بازدید: 102

اثربخش نبودن، دلیل خروج داروی پوکی استخون از لیست بیمه/ چرا قبل از بیمه شدن، اثربخشی دارو مورد مطالعه قرار نگرفت؟

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 832543
سلامت نیوز:داروی حیاتی بیماران پوکی استخوان از لیست بیمه ها حذف شد. این خبری بود که دیروز از سوی رئیس انجمن روماتولوژی ایران اعلام شد؛ دارویی که بیش از دو سال تحت پوشش بیمه بود و به یک باره از لیست داروهای بیمه شده خارج و قیمتش از ٦٠ هزار تومان به ٦

سلامت نیوز:داروی حیاتی بیماران پوکی استخوان از لیست بیمه ها حذف شد. این خبری بود که دیروز از سوی رئیس انجمن روماتولوژی ایران اعلام شد؛ دارویی که بیش از دو سال تحت پوشش بیمه بود و به یک باره از لیست داروهای بیمه شده خارج و قیمتش از ٦٠ هزار تومان به ٦٠٠ هزار تومان رسید.

به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: حالا براساس آنچه احمدرضا جمشیدی به ایلنا گفته، خارج شدن داروی «تری پاراتاید» از لیست بیمه، منجر به قطع درمان هفت هزار بیمار شده است. به گفته او، این دارو یکی از مهمترین داروهای بیماران پوکی استخوان است، چراکه تنها دارویی است که وقتی بیمار دچار شکستگی استخوان یا مهره می شود، می تواند منجر به ترمیم استخوان شود؛ دارویی که تولید داخلی است و برای تولیدش از تکنولوژی بالایی استفاده می شود. طول دوره درمان این دارو ١٨ تا ٢٤ماه است و حالا بیمارانی که ٦ماه از مصرفشان گذشته، بلاتکلیف مانده اند. جمشیدی می گوید که تهیه این دارو برای بیماران گران است، با این حال سازمان های بیمه گر می گویند که مسئولیتی در برابر بیمارانی که پوکی استخوان شدید دارند، ندارند. حالا ٤٥روز است که بیمه این دارو قطع شده و بیماران را نگران کرده. کاظم میکائیلی، سرپرست دفتر بیمه های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. او درباره دلایل حذف داروی تری پاراتاید، به عنوان یکی از داروهای بیماران مبتلا به پوکی استخوان توضیح می دهد. او می گوید که این دارو اثربخشی چندانی نداشته، به همین دلیل از لیست بیمه حذف شده است.


چه شد که این دارو از لیست پوشش بیمه ای خارج شد؟
سال ٩٣ بود که این دارو تحت پوشش بیمه قرار گرفت. براساس مصوبه هیأت وزیران در سال ٩٣، این دارو به صورت مشروط بیمه شد، یعنی مشروط به انجام مطالعه هزینه اثربخشی. بنابراین باید مطالعه می شد که اثربخشی این دارو نسبت به قیمت آن به چه میزان است. این مطالعه از سوی وزارت بهداشت انجام شد و مشخص شد که این دارو اثربخشی چندانی نداشته است.


چه زمانی نتیجه این مطالعه به دست آمد؟
حدود اسفندماه سال گذشته بود.


و به همین مطالعه برای حذف آن از لیست پوشش بیمه ای استناد شد؟
خیر. بعد از اعلام وزارت بهداشت، ما موضوع را با سازمان غذا و دارو مطرح کردیم و آنها هم نظر قبلی را تأیید کردند. نتیجه این بود که این دارو با این که قیمت بالایی دارد اما اثر چندانی در بهبودی بیمار ندارد. به همین دلیل بود که درنهایت تصمیم گرفته شد پوشش بیمه ای آن قطع شود؛ چراکه از همان ابتدا این دارو مشروط به اثربخشی تصویب شد. البته معمولا مطالعه هزینه اثربخشی قبل از پوشش بیمه ای انجام می شود اما آن زمان اعلام شد که اول بیمه شود و بعد اثربخشی آن بررسی شود.


گفته می شود از حدود ٤٥روز پیش،این دارو دیگر تحت پوشش بیمه نیست.
بله، درست است، بعد از این که نتیجه مطالعه ها به دست آمد، مصوبه به سازمان های بیمه گر اعلام شد و آنها پوشش بیمه ای آن را قطع کردند.


این دارو به چه مدت بیمه بود؟
حدود ٢ سال و ٦ ماه.


اما حالا که این دارو از پوشش بیمه ای خارج شده، قیمت آن برای بیمار خیلی بالاست و منجر می شود تا کسانی که مصرف این دارو را برای تکمیل دوره درمانی اش شروع کرده اند، برای تهیه آن با مشکل مواجه شوند. گفته می شود قیمت این دارو با بیمه ٦٠ هزار تومان است و حالا بدون بیمه به ٦٠٠ هزار تومان رسیده است.
بله، قیمت اصلی این دارو ٦٠٠ هزار تومان است، یعنی در قیمت آن افزایشی ایجاد نشده، قبلا ٩٠ درصد این دارو، تحت پوشش بیمه بود و الان صددرصد آن را بیمار باید پرداخت کند.


این قیمت برای داروی تولید داخلی بالا نیست؟
به هرحال قیمت گذاری این دارو به پیشنهاد شرکت تولید کننده و کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو بوده است.


حالا این دارو تا چه زمانی از پوشش بیمه ای خارج است؟
تا زمانی که شرکت تولید کننده دارو، شرایطش را تغییر دهد و دارو را با قیمت پایین تری تولید کند.


کدام شرکت تولید کننده این داروست؟
شرکت سیناژن.


رئیس انجمن روماتولوژی اخیرا اعلام کرده که این دارو برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان حیاتی است و روند درمان این بیماران مختل شده است.داروهای پوکی استخوان تحت پوشش بیمه است. به طورکلی پوکی استخوان سه خط درمان دارد. یکی آلندرونات و ریزدرونات است که خط اول درمان به شمار می رود. داروهای خط دوم هم زولدرونیک اسید و دنوزوماب است و خط سوم، داروی تری پاراتاید است. همه اینها تحت پوشش بیمه بودند و تنها خط سوم درمان اکنون دیگر بیمه نیست. دلیل آن هم همان مطالعه ای بود که انجام شد و نشان داد که این دارو خیلی تأثیری در روند درمان بیماران ندارد. داروی تری پاراتاید، دقیقا چه کاربردی برای بیمار دارد؟
ببینید به طورکلی، افراد معمولی زمانی که دچار شکستگی استخوان می شوند، عضو شکسته، آتل بندی می شود و پس از آن استخوان سازی به خودی خود انجام می شود. برای افرادی که دچار پوکی استخوان می شوند، برای این که استخوانشان زودتر جوش بخورد، از داروی کمکی استفاده می شود که همین داروی تری پاراتاید است. اگر این دارو مصرف نشود، استخوان سازی دیرتر انجام می شود. مطالعه ای که انجام شد، نشان داد که این دارو تأثیر آنچنانی در استخوان سازی ندارد. یعنی اگر بیمار این دارو را مصرف نکند، ممکن است کمی دیرتر استخوان سازی انجام شود و روندش را سریع تر نمی کند.


الان تکلیف بیمارانی که درمانشان را با این دارو شروع کرده اند، چیست؟
به هرحال بیمار تقصیری ندارد. از ابتدا باید هزینه اثربخشی دارو سنجیده می شد و بعد از آن تحت پوشش بیمه قرار می گرفت تا بیمار دچار مشکل نشود. برای این بیماران هم فکری شده است. پیشنهاد شده است تا شرکت تولیدکننده با قیمت پایین تری این دارو را تولید کند. البته هنوز این اتفاق نیفتاده و منوط به تصمیم شرکت تولید کننده است. بررسی ها نشان می دهد که شرکت تولید کننده شاید بتواند این دارو را با ٣٨٠ هزار تومان هم تولید کند.


حالا همین داروی ٦٠٠ هزار تومانی برای چه مدت زمانی می تواند مصرف شود؟
برای یک ماه. این دارو تزریقی است و در یک ماه به بیمار تزریق می شود.


گفته می شود یکی از دلایلی که این دارو از لیست پوشش بیمه ای خارج شد، محدودیت بودجه ای سازمان های بیمه گر است.
خیر. این طور نیست. این دارو سال ٩٣ تصویب شد. ما الان داروهای پرهزینه تر دیگری داریم که تحت پوشش بیمه است.


به طورکلی چه داروهایی به صورت مشروط بیمه می شوند؟
همه داروهای جدید مشروط هستند، برخی از داروها هم برای گروه های خاصی بیمه می شوند یا مثلا متخصصان معدودی می توانند آن داروها را تجویز کنند. این روند در همه کشورها انجام می شود.


چرا قبل از بیمه شدن، هزینه اثربخشی داروی تری پاراتاید، مورد مطالعه قرار نگرفت؟
آن زمان می خواستند که دارو زودتر به دست بیمار برسد.


اثربخش نبودن، دلیل خروج داروی پوکی استخون از لیست بیمه/ چرا قبل از بیمه شدن، اثربخشی دارو مورد مطالعه قرار نگرفت؟
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه