بازدید: 47

درمان خجالتی بودن کودک، رفتار مناسب والدین

منبع : نی نی بان کد خبر: 813014
پسرم 2 ساله است ...مشکلی که من و پدرش و خودش رو عذاب میده
پرسش: پسرم 2 ساله است ...مشکلی که من و پدرش و خودش رو عذاب میده اینه که خیلی خیلی خجالتی و ترسو هست وقتی یه غریبه می بینه همش دنبال یه گوشه میگرده که مخفی بشه یا همش خودشو پشت من قایم میکنه وقتی می خواد یه حرفی بزنه خیلی اروم به من میگه ...خیلی اروم حتی منم صداشو نمی شنوم احساس می کنم تو جمع از صدای خودشم می ترسه...همش منتظر می مونه تا من بگم اب بخور تا بخوره اگر نگم اصلا از جاش تکون نمی خوره و خشکش میزنه یه جا .تو خونه خیلی خوب بازی می کنه و حرف می زنه...تو خیابون اگه یه ادم ببینه فوری می خواد بیاد بغلم . 

پاسخ: برای اینکه برخورد درست ومنطقی با این موضوع داشته باشید ، لازم هست که شما علل خجالت را بشناسید . دلایل ایجاد ویژگی خجالتی در کودکان کم نیست اما برخی علل مهم آن را مرور می‌کنیم.
ژنتیک: برخی از ویژگی‌های شخصیتی به افراد ارث می‌رسد بنابراین این ویژگی نیز می‌تواند در فرد ژنتیک باشد. تحقیقات نشان می‌دهد، میل به کم‌رویی ممکن است ژنتیک باشد‌.
ترس از شکست: هستند والدینی که فکر می‌کنند کودک‌شان نابغه است و باید هر آنچه لازم است را زود یاد بگیرد. کودکانی که مدام بیشتر از ظرفیت‌شان از آن‌ها توقع وجود دارد، زمانی‌که نمی‌توانند آن انتظار را درست برآورده کنند احساس بدی پیدا می‌کنند و این احساس بد تبدیل به ترس از شکست در آن‌ها می‌شود و بالطبع آن‌ها را به سمت شرمساری سوق می‌دهد.
شخصیت: گاهی اوقات شخصیت نوزاد طوری است که حساس و عاطفی و البته زودرنج است. بنابراین چنین شخصیتی بیشتر احتمال دارد که در کودکی خجالتی باشد.
رفتار آموزش داده شده: کودکان به‌دنبال تقلید مدل‌های تاثیرگذار هستند و این مدل‌ها می‌توانند والدین باشند. والدین خجالتی این حس را به کودک‌شان نیز می‌آموزند.
روابط خانوادگی: کودکانی که احساس وابستگی به والدین‌شان نمی‌کنند، ممکن است مستعد اضطراب و رفتار خجالتی باشند. از سوی دیگر، والدین به شدت محافظه‌کار نیز ممکن است کودک را از قرارگرفتن در موقعیت‌های جدید بترسانند.
فقدان تعامل اجتماعی: بچه‌هایی که در سال‌های اول زندگی‌شان از دیگران دور هستند، احتمالا نمی‌توانند مهارت‌های اجتماعی را که به آن‌ها کمک می‌کند بتوانند با دیگران در تعامل باشند، یاد بگیرند.
حال برای اینکه این خصیصه را در فرزندتان تعدیل کنید و او را اجتماعی کنید .توصیه های زیر را مورد توجه قرار بدهید .
* با کم‌رویی فرزند خود همدردی کنید
اذعان به آنچه او احساس می‌کند، بدون داوری منفی، به او کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد. دادن این تصور که چیز بدی در رفتار او وجود دارد باعث می‌شود او حس بدی پیدا کند و در نتیجه خجالتی‌تر شود. همدردی با فرزندتان به او کمک می‌کند که مهارت‌های اجتماعی خود را افزایش دهد و با دیگران ارتباط برقرار کند. به کودک‌تان نشان دهید، احساس او را درک می‌کنید. وقتی در یک جشن تولد وارد یک اتاق پر از کودک می‌شوید به او بگویید: «می‌دانم سخت است وارد جمع بچه‌هایی بشوی که این همه سرو صدا می‌کنند!» این جمله به او کمک می‌کند حس راحتی بیشتری داشته باشد و بتواند رفتار بهتری از خود نشان دهد.
* به کودک خود راهبرد‌های موثر مقابله با کم‌رویی را آموزش دهیدبه کودک‌تان بیاموزید از دیگر کودکان سوال کند و به جواب‌های‌شان گوش دهد. با او صحبت کنید چطور موقعیتی را که باعث عصبی‌شدن او شده باید مدیریت کند. «اگر در مهمانی عصبی بودی چه کار باید بکنی تا آرام شوی؟ می‌توانی با یکی از بچه‌هایی که در مدرسه می‌شناسی معاشرت کنی، می‌توانی پیشنهاد کنی که تو هم از مهمان‌ها پذیرایی کنی، فکر می‌کنی با دیگر بچه‌ها درباره چه چیزی می‌توانی صحبت کنی؟»

* به کودک‌تان برچسب خجالتی نزنید«ببخشید، این پسر من خیلی خجالتی است» جمله‌ای است که مادر و پدر یک کودک خجالتی معمولا زمان روبه‌روشدن با دیگران به زبان می‌آورند. غافل از این‌که این کار اشتباه است! گفتن این‌که فرزندتان خجالت می‌کشد یا خجالتی است، به او این پیام را می‌دهد که چیزی غیرطبیعی در وجودش هست و شما از این بابت شرمنده یا نگران هستید.
* مهارت‌های پایه اجتماعی را به کودک بیاموزیدباید به کودکان بیاموزید که تماس چشمی برقرار کنند، با دیگران دست بدهند، بخندند و با احترام با بقیه ارتباط داشته باشند. می‌توانید با نقش بازی‌کردن و بازی با عروسک‌ها هم این چیزها را به کودک یاد بدهید. این‌که چطور در زمین بازی با دیگران همبازی شوند و... بچه‌هایی که در پیوستن به گروه‌های مختلف موفق عمل می‌کنند ابتدا مشاهده می‌کنند و سپس راهی برای ملحق‌شدن به گروه پیدا می‌کنند. این بازی‌ها را در خانه با کودک انجام دهید و مهارت‌های اجتماعی را تمرین کنید.
* الگوی رفتاری با اعتماد به نفسی باشید شما به‌عنوان والدین باید بتوانید با غریبه‌ها دوستانه برخورد کنید، به دیگران کمک کنید و برخورد آرام در واکنش‌های اجتماعی را در همه زمینه‌ها مدل‌سازی کنید. یادتان باشد کودک با دیدن آدم‌های اطرافش خیلی چیزها یاد می‌گیرد. اگر شما هنگام برخورد با دیگران احساس راحتی کنید و بتوانید با کلمات ساده ارتباط خوبی برقرار کنید، کودک شما هم این رفتار شما را می‌بیند و یاد می‌گیرد. پس سعی کنید، در برخورد با دیگران در سلام کردن و معرفی خودتان پیش‌قدم باشید و سر صحبت را شما باز کنید.
در نهایت حتما کودک خود را از سه سالگی به مهد بفرستید ، این موضوع سبب میشود بسیاری از تعاملات اجتماعی را در جمع هماسلان بیاموزد و ترس هایش از بین برود .


درمان خجالتی بودن کودک، رفتار مناسب والدین
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • درمان خجالتی بودن کودک، رفتار مناسب والدین


  پسرم 2 ساله است ...مشکلی که من و پدرش و خودش رو عذاب میده
 • خجالتی بودن کودک، رفتار صحیح والدین


  کودکان خجالتی همواره نشانه‌هایی از اضطراب، دستپاچگی، تپش قلب، لرزیدن صدا و ناتوانی در انجام کار دارند.
 • خجالتی بودن کودک، نحوه رفتار درست والدین


  دوران پیش دبستانی اولین تجربه کودک از حضور در مدرسه است و بعضی از کودکان در این سن خجالتی و غیرفعال هستند. برای شناختن کودکان خجالتی با ما همراه باشید.
 • درمان گاز گرفتن کودک، رفتار صحیح والدین


  اگر بچه شما گاز می گیرد، نترسید. در این مرحله از رشد، این عمل کودک طبیعی است و نشان دهنده این است که کودک چیزی را می خواسته ولی به آن نرسیده است.
 • رفتار با کودک خجالتی، نکات مهم


  این واقعیت دارد که کودک خجالتی و آرام هم می توانند خوشحال و خشنود باشند ولی اغلب آنها از ترس هایی که دارند خجالت می کشند.
 • خجالتی بودن کودک، از کجا آب می خورد؟! (2)


  «ببخشید، این پسر من خیلی خجالتی است» جمله‌ای است که مادر و پدر یک کودک خجالتی معمولا زمان روبه‌روشدن با دیگران به زبان می‌آورند. غافل از این‌که این کار اشتباه است!
 • خجالتی بودن کودک، از کجا آب می خورد؟! (1)


  اگر کودک‌تان خجالتی است بهتر است بدانید راه‌های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد، به هر دلیلی که کودک شما اکنون خجالتی است، بهتر است راه‌های کمک به او را پیدا کنید.
 • با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟


  کودکان که تازه اولین گامهای خودشون رو در اجتماع برمیدارن، ممکنه دچار خودکم بینی بشن و شما با یه کودک خجالتی و کمرو روبرو بشین.
 • چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟


  خجالت کشیدن یکی از جلوه‌های رفتاری است که در حد طبیعی مطلوب است و نباید از کودک انتظار داشت که هیچ‌وقت خجالتی نشود، اما گاهی کودکان بیش از حدخجالتی می‌شوند.
 • خجالتی بودن کودک، فوایدش را هم بدانید


  خجالت کشیدن به عنوان یک مکانیسم دفاعی خیلی هم بد نیست.
 • برچسب خجالتی بودن را به کودک نچسبانید


  گفتن جمله(خجالت می کشد)به کودک در نزد دیگران باعث گوشه گیری بیشتر او می شود.
 • رفتار با کودک خجالتی، چگونه باید باشد؟


  وقتی برچسب خجالتی بودن به یک کودک زده می شود به تدریج او با خودش فکر می کند که واقعا خجالتی و غیر اجتماعی است.
 • 10 رفتار صحیح برای اجتماعی شدن کودک خجالتی


  برچسب خجالتی زدن به کودک باعث می‌شود که او در برابر تغییر مقاومت کند و این موضوع را باور کند که یک فرد خجالتی است. پس هرگز به او نگویید که خجالتی است. اجازه ندهید هم‌سالانش هم او را به این صورت مورد خاطب قرار بدهند. اگر می‌خواهید با فرزندتان درباره ع
 • ۱۰ رفتار صحیح برای اجتماعی شدن کودک خجالتی


  برچسب خجالتی زدن به کودک باعث می‌شود که او در برابر تغییر مقاومت کند و این موضوع را باور کند که یک فرد خجالتی است. پس هرگز به او نگویید که خجالتی است. اجازه ندهید هم‌سالانش هم او را به این صورت مورد خاطب قرار بدهند. اگر می‌خواهید با فرزندتان درباره ع
 • کودک ترسو و خجالتی، بازی های مناسب


  خجالتی بودن، کم‌رویی و انزوای اجتماعی بچه‌ها یک مشکل اساسی است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!