بازدید: 77

فروش روزنامه‌های قاجاری در نمایشگاه مطبوعات

منبع : عصر ایران کد خبر: 727217

امسال نیز غرفه «گنجینه مطبوعات» با هدف ارائه و فروش نشریات دوران قاجار، در نمایشگاه مطبوعات بیست و سوم حضور دارد.

غلامحسین تقوی ـ مدیر گنجینه مطبوعات ایران ـ در گفت وگو با ایسنا درباره غرفه «گنجینه مطبوعات» در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، توضیح داد: از سال ۷۷ در نمایشگاه ها شرکت کردیم که اهدف اصلی ما نمایش نشریات قدیمی شامل مجلات، روزنامه ها، اسناد مطبوعاتی، سالنامه های فرهنگ، دبیرستان ها و شهرستان ها، مجلات فارسی زبان خارج از کشور از زمان قاجار تا حال حاضر است. به هر حال در زمان قاجار ۱۵۰۰ عنوان روزنامه در ایران چاپ می شده که تعداد آنها بسیار زیاد است. همچنین کتاب های قدیمی مربوط به حوزه های مطبوعات و رسانه را به همراه برخی از تابلوهای روزنامه های معروف در دوران قاجار را همچون ادوار گذشته در نمایشگاه امسال نیز ارائه می کنیم.

او با بیان اینکه «سال های گذشته استقبال از غرفه گنجینه مطبوعات در نمایشگاه بی نظیر بود»، یادآور شد: بخش های اختصاصی نیز در غرفه در نظر گرفته ایم؛ به عنوان مثال بخشی به نشریات کودک و نوجوان و بخشی به نشریات زنان در دوره قاجار اختصاص دارد. امسال با همکاری معاونت مطبوعاتی در مرکز نمایشگاه غرفه داریم و سعی می کنیم که چیدمان را به گونه ای انجام دهیم و به نوعی خدمات رسانی کنیم که به امید خدا غرفه برتر نمایشگاه بشویم.

مدیر گنجینه مطبوعات ایران با اشاره به لزوم حضور مجلات و نشریات مهم در نمایشگاه مطبوعات، افزود: متاسفانه شاهد هستیم که سال به سال تعداد نشریات و مدیران مسؤولی که با این حوزه آشنایی چندان و حرف خاصی برای گفتن ندارند در نمایشگاه بیشتر می شود، ولی امیدوارم که نشریات مهم هم در نمایشگاه های سال آتی شرکت کنند و حتی به قیمت اینکه غرفه مجانی به آنها بدهند و امتیازات دیگری به آنها تعلق بگیرد در نمایشگاه حضور داشته باشند.

تقوی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا فروش مجلات قدیمی در نمایشگاه مطبوعات آسیبی به آرشیو وارد می کند، بیان کرد: به طور کلی بعضی نشریات را فقط برای نمایش و بعضی دیگر را برای فروش ارائه می کنیم. فروش این نشریات چه در نمایشگاه مطبوعات و چه بیرون از نمایشگاه از این جهت آسیبی به آرشیو وارد نمی کند که تقریباً می توان گفت از هر نشریه ای هزار سری داریم. این مجلات را از خانه افرادی که مهاجرت می کنند یا کسانی که به دلیل مشکلات مالی یا کمبود جا مجلاتشان را می فروشند، خریداری کرده ایم. پس از خرید این نشریات را صحافی چرمی می کنیم و تعدادی را در اختیار کتاب خانه های داخلی و خارجی و بعضی ارگان ها قرار می دهیم.

مدیر گنجینه مطبوعات ایران خاطرنشان کرد: برخی از مجلات را حتی خود دفاترشان هم ندارند، ولی ما آرشیو کامل آنها را داریم. متاسفانه با وجود اینکه شش کتابخانه مهم در ایران داریم، هیچ کدام دوره مطبوعات کامل ایران از دوره قاجار تا امروز را ندارند و این فاجعه است. متاسفانه در کشور ما ارزش مجله آنطور که باید جا نیفتاده است و به همین خاطر هم ما تلاش می کنیم که نشان دهیم مجلات از اهمیت زیادی برخوردار هستند. یکی از دلایل برتری مجلات نسبت به کتاب ها این است که مجلات مختصر، مفید و به روز هستند و از طرفی هم تجدید چاپ نمی شوند و از طرفی هم باید به این نکته توجه کرد که مقالات منتشر شده در مجلات، بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده اند و به همین خاطر هم بسیار حائز اهمیت هستند. ارزش هر دانشگاهی به کتابخانه آن است، ولی هنوز بسیاری از مسؤولان دانشگاهی از اهمیت وجود مجلات در کتابخانه ها آگاه نیستند؛ این در حالی است که در منابع ۸۰ درصد مقالات جهان نام روزنامه ها و مجلات دیده می شود.

او بار دیگر بر اهمیت مجلات تاکید کرد و گفت: ما می خواهیم این موضوع را در مراکز پژوهشی و سازمان های دولتی نهادینه کنیم. الان متاسفانه ۹۰ درصد دانشگاه های ما و بسیاری از مراکز و ارگان های مشترک مجلات نیستند و این اصلاً خوب نیست. به عنوان مثال در حال حاضر بسیاری از دانشجویانی که ارتباطات می خوانند نمی دانند که در زمان قاجار مجله ای به نام «تحقیقات روزنامه نگاری» منتشر می شده است؛ در حالی که این مجله بسیار مهم بوده و جزو تاریخ مطبوعات کشور ما محسوب می شود.

تقوی در پایان سخنان خود با اشاره به لزوم تاسیس موزه مطبوعات، خاطرنشان کرد: به آقای انتظامی (معاون امور مطبوعاتی) پیشنهاد کردم که تا فرصت هست می توان موزه ای با ۱۰ هزار عنوان مجله از دوران قاجار تاسیس کرد. ما متاسفانه در ایران موزه مطبوعات نداریم و فقط در دوره محمود احمدی نژاد صبح موزه ای زدند که ظهر همان روز هم آن را بستند.

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات ۵ تا ۱۲ آبان در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می شود.


فروش روزنامه‌های قاجاری در نمایشگاه مطبوعات
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی