بازدید: 39

وزیر امورخارجه انگلیس از ترامپ می خواهد در برجام بماند

منبع : انتخاب کد خبر: 726043
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس امروز در یک سخنرانی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهد خواست تا از برجام خارج نشود.

به گزارش انتخاب، جانسون قرار است امروز در کنفرانس سالانه اندیشکده چتم هاوس سخنرانی کند. بخش هایی از متن سخنرانی وی در تارنمای وزارت خارجه انگلیس منتشر شده است.

وزیر امورخارجه انگلیس از ترامپ می خواهد در برجام بماند

جانسون در سخنان خود خواهد گفت که توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران یک موفقیت دیپلماتیک بوده و می تواند الگویی برای حل بحران کره شمالی باشد.
تلاش وی برای حفظ برجام در حالی است که ترامپ اخیرا اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نخواهد کرد. وی با این اقدام نگرانی هایی در جامعه جهانی ایجاد کرد. رئیس جمهوری آمریکا بارها تهدید کرده که از برجام خارج خواهد شد.

به نوشته تارنمای روزنامه ایندیپندنت، جانسون در سخنرانی اش به موفقیت های برجام و تهدیدهای ناشی از خروج از آن اشاره خواهد کرد.
وی خواهد گفت: اینک بیش از هر زمان دیگری به دوراندیشی نیاز است تا نه تنها ان.پی.تی را بلکه یکی از ارزشمندترین توافق های مکمل آن یعنی توافق هسته ای با ایران را حفظ کرد.

علاوه بر این، جانسون خواستار «قاطعیت اما مشارکت» با کره شمالی خواهد شد. جانسون خواهد گفت که رئیس جمهوری آمریکا کار درستی کرده که گزینه نظامی را روی میز نگه داشته است اما تلاش های رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا را هم برای باز نگه داشتن در گفت و گو با کره شمالی خواهد ستود.
ترامپ، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را «مرد موشکی با ماموریت خودکشی» توصیف کرده و در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تهدید کرد که این کشور آسیایی را «به طور کامل» نابود خواهد کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین از ترامپ می خواهد تا روح ان.پی.تی (پیمان منع اشاعه هسته ای) را حفظ کند و به آن پایبند باشد.
جانسون از این پیمان به عنوان دستاوردی «فوق العاده» که کمک زیادی به «صلح و سعادت بی سابقه ای که همه در آن زندگی می کنیم» یاد خواهد کرد.
به نوشته تارنمای گاردین، در متن این سخنرانی آمده است: این [توافق] مدلی از قاطعیت و مشارکت است که هر یک دیگری را تقویت می کند و در حالی که برای کاهش تنش ها در شبه جزیره کره تلاش می کنیم، باید آن را مد نظر داشته باشیم.

وی خواهد گفت: این لحظه ای برای تغییر مسیر کره شمالی است. اگر آنها این کار را بکنند، دنیا می تواند نشان دهد که بار دیگر از قابلیت بینش دیپلماتیکی برخودار است که پیمان منع اشاعه هسته ای و همچنین پس از ۱۲ سال تلاش ادامه دار برجام را حاصل کرد.

اظهارات ضدبرجامی اخیر رئیس جمهوری آمریکا نه تنها تحول مثبتی برای سیاست خارجی کاخ سفید به همراه نداشته، بلکه اتفاق نظر بی سابقه ای در حمایت از موضع ایران و برجام حتی در میان هم پیمانان باسابقه اروپایی واشنگتن به وجود آورده است.
سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا بر خلاف نظر ترامپ هفته گذشته حمایت خود را از توافق هسته ای با ایران نشان دادند.


وزیر امورخارجه انگلیس از ترامپ می خواهد در برجام بماند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها