بازدید: 66

نمایش برگزیده‌ای از آثار نفیس هند در کاخ گلستان

منبع : صدا و سیما کد خبر: 861058
آیین گشایش نمایشگاه برگزیده‌ای از آثار هند در دوره قاجار امروز با حضور ۲۰ نفر از سفیران کشور‌های مختلف در عمارت بادگیر کاخ گلستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی گلستان؛ مسعود نصرتی مدیر این مجموعه گفت: برای نخستین بار کاخ گلستان تعدادی از آثار نفیس هنرمندان کشور هند متعلق به دوره قاجار را از گنجینه این مجموعه میراث جهانی در دید علاقه مندان می گذارد.

وی با بیان اینکه بررسی روابط ایران و هند را در طول هزاران سال به خوبی می توان مشاهده کرد افزود: عنصر فرهنگ، اصلی ترین و کلیدی ترین مؤلفه در تداوم، پیوستگی و ارتباط میان این دو کشور در طول تاریخ چندین هزار ساله است.

نصرتی با اشاره به اینکه تجلی این اشتراک فرهنگی در زمینه هایی چون هنر، معماری، عرفان، ادبیات و موسیقی است گفت: به گفته جواهر لعل نهرو، روابط ایران و هند یک داستان کهنه تاریخ جهان است.

وی با تأکید بر اینکه بخش اول آثار اهدایی کشور هند به ایران در دوره قاجار بوده است افزود: در این نمایشگاه ۵۰ اثر شاخص همچون نسخه های خطی برگزیده کاخ گلستان در دوره های تیموری، صفوی و قاجار به نمایش درآمده است.

مدیر مجموعه کاخ گلستان گفت: از جمله این آثار ”دیوان پنج گنج جامی“ که مشهورترین نگارگران عصر تیموری و صفوی آن را نگارگری کردند، ”دیوان امیر حسن دهلوی“ از شاعران پارسی هندوستان قرن ۷ و ۸ و دیوان ”امیرشاهی سبزواری“ دوره تیموری است.

نصرتی افزود: از دیگر آثار نفیس در این نمایشگاه بشقاب و گلدان از جنس یَشم با تزیینات سنگ های قیمتی، قاب های آینه، غلاف شمشیر، جعبه نقره هدیه ارامنه هندوستان، اسلحه شکاری هدیه جواهر لعل نهرو، انواع مبل و میز منبت کاری شده و کشکول برنجی دوره صفوی است.

وی ادامه داد: در بخش دوم نمایشگاه ۲ آلبوم از ۷ آلبوم عکس که مربوط به عکس های تاریخی کشور هند، ۴۳ تصویر بنا، منظره و شخصیت های کشور هند در عکس خانه کاخ گلستان به نمایش در آمده است.

همچنین مجموعه آثار هر دو بخش نمایشگاه به شکل کتاب به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

این نمایشگاه امروز ساعت ۱۶ با حضور مسؤولان میراث فرهنگی و سفیران کشور های مختلف در عمارت بادگیر افتتاح می شود و قطعاتی از موسیقی هند از سوی استاد «راناجیت سینگوپتا» نواخته می شود.

مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در میدان ارگ از ساعت ۹ تا ۱۶ تا پایان آذر میزبان علاقه مندان است.


نمایش برگزیده‌ای از آثار نفیس هند در کاخ گلستان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها