اطلاعات  و به معنی واقعی کلمه هزاران تحقیق، از مزایای استفاده از مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا برای سلامتی قلب، سلامت مغز و سلامت کلی بدن حمایت می کند. برای آشنا شدن بیشتر با چربی های امگا3 با ما در این مقاله همراه باشید:

الفبای امگا3
بیائید آن را تجزیه کنیم: سه نوع مختلف از امگا3 وجود دارد: آلفا لینولنیک اسید که به اختصار ALA نامیده می شود، ایکوزاپنتانوئیک اسید که آن را EPA نیز می نامند و دوکوزاهگزائنوئیک اسید یا DHA.موارد EPA و DHA هردو در روغن ماهی، ماهی و روغن جلبک یافت می شود؛ در حالی که ALAدر غذاهای غنی گیاهی از جمله کتان، چیا، کنف، سبزیجات برگ سبز و آجیل (بطور کامل در گردو) یافت می شود. برای این مقاله ما روی EPA و DHA تمرکز می کنیم.

آن مکمل هایی که طبق گفته ارائه دهندگان آن، از روغن ماهی و ماهی گرفته می شوند، همانگونه که بیشتر  تحقیقات مربوط به سلامت قلب، مغز، مفاصل و لیپید ها نشان می دهند، از نوع EPA و DHA هستند.

ایجاد سرمقاله
تحقیقات اولیه در دهه 1970 ، رژیم های گوناگون و اثرات آنها را بر سلامت قلبی عروقی مورد بررسی قرار داد. آنچه یافت شد این بود که اینووات های گرینلند (قومی از گرینلند)، دارای نرخ بسیار پایین تری از حملات قلبی در مقایسه با جمعیتی بودند که چربی های امگا3 کمتری می خوردند (برای مثال افرادی که از یک رژیم غربی پیروی می کنند). از آن به بعد هزاران مطالعه درباره چربی های امگا3 برای سلامت قلب، سلامت مغز و نتایج خوب زیادی که از آنها گرفته شده بود، منتشر شد.

با این حال یک مقاله پژوهشی جدید، که به طور خلاصه با عنوان "ادعاهای روغن ماهی توسط محققان پشتیبانی نمی شود"، نتیجه متضادی یافت.

واقعیت در این مقاله چیز دیگری است.
تحقیقات اخیری که در نیویورک تایمز منتشر شده بود، تحقیقاتی راجع به افراد دارای بیماری مزمن را بررسی کرده است؛ با این حال اما این مقاله، هزاران مطالعه دیگر درمورد چربی های امگا3 با جمعیت مختلف را رد کرد. این بررسی برروی چندین مطالعه انتخابی متمرکز بود که نشان می داد هیچ مزیتی درمصرف آن وجود ندارد؛ درحالی که سایر محققان نتایج مثبت متفاوتی از مصرف آن می گیرند.

برای مثال یک مطالعه از خارج از ژاپن، دریافت که ترکیبی از امگا3 نوع EPA به اضافه استاتین، کاهش قابل توجهی در تری گلیسرید به وجود می آورد؛ تغییری که با مصرف استاتین به تنهایی حاصل نشد. همچنین بهبود قابل ملاحظه ای در زمان انقباض ناشی از جریان FMD* نشان داده شد که می تواند برای ارزیابی خطر وقایع کرونر در آینده استفاده شود.

همچنین یک مطالعه همبستگی بزرگ از مطالعه دانشگاهی هاروارد وجود داشت که در بررسی نیویورک تایمز حذف شده بود. این مطالعه دریافته بود که افرادی که امگا3 کمتری دریافت می کردند، میزان مرگ و میر بالایی داشتند که احتمالا منجر به 96000 مورد مرگ ومیر در سال می شود.

نگرانی دیگر در مورد مقاله نیویرک تایمز، دوز چربی امگا3 بود که در مطالعات مورد استفاده قرار می گرفت. دراین مطالعه مقدار 1000 میلی گرم امگا3 مورد استفاده قرار گرفته بود (معادل آنچه که شما از 85 گرم ماهی سالمون دریافت می کنید)؛ با این حال این مقدار کم از امگا3 شبیه به یک حرکت سوزن وار است.

اطلاعات زیادی نشان می دهند که مقدار بین 2000 تا 4000 میلی گرم از EPA و DHA برای انتقال امگا3 به سطوح خون لازم است تا همان تاثیر مشابهی را داشته باشد که محققان در بومی های گرینلند 70 ساله وسالم دیده بودند.

دکتر داگ بیبوس متخصص جهانی شناخته شده در زمینه امگا3 می گوید: نگرانی بزرگ دراین مطالعه دوز آن است. 1000 میلی گرم امگا3، تاثیری به اندازه کافی نخواهد داشت. فراوانی تحقیقات، نشان می دهد که دو تا چهار برابر این مقدار لازم است تا برای حرکت امگا3 در جریان خون براساس شاخص هایی که آزمون های سنجش میزان اسید چرب امگا3 را دارند، تعیین کننده باشد.

مجددا می توانیم به بومی های گرینلند و ژاپن برگردیم و همبستگی بین جهت بیماریهای غیرطبیعی قلبی- عروقی و بالاترین میزان مصرف چربی های امگا3 در جهان را ببینیم.

چربیهای امگا3 و سرطان پروستات
یکی دیگر از سرفصل های اخیر، باعث نگرانی در میان بسیاری از مصرف کنندگان امگا3 شد.

عنوان آن براساس یک مطالعه در مجله موسسه ملی سرطان است که دریافته است در مردانی که از اسیدهای چرب امگا3 استفاده میکنند، خطر ابتلا به سرطان پروستات 43 درصد بیشتر است. متاسفانه زمانی که این مقاله خوانده و بررسی شد، گذشته از عنوان آن، دارای محدودیت های زیادی بود:

بسیاری از مطالعات دیگر به نتیجه کاملا مخالف رسیده بودند؛ ازجمله درمطالعه سال 2010 در مجله امریکایی "تغذیه بالینی"، که نشان می دهد مصرف ماهی با 63 درصد کاهش در مرگ ومیر ناشی از سرطان پروستات همراه است.
 سطوح امگا3 براساس یک آزمایش خون تنهاست که ارزیابی دقیقی از مصرف کلی آن نیست. این به سادگی یک میزان حاد است؛ بدان معنی که اگر یک مرد قبل از آزمایش خون خود، سالمون مصرف کرده باشد، این میزان از امگا3 در خون او بالاتر خواهد بود. استاندارد طلایی برای تعیین میزان مصرف مزمن و طولانی این است که میانگین مصرف بیشتر از سه ماه فرد را تعیین کنند (طول عمر گلبول قرمز خون).

همه این مطالعه درباره استفاده کنندگان مکمل های روغن ماهی نبود، حتی اگر سرفصل های آن به این نتیجه رسیده باشند. گیج شدید؟ تعجب آور نیسست. بدانید که اکثریت تحقیقات و اطلاعات و به معنی واقعی کلمه هزاران مطالعه از مزایای استفاده از مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا، برای سلامت قلب، سلامت مغز و سلامت عمومی و کلی بدن حمایت می کند 
سه امتیاز اصلی

الف) اول و مهمتر از همه، انجمن قلب امریکا و اکثر سازمان های دیگر و دستورالعمل های رژیم غذایی، مصرف ماهی را چندبار در هفته (حداقل دوبار) توصیه می کنند. ماهی هایی مثل قزل آلای وحشی یا سالمون، ساردین وحشی و ماهی کولی وحشی همه گزینه هایی عالی هستند، چون آنها امگا3 و بسیاری از مواد مغذی دیگر را به مصرف کننده ارائه می دهند.

ب) بیشتر تحقیقاتی که به خوبی کنترل شده اند، مطالعات بدن، دانشمندان و دیگر کارشناسانی که در مورد امگا3 مطالعه می کنند، موافقند که مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا، ایمن، سالم و هوشمندانه است. به دنبال یک محصول معتبر باشید که توسط شخص ثالث یا موسسه ای ثالث نیز آزمایش شده باشد.

ج) اگرچه که مکمل روغن ماهی مهم است، اما به یاد داشته باشید که این مکمل یک گلوله جادویی نیست.

منبع : الو دکتر


مصرف روغن ماهی، آری یا خیر؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
 • مصرف روغن ماهی، آری یا خیر؟


  بدانید که بیشتر تحقیقات و اطلاعات و به معنی واقعی کلمه هزاران تحقیق، از مزایای استفاده از مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا برای سلامتی قلب، سلامت مغز و سلامت کلی بدن حمایت می کند. برای آشنا شدن بیشتر با چربی های امگا3 با ما در این مقاله همراه باشید
 • عوارض مصرف روغن ماهی


  اگر سابقه بیماری قلبی دارید، قبل از مصرف روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید.
 • عوارض مصرف روغن ماهی


  اگر سابقه بیماری قلبی دارید، قبل از مصرف روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید.
 • عوارض مصرف بیش از اندازه روغن ماهی


  مصرف بلند مدت روغن ماهی و تخمه آفتابگردان، کبد را به بیماری استاتو هپاتیت غیر الکلی یا NASH حساس می‌کند. یک بیماری بسیار جدی که به عنوان یک کاتالیزگر و تسریع دهنده برای انواع مختلف بیماری‌های کبد مانند سیروز (لتهاب شدید کبد) و سرطان کبد عمل می‌کند*
 • مصرف روغن ماهی در بارداری، تاثیر بر آی کیو بچه


  مصرف ماهی پرچرب در دوران بارداری تاثیرات عصبی مثبتی روی مادران باردار و سیستم عصبی جنینشان دارد.
 • مضرات مصرف بلندمدت روغن ماهی


 • قرص روغن ماهی در بارداری، میشه مصرف کرد؟


  آیا مصرف قرص روغن ماهی( امگا 3 ) در این ایام مجاز است یا خیر؟
 • مصرف روغن ماهی در بارداری، مانع سقط میشود؟


  طبق نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا، اسیدهای چرب اُمگا۳ یا روغن ماهی می تواند به پیشگیری(prevention) از عوارض بارداری نظیر زایمان زودهنگام، مرگ نوزاد و سقط جنین کمک کند.
 • تاثیر منفی مصرف بلندمدت روغن ماهی بر کبد


  روغن ماهی خواص بسیاری برای سلامتی دارد، اما نتایج یک تحقیق در اسپانیا حاکی از آن است که مصرف بلندمدت این روغن و روغن آفتاب‌گردان می‌تواند خطر ابتلا به استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) را در دوران بعدی زندگی بیشتر کند.
 • تاثیر منفی مصرف بلندمدت روغن ماهی بر کبد


  نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصرف طولانی مدت روغن ماهی یا روغن آفتاب‌گردان خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می‌دهد.
 • تاثیر منفی مصرف بلندمدت روغن ماهی بر کبد


  سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق نشان می دهد مصرف طولانی مدت روغن ماهی یا روغن آفتاب گردان خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، روغن ماهی خواص بسیاری برای سلامتی دارد اما نتایج یک تحقیق در اسپانیا حاکی از آن
 • بعد از حمله قلبی روغن ماهی مصرف کنید


  روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب اُمگا- ۳ هست که به طورکلی برای سلامت قلب مفید تلقی می‌شود. ماهی‌های چرب نظیر سالمون، تن و ماهی خال مخالی، از منابع خوب این اسیدچرب هستند، اما اکثر افراد به سوی مصرف مکمل‌ها روی می‌آورند.
 • مصرف روغن ماهی در کودکان، احتیاط و اعتدال


  کودکانی که در غذا خوردن مشکل دارند، بسیار تحریک پذیر و ضعیف هستند.
 • مصرف قرص روغن ماهی بعد از حمله قلبی مفید است


  به گفته محققان، روغن ماهی به افزایش طول عمر بیماران بعد از حمله قلبی کمک خواهد کرد.
 • مصرف قرص روغن ماهی بعد از حمله قلبی مفید است


  به گفته محققان، روغن ماهی به افزایش طول عمر بیماران بعد از حمله قلبی کمک خواهد کرد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها