بازدید: 35

اعزام کاروان‌های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک/ تهیه طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) توسط دانشگاهیان ایران

منبع : فارس نیوز کد خبر: 724984
رئیس ستاد بازسازی عتبات در این گفت‌وگو به نحوه بازسازی حرم حضرت زینب (س) و طرح توسعه آن بدون بودجه دولتی، پرداخت نذورات مردم در گذشته و حال به حرم، بازسازی حرم حضرت سکینه (س) و حضرت رقیه (س) و اعزام زائرین به سوریه اشاره کرد.

حسن پلارک در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت بازسازی حرم مطهر حضرت زینب (س) و اقدامات اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات در سوریه گفت: 4 سال پیش بعد از حمله تروریست ها به محله زینبیه، تکفیری ها به 100 متری حرم رسیدند و تیر مستقیم مسلسل ها، آرپی جی ها و خمپاره هایشان متاسفانه به اطراف حرم اصابت و خسارت هایی را وارد کرد.

وی افزود: مدافعین حرم با اهدای خون و ایثارگری هایشان آنها را ظرف مدت کوتاهی دور کردند، اما صدماتی هم به حرم مطهر وارد شد که می توان به خمپاره باران داخل حرم، داخل صحن و اصابت آرپی جی به یکی از مناره ها و اصابت یک آرپی جی دیگر به گنبد مطهر و انفجاراتی که در اطراف حرم صورت گرفت اشاره کرد.

آغاز بازسازی حرم حضرت زینب (س) با ساخت مصلی 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با توضیح بیشتر درباره این خسارت ها تصریح کرد: این خسارات شامل خسارات به تاسیسات حرم، شکستن شیشه ها، شکستن درهای چوبی، آسیب دیدن نقاط مختلف حرم و انفجار مصلی جنب حرم اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر زائرین ایرانی برای نماز جماعت از این مصلی استفاده می کردند و آن مصلی هم به طور کلی منفجر شد.

پلارک گفت: بعد از ماموریت محول شده از سوی مسئولان بلافاصله نیروهای ستاد بازسازی عتبات عالیات داوطلبانه وارد عرصه شده و برای نشان دادن ارادت به اهل بیت اقدام کردند.

وی افزود: شاید کمتر از یک سال همزمان با بیرون راندن تکفیری ها از محله زینبیه (س) بازسازی را شروع کردیم ضمن اینکه تکفیری ها هم دیگر نتوانستند به حرم خسارت بزنند. 

تهیه طرح توسعه حرم حضرت زینب (س) توسط دانشگاهیان ایران

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: بازسازی حرم مطهر حضرت زینب (س) علاوه بر نقاط آسیب دیده، به رفع نقاط ضعف ها هم منجر شد به طوری که در یک عملیات 2 ساله موفق شدیم ضمن ترمیم گنبد حرم مطهر، گلدسته ها را هم ترمیم کنیم. همچنین درب های چوبی حرم را تعویض کرده و سیستم های آب و برق و فاضلاب مصلی بازسازی کردیم و موفق شدیم سقف آنرا احیای دوباره کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این زمان حرم را به حالت اولیه بازگردانیده و نواقصی را مرتفع کردیم ضمن اینکه در اصلاح محوطه سازی حرم اقدامات خوبی انجام دادیم.

پلارک با بیان اینکه حین بازسازی حرم مطهر حضرت زینب (س) بحث توسعه حرم را مطرح کردیم افزود: چون شرایط امنیتی سوریه مناسبتر از قبل شده بود با هماهنگی های به عمل آمده به ویژه با همکارانم در ایران، طراحی توسعه حرم توسط اساتید دانشگاه های ایران تهیه شد و هم اکنون در حال رایزنی برای تملک زمین های اطراف حرم برای اجرای پروژه هستیم. ضمن اینکه هماهنگی ها و رایزنی هایی هم با دولت سوریه و تولیت و مدیریت حرم مطهر حضرت زینب (س) در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم در اولین فرصت طرح توسعه را آغاز کنیم.  

آغاز عملیات بازسازی با نذورات قبلی مردم به حرم مطهر 

وی افزود: اماکن دیگری در سوریه وجود دارد که مورد تعرض عناصر تکفیری قرار گرفته است که برای مثال می توان به مکان های مقدس در شهر حلب و داریه اشاره کرد به همین دلیل برنامه ریزی های لازم برای بازسازی آنها را در دستور کار خود قرار داده ایم و به زودی اقدامات خود را در شهر حلب آغاز خواهیم کرد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: هم اکنون ستاد بازسازی عتبات عالیات در سوریه نسبت به گذشته فعالتر شده و با توجه به اینکه به نفس های آخر تکفیری ها و داعشی ها نزدیک می شویم و به لطف خدا نزدیک به 90 درصد خاک سوریه از دست معارضین و تکفیری ها آزاد شده، انشاالله در ماه های آینده شاهد آزادسازی کامل سوریه خواهیم بود و به طور جدی اقدامات بازسازی عتبات سوریه را آغاز خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه به موقع اطلاع رسانی به مردم در خصوص آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه حرم مطهر حضرت زینب (س) را انجام خواهیم داد تا آنها در مورد اهداء نذورات تصمیم گیری کنند افزود: از ماه ها و سال های قبل ذخیره ای را از کمک های مردمی به حرم مطهر حضرت زینب (س) در اختیار داریم و می کوشیم با استفاده از آنها کارها و عملیات اجرایی طرح توسعه را شروع کنیم. 

بازسازی زینبیه بدون بودجه دولتی 

پلارک گفت: در طول دوران مبارزه ای که مدافعین حرم با تروریست های تکفیری در دفاع از حریم اهل بیت (س) داشتند 2 نوع کمک مردمی داشتیم بخش اول به کمک های مردمی که مستقیما در جبهه ها هزینه می شد باز می گشت که پایگاه های مقاومت بسیج مسئول جمع آوری کمک های مردمی بودند. البته رقم های قابل توجه و موثری به جبهه مدافعین حرم شد که مستقیماً خرج مایحتاج رزمندگان عزیز شده است.

وی درباره بخش دوم کمک های مردمی تصریح کرد: بخش دوم این کمک ها به جمع آوری کمک ها و نذورات مردم توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات بازمی گردد که این ستاد در حساب های از قبل اعلام شده و بعضا مراجعات حضوری، آنها را جمع آوری کرده است ضمن اینکه کلیه این مبالغ صرف بازسازی حرم ها به صورت تفکیکی شامل حرم حضرت زینب (س)، حرم حضرت رقیه (س)، حرم حضرت سکینه (س) و دیگر اماکن مذهبی نگهداری شده اند که البته بخشی از آن خرج بازسازی حرم شده و بخشی هم در اختیارمان است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تاکید کرد: این ستاد نه تنها از بودجه و ردیف دولتی در این موضوع بازسازی حرم های مطهر استفاده نکرده است بلکه بعضا برای امورات رزمندگان و مدافعین حرم هم از کمک های مردمی استفاده شد. 

اجرای بازسازی حرم حضرت سکینه (س) بعد از ماه صفر 

وی درباره زمان بازسازی حرم مطهر حضرت سکینه (س) گفت: هم اکنون طرح بازسازی این حرم در مرحله اجراست و ان شاءالله بعد از محرم و صفر عملیات اجرایی آنرا آغاز خواهیم کرد ولی فعلا اولویت کار ستاد بازسازی عتبات عالیات توسعه حرم حضرت زینب (س) و حرم حضرت رقیه (س) است.

پلارک درباره میزان آسیب دیدگی حرم مطهر حضرت زینب (س) در اثر حملات تروریست های تکفیری خاطرنشان کرد: درصد آسیب دیدگی حرم به لطف خداوند بین 15 و 20 درصد بوده است و الحمدالله خسارت عمده مانند سامرا که آن انفجار فجیع، موجب تخریب حرم شد نداشتیم.

وی تصریح کرد: مدافعین حرم با اهدای خون و ایثارگری جلوی تکفیری ها با تمام توانشان ایستادند و اجازه ورود تکفیری ها به حرم را ندادند و آنها از راه دور به حرم خسارت جزئی زدند و بلافاصله در همان سال اول خسارت ها جبران و بازسازی انجام شد. 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: استان خوزستان باشد به عنوان معین بازسازی سوریه از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات انتخاب شد که البته این اقدام به دلیل عرب زبان بودن و حضور سهل تر آنان صورت گرفت. 

به زودی اعزام کاروان های زائرین به سوریه شروع می شود

وی درباره حضور نیروهای اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات در سوریه خاطرنشان کرد: نیروهای ستاد بازسازی عتبات عالیات با انگیزه مضاعفی این مسئولیت را پذیرفته اند ضمن اینکه اعزام نیروهای این ستاد شبیه به اعزام نیروهای مدافع حرم داوطلبانه بود و از ما حقوقی دریافت نمی کنند و حتی وجوهات مردمی را برای خرید مصالح آن هم از ایران و انتقال به سوریه هزینه می کردیم. 

پلارک اظهار داشت: عمده نیروهای مردمی داوطلبانه اهل خوزستان بودند به لطف خدا و عنایت حضرت زینب (س) در طول این مدت هیچگونه حادثه ای برای نیروهای ستاد بازسازی عتبات عالیات نداشتیم که منجر به شهادت یا مجروحیت این نیروها شود. 

وی درباره ساخت مضیف (مهمانسرا) در حرم مطهر حضرت زینب (س) گفت: ساخت این مضیف (مهمانسرا) در مراحل پایانی قرار داد که در جنب حرم حضرت زینب (س) ساخته خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: انشاءالله با تدابیر اندیشیده شده به زودی اعزام کاروان های زائرین به سوریه شروع شود که امیدوارم زائرین بتوانند تا آن زمان در مضیف (مهمانسرا) پذیرایی شده و ناهار یا شام در خدمت شان باشیم. 

زمان بندی اجرای طرح توسعه عملیات اجرایی حرم ظرف 3 سال

وی تصریح کرد: موارد برجسته بازسازی شده در حرم مطهر حضرت زینب (س) به بازسازی گنبد، گلدسته، تعویض کلیه درب ها، تاسیسات حرم شامل موتورخانه، برق و غیره، به اضافه بازسازی کامل مصلی که روزگاری توسط تکفیری ها به طور کامل منفجر شده بود، است. 

پلارک با بیان اینکه متاسفانه این مصلی با انفجار اتوبوس جنب آن و حملات خمپاره ای تقریبا مصلی از بین رفته بود اظهار داشت: یکی از اولین عملیات های اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات در سوریه به بازسازی مصلی باز می گردد که با سرعت بالا و با کیفیت بهتر از قبل آنرا بازسازی کردیم به اضافه اینکه برنامه مسقف کردن صحن فعلی حرم را به مصلی اجرا کردیم تا فضای نماز جمعه مصلی به حرم متصل شود و جمعیت بیشتری بتواند حضور پیدا کنند.

وی درباره زمان آغاز طرح توسعه حرم مطهر حضرت زینب (س) خاطرنشان کرد: در حال مذاکره با دولت سوریه برای تملک زمین هستیم و بعد از آن، عملیات اجرایی را شروع می کنیم. برای اتمام عملیات اجرایی 3 سال زمان در نظر گرفته ایم چرا که طرح توسعه طرح وسیعی است که 2 خیابان از خیابان های اصلی اطراف حرم به شکل زیر گذر خواهد شد و خیابان های فعلی به صحن های اصلی افزوده می شوند. 

استفاده از ظرفیت آستان قدس رضوی در پروژه های ستاد عتبات

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره تفاهم منعقد شده با آستان قدس رضوی تصریح کرد: تفاهمنامه ای کلی بین ستاد بازسازی عتبات عالیات با آستان قدس رضوی بعد از تولیت جدید حضرت آیت الله رئیسی به امضا رسید که یک همکاری 2 جانبه است. 

وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی از یک ظرفیت بالای فنی و اقتصادی برخوردار بوده و توانایی خوبی در زمینه کاشی، چوب، سیستم های روشنای در کارخانجات مختلف دارد که ستاد بازسازی عتبات عالیات در پروژه هایش نیازمند این ظرفیت است به همین دلیل از آنها خواستیم که با حداقل هزینه و تحت عنوان آستان قدس رضوی با ما ستاد عتبات عالیات در عراق و سوریه همکاری داشته باشند که آنها تاکنون در زمینه خدمات نجاری و چوبی رقم قابل توجه و بالایی با ما ستاد همکاری داشته اند. 

پلارک در توضیح بیشتر گفت: برای نمونه درب های چوبی صحن و شبستان حضرت زهرا (س) با رقم قابل توجه توسط آستان قدس رضوی البته به قیمت تولید شده ساخته و تحویل شده است ضمن اینکه در بحث کاشی های نماکاری صحن حضرت زهرا (س) و نماکاری ها در سوریه از متخصصین آستان قدس رضوی استفاده کردیم و انشاالله به زودی در بحث روشنایی و لوسترها صحن حضرت زهرا (س) هم از آستان کمک خواهیم گرفت.

حضور شیعیان سوری، عراقی ها و رزمندگان مدافعین حرم در زینبیه

وی با تاکید بر اینکه حرم حضرت زینب (س) حتی در زمان حمله تکفیری ها خالی از زائر نبوده افزود: در ایام خاص و مخصوصا در ایام عادی زائرین شیعیان لبنانی در حرم مطهر زیاد حضور داشتند. 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: در حال حاضر شیعیان سوری، زائران عراقی و تعداد قابل توجهی از رزمندگان مدافعین حرم به زیارت می آیند و امیدواریم به زودی شاهد خبرهای خوشی از اعزام زائرین به سوریه باشیم که البته مردم ایران خیلی نباید انتظار برقراری مجدد این سفر را بکشند. 

وی در پایان با بیان اینکه بار اصلی پذیرایی و خدمات دهی به زائرین ایرانی در داخل ایران، مرزها و بخش از عراق به عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات است گفت: بنا به درخواست مردم، خیرین و ناذرین برای تسهیل راه های مشارکت، کد#110*780*(ستاره هفت هشتاد ستاره صدوده مریع) برای توسعه حرم ها و کد #1040*780*(ستاره هفت هشتاد ستاره ده چهل مربع) برای برپایی مراسم اربعین اختصاص یافته است.

انتهای پیام/  


اعزام کاروان‌های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک/ تهیه طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) توسط دانشگاهیان ایران
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند