بازدید: 85

رئیس پدافند غیرعامل: نظام تولید واکسن در کشور مناسب نیست

منبع : عصر ایران کد خبر: 834257

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نظام فعلی تولید واکسن در کشور نظام مناسبی نیست و باید در استان ها ذخیره محکمی و در استان ها سازو کار مناسبی داشته باشیم.
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، سردار غلامرضا جلالی ظهر امروز در همایش پدافند زیستی با اشاره به اهمیت پدافند زیستی، اظهار کرد: بهره گیری از توانمندی های علوم نوین زیستی، پزشکی و ارتباطات مدل مناسب مقابله با تهدیدات زیستی است.

وی با بیان اینکه موضوع پدافند زیستی موضوع جدی و اساسی است و در بسیاری از کشورها و دنیا شکل می گیرد و دنبال می شود، گفت: آمریکایی ها پنج تهدید دنیا را مطرح کرده اند که دومین تهدید را تهدید زیستی دانسته اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به حوزه تهدیدات زیستی، آنها را در 6 دسته تقسیم بندی کرد و گفت: حوزه انسان، دام، نباتات، آب آشامیدنی، محیط زیست و منابع طبیعی، غذا و دارو و صنایع مرتبط با آنها 6 دسته زیستی هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری صاحب شرکت مایکروسافت در کنفرانس امنیتی مونیخ سه تهدید جهانی تغییرات اقلیمی، جنگ هسته ای و تهدیدات بیولوژیک را به عنوان تهدیدات برتر جهان نام برده است، بیان کرد: تحولات در حوزه تهدیدات زیستی و بیولوژیک می تواند در یک آینده نزدیک جهان را با یک اپیدمی گسترده روبرو کند که تلفات زیادی را داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اهمیت آمادگی بخش بهداشتی و غیربهداشتی در تهدیدات زیستی در حد آمادگی یک ارتش برای حمله، گفت: آمادگی دستگاه اجرایی برای مقابله با یک اپیدمی گسترده در حد یک ارتش بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید به اینکه موضوع پدافند زیستی در قالب ظرفیت ملی که بتواند در حوادث مقابله کند، باید مورد توجه باشد، افزود: برای این موضوع با چالش هایی مواجه هستیم چراکه درک واحدی نسبت به موضوعات پدافند زیستی نداریم.

جلالی با بیان اینکه در هنگام تهدید 29 دستگاه باید با هم همکاری داشته باشند، گفت: داشتن یک سیستم یکپارچه پدافند زیستی یک ضرورت ویژه است.

وی با اشاره به اینکه منشأ تهدیدات زیستی به سه قسم یعنی حوادث محیطی و بیماری های طبیعی، اقدامات تروریستی و تهدیدات ناشی از کشور متخاصم تقسیم می شود، افزود: تهدیدات زیستی اینکه دستکاری شده یا خیر مهم بوده و باید سامانه های تشخیصی در این زمینه باشد اما متاسفانه در این خصوص خیلی جلو نیستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مولفه های تهدیدات زیستی با منشأ مختلف را حوادث و بیماری های طبیعی، اقدامات بیوتروریستی و جنگ زیستی برشمرد و افزود: شناسایی منشأ و عامل تهدید بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از محققان معتقدند بسیاری از ویروس های بیماری ابولا و ایدز دستکاری شده است، گفت: ممکن است سطح مقابله با چنین تهدیدات نیز متفاوت باشد.

جلالی با اشاره به اینکه در موضوع بیوتروریسم امنیت ملی نشانه می رود، بیان کرد: در حوزه بیوتروریسم بخش اول مقابله اطلاعاتی و بخشی نیز مقابله با بحث بیو یعنی درمان بیماری است.

وی با بیان اینکه گاهی مواقع عوامل زیستی ارگانیسم های بیماری زایی از قبیل میکروب ها، ویروس ها، انگل ها یا سموم هستند که توسط انسان از منابع زیستی تولید می شود، افزود: در جنگ زیستی نخستین موضوع مهم مقابله زیستی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه اهداف تهدیدات زیستی دو قسم است یعنی اهداف زمان جنگ است که در دفاع مقدس نیز حمله زیستی وجود داشت و عراقی ها حمله زیستی داشتند، خاطرنشان کرد: بخش دوم اهداف تهدیدات زیستی در زمان صلح است و این بسیار مهم بوده که عمدتا تهدیدات اقتصادی است یا مثلا از بین بردن امنیت بهداشتی و غذایی نشانه رفته است.

وی گام های اساسی پدافند زیستی یعنی سیاست گذاری، راهبری، هدایت، عملیاتی پدافند زیستی، فرماندهی، مدیریت، کنترل حوادث عامه با بکارگیری ظرفیت ملی را مهم دانست و افزود: در گام نخست باید تهدیدات را شناسایی و دوم محیط شناسی کرد.

جلالی با اهمیت به طراحی عملیات پدافندزیستی در این راستا، گفت: در کنار آن انجام عملیات امداد و نجات و درمان، دفع آلودگی، ردیابی و تعاقب تهدید، ساخت دارو و ... مهم است.

وی با اشاره به اینکه در گام نخست برای مقابله باید ماهیت تهدید را شناخت، افزود: شناسایی سطح تهدید نیز بسیار مهم بوده و باید دارای شبکه پایش برای موضوعات مختلف باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اهمیت به تشخیص استراتژیک دشمن، گفت: شناخت محیط زیستی تهدید بسیار مهم بوده و در این راستا تغییر اقلیم و دما نکته حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه عملیات پدافند زیستی به عهده سپاه گذاشته شده که در این راستا طرح ریزی عملیات، محیط زیستی، دکترین پدافند زیستی، تقسیم وظایف عمده، تعیین روابط و فرماندهی، مدل فرماندهی و مقابله و شبیه سازی محیطی مورد توجه است، گفت: در حوزه درمان، امداد و نجات باید صورت گیرد و در این زمینه بانک امداد و نجات و درمان، محیط شناسی، سازماندهی واحدهای امداد و نجات، تقسیم جمعیت به سه قسمت سالم، بیمار و مشکوک به بیمار حائز اهمیت است.

جلالی با بیان اینکه برای ردیابی و تعاقب تهدید عوامل تهدید و زیستی را باید شناخت، تشکیل تیم امنیتی پزشکی، شبکه پایش و کنترل تهدیدات، تعامل بین المللی و منطقه ای، غربالگری محیط و پایش و... را مهم عنوان کرد.

وی با تاکید به اینکه نظام فعلی تولید واکسن در کشور نظام مناسبی نیست و باید در سطح استانها ذخیره محکم و ساز و کار مناسبی داشته باشیم، گفت: باید بتوانیم اقدامات را مستندسازی کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در داستان زلزله های کشور چه در رودبار، بم، تبریز و... اشتباهات ثابتی داشته ایم و آن را نیز همواره تکرار می کنیم، افزود: نداشتن فرماندهی مشخص مشکل بوده و باید فرایند سازی صورت گیرد تا این اشتباهات را تکرار نکنیم.

وی با اشاره به اینکه مقابله با تهدید زیستی جمعی است و بسیار مهم بوده و باید همه دستگاه ها بسیج شوند و به جلو پیش روند، گفت: پیشنهاد می کنم در استان براساس فرضیات، طرح پدافند زیستی تهیه و آموزش داده شود و بعد تمرین شود تا بتوانیم فرایند خوبی داشته باشیم.


رئیس پدافند غیرعامل: نظام تولید واکسن در کشور مناسب نیست
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها