بازدید: 44

ثبت ملی میراث ناملموس آئین‌های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش‌آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی‌بارش اصفهان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 781428
ثبت ملی میراث ناملموس آئین‌های ایام محرم استان اصفهان، خادمی دانش‌آموزان در مرز شلمچه، پاییز بی بارش اصفهان و ... از جمله اخباری است که می‌توانید در بسته اخبار برگزیده میزان دنبال کنید.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان، خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه، پاییز بی بارش اصفهان و ... از جمله اخباری است که می توانید در بسته اخبار برگزیده میزان دنبال کنید.

سبزوار تبدیل به یکی از ۱۰ قطب تولید گیاهان دارویی می شود

تسنیم: با توجه به ظرفیت گیاهان دارویی در شهرستان، درخواست ایجاد دانشکده طب سنتی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی در سبزوار هم داده شده که زمینه برای تولید داروهای گیاهی و تکمیل چرخه تولید گیاهان دارویی فراهم شود. خرید تضمینی گیاهان دارویی توسط دولت می تواند کمک ویژه ای به تولید کنندگان این محصولات باشد. از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی هم انتظار می رود مرکز خرید تضمینی زعفران در سبزوار راه اندازی شود تا محصولات زعفران کاران شهرستان های غرب خراسان رضوی به نحو مطلوبی خریداری شود. گیاهان دارویی شهرستان با مبلغ اجاره اندکی به یک شرکت پیمانکار واگذار شده است. یکی از این محصولات با نام «گون» با 20 میلیون تومان اجاره به یک شرکت پیمانکار سپرده شده که سبب بروز آسیب جدی به این محصول می شود. سازمان های مالیاتی همکاری لازم را با تولیدکنندگان گیاهان دارویی ندارند به گونه ای از یک فعال این حوزه حدود 120 میلیون تومان مالیات درخواست شده است. باید برای توسعه کشت گیاهان دارویی، تولید داروهایی گیاهی و جلوگیری از خروج ارز از کشور و توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری این محصول سیاستگذاری مناسبی صورت گیرد. درآمد روستاییان استان با درآمدشهرنشینان حدود یک میلیون و 500 هزار تومان تفاوت دارد. این میزان تفاوت درآمد با اجرای طرح های اشتغال زایی مناسب از جمله توسعه گیاهان دارویی و زنجیره تولید و فرآوری آن در سطح استان قابل جبران است. در همین راستا برنامه ریزی شد تا بخشی از تسهیلات اشتغال زایی روستایی به بخش تولید گیاهان دارویی اختصاص یابد.

۴ میراث ناملموس آئین های مربوط به ایام محرم استان اصفهان به ثبت ملی می رسد

یکی از مهم ترین سیاست های اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، تسریع در روند ثبت ملی میراث ناملموس در پهنه استان پا به پای میراث ملموس فرهنگی است، روی همین اصل در طی 2 سال گذشته در کنار سایر رویدادهای فرهنگی استان موفق به ثبت ملی 70 رویداد فرهنگی میراث ناملموس مربوط به آئین های مذهبی به ویژه آئین ها و آداب و رسوم مربوط به ایام محرم در پهنه استان شده ایم. در سال های گذشته فعالیت های مربوط به پژوهش در حوزه میراث ناملموس در استان از یکسو محدود بوده و از سوی دیگر شاهد بودیم که همان اقدامات محدود نیز در مرکز و در بخش هایی از شمال استان صورت می پذیرد، هم اینک با برنامه ریزی های مناسب در حوزه ثبت، تلاش داریم تا در باب میراث ناملموس به صورت یکسان در پهنه استان بزرگ اصفهان پژوهش و مستند سازی صورت پذیرد. همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی، اعضای شورای ثبت استان موافقت خود را با تهیه پرونده برای ثبت ملی چهار اثر میراث ناملموس مربوط به آئین های ماه محرم با عناوین آئین جاق جقه زنی در شهرستان دهاقان که همزمان با ایام سوگواری شهادت امام حسین (ع) برگزار می شود، آئین پرده خوانی واقعه عاشورا در شهر تاریخی وزوان، آئین نخل گردانی روز ششم شهادت امام حسین (ع) در شهر نیاسر و آئین شال زنی در روز عاشورا در شهرستان نائین اعلام کردند. با تصویب کلیات این آئین ها، پرونده این آثار تهیه شده و هم اینک به شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور، برای بررسی نهائی و تصویب ارسال شده است.

ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان


خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه

مهر: از دو ساله هست تا نوجوان. اما بیشترشان دانش آموزند. بعضی ها را خانواده ها بعد از مدرسه به اینجا می آورند برخی هم از طرف مدرسه اعزام می شوند و ساعت ها می مانند و هرکدام کاری می کنند. این کودکان، کودک کار نیستند. خادمان کوچکی هستند که در مرز شلمچه به زائران امام حسین (ع) خدمت می کنند. خدمت کودکان در شلمچه اما تنها به کودکان خرمشهری و آبادانی و آنانی که دوست و آشنایی میان مواکب مستقر در مرز دارند محدود نمی شود. حالا سه سالی هست که سازمان دانش آموزی بستری مهیا کرده تا کودکان از شهرهای مختلف طعم خدمت را بچشند. دانش آموزان عضو سازمان دانش آموزی با آن لباس فرم و دستمال هایی که دور گردن بسته اند، مشخص اند. با نظم بیشتری خدمت می کنند و هر کدام کاری مشخص دارد. هر روز نوبت یک از شهرستان است که تجربه ای از خدمت را در خاطرات دوران تحصیلی دانش آموزانش ثبت کند. دیروز نوبت دانش آموزان شادگانی بود. رئیس سازمان دانش آموزی خوزستان به این حضور اشاره می کند و می گوید این رویه حالا سه سال است که در دو رمز چذابه و شلمچه در حال انجام است اما امسال به نسبت سال های گذشته از شرایط بهتری برخوردار شده است.

 ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان

 ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان

مادر همدانی فرزند خود را در مسیر کربلا به دنیا آورد

یک مادر همدانی شامگاه سه شنبه نوزاد خود را در مسیر کربلا و در منطقه «حی معلم» در بیمارستان «نسائیه تولید» به دنیا آورد. مادر همدانی که نوزاد خود را در کربلا به دنیا آورده بود، نام وی را «زینب خانوم» گذاشت.

ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان


پاییز بی بارش اصفهان

ایسنا: بر اساس پیش بینی ها روند کاهش دما طی روزهای آینده رخ خواهد داد هرچند این کاهش دمایی ضعیف خواهد بود. استان اصفهان تحت تاثیر موج سرمای ورودی به کشور قرار ندارد و با کاهش ناگهانی دما مواجه نمی شود. تغییر دمایی در استان طی روزهای آینده بین یک تا دو درجه سانتی گراد خواهد بود اما روند کاهشی حداکثر دمای استان در حدود دو درجه است. آنچه استان اصفهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد موج های جنوب غربی و در بهترین حالت سیستم سودانی است که اگر وارد استان اصفهان شود بارش های خوبی را برای اصفهان به همراه خواهد داشت. طی چند سال گذشته سیستم سودانی وارد کشور نشده است و همین امر موجب شده تا شرایط خشکسالی بر استان حاکم شود. در سال جاری نیز پیش بینی می شود سیستم های سودانی وارد کشور نمی شوند و بارش موثر و خوبی نخواهید داشت. یک سیستم نسبتا ضعیف از نیمه سوم آبان ماه وارد خواهد شد که بارش های ضعیف آن هم نه برای همه استان بلکه برای بخش هایی از آن را به همراه دارد، اما امیدواریم که همین سیستم ضعیف بارش متناسب به همراه داشته باشد. متاسفانه چند سالی است که بارش ها از حالت برف به باران تبدیل شده اند و حتی بارش های برف نیز به دلیل حد صفر بالا نسبت به گذشته سریع تر آب می شود. هرچند طبق پیش بینی ها در سرچشمه های زاینده بارش ها نرمال خواهد بود، اما به دلیل تغییر در نوع بارش ها نمی توان آن ها را بارش های موثر دانست. به نظر نمی رسد سیستم های بارشی در پاییز فعال شوند و فقط یک سیستم ضعیف در پایان آبان وارد استان خواهد شد.

نعمت های خدادادی در دیار کویری کرمان

ایرنا: این استان به عنوان استانی پیشرو در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، با 300 روز آفتابی و قرار گرفتن در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور و هدایت و حمایت دولت های یازدهم و دوازدهم در تسهیل سرمایه گذاری، در بخش سرمایه گذاری انرژی پاک در کشور رتبه ممتازی را به دست آورده و این جایگاه به همت همه مسئولان و دلسوزان این دیار باید ارتقاء یابد. اینکه طبق مصوبه دولت، دستگاه های اجرایی ملزم شده اند که 20 درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنند، نشان می دهد که در این حوزه نه تنها در کرمان بلکه در سطح کشور ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد که تاکنون مورد کم توجهی قرار گرفته اند و از سوی دیگر، دولت تدبیر و امید با شناخت دقیق از ظرفیت ها، زمینه را برای استفاده از آنها فراهم آورده است. در ماه های اخیر با افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی انرژی خورشیدی در ماهان با حضور وزیر نیرو و استاندار کرمان و نیز با افتتاح 17 نیروگاه خورشیدی خانگی در کوهبنان و افتتاح 54 نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی در استان طی روزهای اخیر، تلاش شده که از این نعمت الهی به دیار کویری اما سرشار از ظرفیت کرمان بهره برداری بیشتری انجام شود. برنامه ریزی برای احداث 2 هزار نیروگاه خورشیدی برای خودکفایی مددجویان کمیته امداد و امضای تفاهم نامه ساخت 2 هزار سامانه خورشیدی فتوولتائیک پنج کیلوواتی در کهنوج از جمله اقداماتی است که در این استان اجرایی شده تا ضمن استفاده از ظرفیت های خدادادی این سرزمین، خانواده های محروم و نیازمند نیز بتوانند از این رهگذر درآمدی کسب کرده و به توانمندی برسند. اکنون که جایگاه این استان در زمینه انرژی خورشیدی دست نیافتنی تر از گذشته شده است، با امضای قرارداد احداث نیروگاه 2 هزار مگاواتی طی 10 سال آینده در استان کرمان، این استان افقی والا در این حوزه را به نظاره نشسته که آن را در خاورمیانه بی نظیر خواهد کرد.

ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان


رنگ رخسار یک سرای ملی پرید

راه دانا: خانه خدیوی از معدود خانه های زیبا با تزئینات آجری است که در دل شهر کرمانشاه جای گرفته و حدود دو دهه است که جزو میراث ملی این آب و خاک به ثبت رسیده که شهرداری در کمال ناباوری و در سکوت مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقدام به رنگ آمیزی آجرهای آن کرده است! شهرداری کرمانشاه برای زیباسازی دیواره های شهر در ایام عید نوروز در حالی اقدام به نقاشی این بنای تاریخی کرده که در تمام دنیا و حتی کشور مرسوم است که بناهای آجری را با دستگاه ساب تمیز می کنند. همچنین در شهرهایی که بافت تاریخی ارزشمند دارند شهرداری موظف به تعیین محدوده بافت تاریخی است و طبق ماده ۱۱۵ قانون برنامه پنجم باید حتی آثار تاریخی در داخل شهر را نیز مرمت کند که تا کنون در کرمانشاه این مهم محقق نشده است. زیبایی دیوارهای شهر با مزین شدن آنها به این رنگ های پلاستیکی نوعی سرپوش گذاشتن بر عدم مرمت آنهاست تا با کمترین هزینه نمای دیوارهایی که وضعیت مناسبی ندارند را با پاشیدن رنگ، زیباتر کرد و اینطور نشان داد که آنها سرپا هستند و مرمت شده اند. سراهای کهن دیار کامبادن با معماری بی نظیری که دارند و ساعت ها می توان در اندرونی و بیرونی های تو در توی زیبای آنها گشت و گذار کرد در کشاکش تخریب و سرپا ماندن روزگار می گذرانند و به دست های مرمت گری چشم دارند که همتی برای مرمت که نه، حتی حفاظت از آنها هم ندارد. خانه های خواجه باروخ، خدیوی، معین الکتاب، رنده کش، فیض مهدوی و... از جمله بناهای تاریخی هستند که برخی از آنها هم به ثبت ملی رسیده اند اما نگهداری چندانی از آنها نمی شود. خانه فیض مهدوی در راسته طلافروشان کرمانشاه از جمله بناهای در معرض تخریب بود که در آتش سوزی چند ماه پیش این بازار قسمت اعظمی از آن سوخت.

ثبت ملی میراث ناملموس آئین های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی بارش اصفهان

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


ثبت ملی میراث ناملموس آئین‌های ایام محرم استان اصفهان/ خادمی دانش‌آموزان در مرز شلمچه/ پاییز بی‌بارش اصفهان
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها