بازدید: 85

اعضای اوپک نسبت به تمدید توافق کاهش تولید نفت ابراز امیدواری و خوشبینی کردند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 839705
کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک (JMMC) امروز چهارشنبه آخرین نشست خود را در سال جاری میلادی برگزار می کند.

اعضای اوپک نسبت به تمدید توافق کاهش تولید نفت ابراز امیدواری و خوشبینی کردندبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، در آستانه نشست یکصد و هفتادوسوم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین در روز پنجشنبه این هفته و در حالی که قیمت جهانی نفت در ماه های اخیر افزایش یافته است، چندین کشور عضو اوپک نسبت به تمدید توافق کاهش تولید ابراز امیدواری و خوشبینی کردند.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک (JMMC) امروز چهارشنبه آخرین نشست خود را در سال جاری میلادی برگزار می کند و سپس انتظار می رود که وزیران اوپک در نشست روز پنجشنبه در خصوص تمدید توافق تصمیم بگیرند هر چند به گفته بسیاری از کارشناسان تمدید این توافق تقریبا حتمی است هر چند در مورد مدت زمان آن اختلاف وجود دارد.


سومین نشست وزیران اوپک و غیراوپک نیز روز پنجشنبه در مقر این سازمان در وین برگزار می شود. بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز روز چهارشنبه وارد وین خواهد شد.


سهیل المزروعی وزیر نفت امارات سه شنبه شب هنگام ورود به هتل کمپینسکی وین به خبرنگاران گفت: گزینه های مختلفی از جمله تمدید توافق تا پایان سال 2018 (تمدید 9 ماهه) را بررسی خواهیم کرد اما این تنها گزینه نیست.


وی با بیان اینکه این تصمیم تا کنون نتایج خوبی داشته و لازم است که به این اقدام ادامه دهیم، افزود: انتظار دارم سال 2018 سال ایجاد توازن مجدد در بازار نفت باشد و برای این منظور ، ذخایر نفت کشورهای صنعتی باید تا سطح پنج ساله کاهش یابد. المزروعی در عین حال گفت که کسی نمی تواند تصمیم اوپک را پیش بینی کند.


جبار اللعیبی وزیر نفت عراق نیز سه شنبه شب در وین ضمن ابراز خوشبینی به تمدید توافق گفت که دو گزینه تمدید شش ماهه و 9 ماهه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


محمد بارکیندو دبیر کل اوپک روز دوشنبه این هفته در دومین جلسه فنی اوپک و غیر اوپک در دبیرخانه این سازمان، در اولین سالگرد بیانیه همکاری اوپک و غیراوپک در خصوص کاهش تولید نفت، به تمام کشورهای شرکت کننده در این اقدام تبریک گفت و خاطرنشان کرد: شرایط کنونی بازار نفت و بازگشت اعتماد و خوشبینی به صنعت نفت همگی شواهدی حاکی از نتایج مثبت این تلاش های مشترک است.


وی خاطرنشان کرد: ذخایر جهانی نفت از زمان آغاز توافق کاهش تولید تا کنون حدود 240 میلیون بشکه کاهش یافته و اراده و تلاش هایمان در حال نتیجه دادن است.


اولین نشست فنی کشورهای تولید کننده نفت اوپک و غیراوپک در ماه مه 2017 برگزار شد. این نشست ها فرصتی برای تعمیق همکاری های تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک و ایجاد ساختاری برای همکاری های آینده است.


نشست این هفته اوپک به علت اهمیت آن برای بازار نفت مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان قرار دارد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن اذعان به موفقیت توافق کاهش تولید نفت اوپک نوشت که عربستان خواستار تمدید 9 ماهه این توافق است اما روسیه نسبت به تاثیرات چنین تمدیدی بر بازار نفت نگرانی دارد.


جلسات اوپک در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در حالی برگزار می شود که قیمت جهانی نفت نیز رو به افزایش بوده و از آغاز ماه سپتامبر تا کنون 20 درصد افزایش یافته است.


کمیته فنی مشترک اوپک و غیر اوپک در نشست روز دوشنبه خود در وین توصیه کرد که توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شود و در صورت نیاز در ماه ژوئن (خرداد - تیر 1397) مورد بازبینی قرار گیرد. نشست قبلی کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیر اوپک (JMMC) در وین اواخر شهریور ماه بدون تصمیم یا توصیه خاصی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت به پایان رسید هر چند وزیران تاکید کردند توافق اوپک و غیراوپک بازار نفت را بهبود داده است. توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک در ماه مارس 2018 به پایان می رسد و کشورهای مشارکت کننده در این توافق هنوز تصمیمی برای تمدید آن پس از ماه مارس نگرفته اند.


کنفرانس 173م اوپک روز پنجشنبه این هفته 30 نوامبر (9 آذر) در وین برگزار می شود و انتظار می رود نشست وزیران اوپک و غیراوپک نیز در آن زمان درخصوص توافق دو طرف در زمینه کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.


اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند. ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از مشکلات خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند اما پایگاه خبری 'پلاتس' گزارش داده که در اجلاس این هفته ممکن است کشورهای نیجریه و لیبی با فشارهایی برای پذیرش سقف تولید رو به رو شوند.


اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست چهارم خرداد امسال با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس 2018 (اواسط فروردین 1397) موافقت کردند.

 

انتهای پیام/


اعضای اوپک نسبت به تمدید توافق کاهش تولید نفت ابراز امیدواری و خوشبینی کردند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها