آسیاتل

بازدید: 28

گل، شیشه را گرفت

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 777409
سلامت نیوز: امروز گل مصرف دوم جامعه معتادان ما را به خود اختصاص داده است. قبلا شیشه بود، اما اکنون جایگزینی گل با شیشه اتفاق افتاده است. به گزارش سلامت نیوز، شرق نوشت: از مرحله شیوع شیشه بین معتادان عبور کردیم و مردم متوجه خطرات شیشه شدند و همکا

سلامت نیوز:«امروز گل مصرف دوم جامعه معتادان ما را به خود اختصاص داده است. قبلا شیشه بود، اما اکنون جایگزینی گل با شیشه اتفاق افتاده است.

به گزارش سلامت نیوز، شرق نوشت: از مرحله شیوع شیشه بین معتادان عبور کردیم و مردم متوجه خطرات شیشه شدند و همکاری اجتماعی خوبی در جهت کاهش مصرف شیشه در جامعه اتفاق افتاده است». اینها بخشی از سخنان قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر است که می گوید قبلا معتادان بیشتر شیشه مصرف می کردند، اما اکنون گل جایگزین شیشه شده است. انتشار فراوانی مصرف مواد مخدر از سوی سازمان بهزیستی، سخنان سردار علی مؤیدی را تأیید می کند که اعلام کرده بود در مصرف کنندگان مستمر، پس از تریاک، مصرف خانواده حشیش و گل با فراوانی ٤,٤ درصد رتبه دوم را دارد و اغلب مصرف کنندگان گل را مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم، زیردیپلم و مجردها تشکیل می دهند.


کارتن خواب ها هنوز شیشه می کشند


هومان نارنجیها، درمانگر و متخصص اعتیاد،، شیوع مصرف مواد مخدر در کشور را در گروه های سنی مختلف متفاوت دانسته و می گوید: «مصرف مواد در کشور ما بعضی مواقع در مقاطع سنی مختلف در یک گروه پیشی می گیرد و یک جمعیت جدید به خیل مصرف کنندگان کشور اضافه می شود و این جای نگرانی دارد، چون تحقیقات ما در حوزه اقتصاد ستاد مواد مخدر حوزه نشان می دهد که آینده ایران اگر مورد غفلت واقع شود، احتمال شیوع مصرف گل وجود دارد، چون این ماده جرم کمتری در مقابل سایر مواد مخدر دارد، روش کاشت و داشت خانگی اش میسر است و از سوی گروه نوجوان و جوان متأسفانه به عنوان یک ماده بی خطر شناسایی شده است». وی افزود: «چون گل این شهرت را دارد ممکن است احتمال شیوع مصرفش هم بالا برود، بنابراین نگاه بر این است که این ماده نسبت به سایر مواد خطرناک نیست، چون شکل مصرفش شبیه سیگار است، از نظر عده ای خطراتش شبیه سیگار است و دسترسی به آن آسان تر و جرائم مترتب بر آن کاهش یافته تر است و بنابراین این خطر وجود دارد که در یک به اصطلاح طبقه اجتماعی گرایش به این ماده را داشته باشیم».

نارنجیها در ادامه تصریح کرد: «اینجا صحبت کارتن خواب نیست و ما از جوان و نوجوان حرف می زنیم. کارتن خواب مصرفش مشخص است، آنها یک تا دو درصد جمعیت معتادان کشور هستند، آنها معتادان آخرخطی هستند؛ با قرص، با شربت، داروی گیاهی، قرص خواب آور، حشیش، شیره، تریاک، شیشه، سوخته و هرچه به دستشان برسد سعی می کنند خودشان را نشئه نگه دارند یا خمار نشوند. اینکه بین آنها هم الگوی حشیش الگوی غالب شود این اتفاق نخواهد افتاد. این احتمال وجود دارد که نسل جدیدی در قشر جوان جامعه یک مرتبه این ماده را به عنوان یک ماده ایمن انتخاب و مصرف کند». نارنجیها در پاسخ به اینکه آیا این درست است که از مرحله شیوع شیشه بین معتادان عبور کردیم و مردم متوجه خطرات شیشه شده اند؟ گفت: «تصوری که جامعه ما درباره شیشه داشت تغییر کرد به خاطر اینکه معتادان شیشه را تست کردند و عواقب بد آن را دیدند و سایر مصرف کننده ها شاهد این آسیب بودند، بنابراین واهمه مصرف شیشه در بین معتادان وجود دارد و اینکه می گفتند شیشه اعتیاد ندارد و برای شستن مورفین خوب است، باوری پوسیده است و مصرف کنندگان فهمیدند این ماده وفا ندارد و ماده ای است پرخطر و همین باعث شد از این مصرف دست بکشند. اینکه ما از شیشه گذر کردیم و دیگر فصل شیشه تمام شده، قطعی نیست، اما مصرفش کنترل شده، این به معنای تمام شدنش نیست».


تریاک اول، گل دوم


همچنین بابک دیلمی زاده، مدیر مؤسسه تولد دوباره، می گوید: «ما در مورد یک موضوع حداقل می توانم بگویم با مدیر مرکز تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر به تفاهم رسیده ایم و آن تفاهمی است که در میزگردی که در یکی از رسانه ها داشتیم و راجع به آن صحبت کردیم و براساس جست وجوهای علمی بود به دست آمد و این بود که ما نمی توانیم شیوع شناسی سال ١٣٩٤ را با شیوع شناسی های قبلی قیاس کنیم و مبنای قیاس ما تحلیل هایی را به ما خواهد داد که ما را به اشتباه خواهد انداخت. در شیوع شناسی سال ١٣٩٤ که داده های آن اخیرا از سوی سپاه در حال انتشار است، اعلام شده اولین ماده مخدر مصرفی، معتادان تریاک است و دومین ماده مخدر مصرفی گل و حشیش است، این داده ها براساس شیوع شناسی سال ٩٤ است اما اگر به شیوع شناسی سال های قبل نگاه کنیم می بینیم که شیشه در رده دوم قرار داشته. اگر قرار باشد مجددا این مقایسه را انجام بدهیم و بگوییم جابه جایی صورت گرفته، آن وقت است که ممکن است من کارشناس هم بگویم تعداد معتادان دوبرابر شده است؛ یعنی در شیوع شناسی های قبلی گفته ایم یک میلیون و ٦٥٠ هزار نفر معتاد داریم و حالا بگوییم دو میلیون و ٥٠٠ هزار نفر».

دیلمی زاده افزود: «بنابراین اساسا متادولوژی هایی که الان و در گذشته به کار می بریم با یکدیگر تفاوت چشمگیری دارد و این تفاوت ها باعث می شود در تحلیل ها به اشتباه بیفتیم. همان طور که در مورد دوبرابرشدن مصرف زنان معتاد در گذشته مصاحبه هایی می شد و اعلام می شد مصرف کنندگان مواد مخدر در یک دوره چندساله دوبرابر شدند و به آن نقد داشتیم و گفتیم که مدل های شیوع شناسی انجام شده نمی تواند مبنای این باشد که بگوییم نرخ بروز در زنان بالا بوده است. در مورد جابه جایی مصرف شیشه و گل هم نمی شود تحلیل علمی داشت». این کارشناس اعتیاد خاطرنشان کرد: «بنابراین من به هیچ عنوان نمی توانم در مورد اینکه این موضوع را طرح کنم که آیا مصرف شیشه و گل با یکدیگر جابه جا شده اند یا نشدند، این موضوع را تأیید یا رد کنم، چون ما کارشناسان حوزه اعتیاد موظفیم براساس داده ها و یافته های علمی صحبت کنیم. داده ها و یافته های علمی زمانی قابل تحلیل است که هر تحقیقاتی بتواند گذشته و آینده خود را تحلیل کند، درحالی که شیوع شناسی سال ١٣٩٤ توانایی این را ندارد که در مورد گذشته یا آینده صحبت کند. تنها جمله ای که در این مورد می توان گفت این است که ما می پذیریم گل درحال حاضر در رده دوم است، اما اینکه آیا قبلا هم در رده دوم بوده یا نبوده، من به هیچ عنوان نمی توانم اظهارنظر دقیق و علمی کنم».مطابق پیمایش ملی اعتیاد، ٥١,٩ درصد مصرف کنندگان گل در گروه سنی ١٥ تا ٢٩ سال قرار دارند. همچنین براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در زمان حاضر حدود یک میلیون و ٣٢٥ هزار معتاد در کشور به سر می برند. مطابق آمار این پیمایش نمی توان تصور کرد که معتادان متجاهر نیز مصرف خود را از شیشه به گل تغییر داده اند، چراکه گل همچنان جزء ماده مخدر دانشجویی محسوب می شود. صحبت های اکبر رجبی، مدیر مؤسسه طلوع بی نام ونشان ها نیز این مطلب را تأیید می کند و در گفت وگو با «شرق» تأکید می کند که این فراوانی طبیعتا کارتن خواب ها را دربر نمی گیرد.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند