بازدید: 35

تاسیس دفتر کشتیرانی در آفریقای جنوبی/به همه بنادر دنیا بدون هیچ محدودیتی رفت و آمد داریم

منبع : فارس نیوز کد خبر: 741956
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر به همه بنادر دنیا بدون هیچ محدودیتی رفت و آمد داریم، از توافق صورت گرفته با آفریقای جنوبی برای تاسیس دفتر کشتیرانی در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، محمد سعیدی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به سه کشور آفریقای جنوبی، اوگاندا و نیجر وی را همراهی می کرد، در پایان این سفر در گفت وگویی با خبرنگاران اعزامی درباره دستاوردهای حاصله و توافقات صورت گرفته، با بیان اینکه یکی از هاب های (قطب های) مهم منطقه آفریقا بنادر مهم پورت الیزابت و کیپ تاون در آفریقای جنوبی هستند که یک هاب مهم منطقه ای در جنوب آفریقاست، عنوان کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی در سال های گذشته در منطقه آفریقای جنوبی فعال بود و آفیسی (دفتر) در این زمینه داشت، ولی متاسفانه بعد از اتفاقاتی که در پی اعمال تحریم ها رخ داد، به دلیل اینکه مسیر خط به سمت آفریقای جنوبی تعطیل شده بود و ارتباطات آفریقا صرفا در شرق آفریقا خلاصه شده بود، آن آفیس هم بسته شد.

وی افزود: الان در شرایطی هستیم که با اجرایی شدن برجام فضای بین المللی مناسبی برای حمل و نقل دریایی کشور به وجود آمده و ناوگان ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین ناوگان حمل و نقل دریایی کشور باید امکان صادرات و واردات را برای تولید کننده ها و تجار ایرانی فراهم کند.
 سعیدی با بیان اینکه الان به همه بنادر دنیا بدون هیچ محدودیتی رفت و آمد داریم، یادآور شد: منتها در بعضی از بنادر اولویت ماست که باید در آنجا به طور مستقل شرکت بزنیم. یکی از جاهایی که توانستیم با شرکت های مهم آفریقای جنوبی به توافق برسیم ایجاد دفتر جدید در منطقه آفریقای جنوبی است که امیدواریم با وسعت بخشیدن به فعالیت هایمان و حمل و نقل فله و کانتینر به آفریقای جنوبی بتوانیم فرصت جدیدی را برای تولیدکنندگان و تجار ایرانی به وجود آوریم.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ادامه داد: ویژگی منطقه آفریقا این است که بتوانیم محصولات نهایی خودمان را به این منطقه صادر کنیم و مواد اولیه و معدنی را از آفریقای جنوبی برای تبدیل در کشورمان منتقل کنیم. براساس این تقاضا در حال برنامه ریزی هستیم که این اتفاق بیفتد.

وی در خصوص تاسیس این دفتر عنوان کرد: الان در حال برنامه ریزی هستیم که کدام یک از بنادر مهمتر است. ما از بنادری استفاده خواهیم کرد که عمدتا ترمینال کانتینری در آنجا فعال است.
به گزارش فارس، سعیدی در خصوص توافقات حاصل شده در اوگاندا نیز بیان کرد: در اوگاندا در حال حاضر به مومباسا و دارالسلام سرویس دو هفته ای داریم که کنیا و تانزانیا را پوشش می دهد. اوگاندا همجوار با کنیا است و در حال فراهم کردن شرایطی هستیم که با یک لجستیک زمینی نیازهای وارداتی و صادراتی تجار ایرانی را فراهم کنیم.

*بیش از ٩٠ درصد رفت و آمدهای ما با پرچم جمهوری اسلامی انجام می شود
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا رفت و آمدهای ناوگان کشتیرانی همه جا با پرچم ایران انجام می شود؟ گفت: بیش از ٩٠ درصد رفت و آمدهای ما با پرچم جمهوری اسلامی انجام می شود و حدود ١٠ درصد بنا به مقتضیات از پرچم های سایر کشورها استفاده می کنیم. ولی عمدتا بعد از اجرایی شدن برجام ٩٠ درصد شناورها از پرچم جمهوری اسلامی استفاده می کنند.

سعیدی در این گفت وگو با بیان اینکه برای توسعه روابط تجاری با هر کشوری دو عنصر مهم شامل حمل و نقل و روابط بانکی لازم است، اظهار داشت: در بحث حمل و نقل ٨٥ درصد تجارت دنیا براساس حمل و نقل دریایی است و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. امیدواریم در ماه های آتی با روان شدن روابط بانکی تسهیلات تجاری بین کشورها و ایران فراهم شود و در آن شرایط که یک ترنوور (حجم معاملات) بیشتری ایجاد شود، حمل و نقل دریایی هم می تواند فعال تر شود.

وی افزود: در واقع ما نگاه می کنیم ببینیم هدف بازراهای صادراتی کشور کجاست و متناسب با آن سیستم حمل و نقل را تنظیم می کنیم. ما قبلا محدودیت هایی داشتیم و الان آن محدودیت ها را نداریم.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در هفته ای که گذشت در سفر به سه کشور آفریقای جنوبی، اوگاندا و نیجر ضمن رایزنی با مقامات این کشورها مجمع تجاری ایران با این سه کشور را با حضور تجار و بازرگانان ایران و این سه کشور و همچنین به همراه وزرای خارجه سه کشور یاد شده افتتاح کرد. علاوه بر این سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی نیز در این سفر برگزار و بیانیه ای نیز به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.

این تور آفریقایی سومین تور آفریقایی ظریف در چهار سال گذشته بود.

انتهای پیام/


تاسیس دفتر کشتیرانی در آفریقای جنوبی/به همه بنادر دنیا بدون هیچ محدودیتی رفت و آمد داریم
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور